Sınavda Başarılı Olmak İçin Okunacak Dualar Hangileridir?


77
754 Paylaşım, 77 points

Sınavlar, küçük yaşlardan itibaren insanların gelecekteki hayatlarına yön vermelerini sağlayan oldukça önemli dönemlerdir. Sınav sonucunda başarılı olan öğrenciler, iyi bir meslek sahibi olma ve çok daha rahat bir hayat yaşama şansına sahip olurlar. Bu nedenle sınava girmeden önce birçok kişi bolca dua okur. Bu yazımızda sınavda başarılı olmak için okunacak dualar hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

Öğrencilik hayatı boyunca birçok sınava girilir. Bu sınavlar, öğrencilerin ne kadar bilgi sahibi olduğunu ve derslerini ne kadar öğrendiklerini gösterir. Sınavda başarılı olan öğrenciler, gelecekte iyi bir meslek sahibi olmayı garanti ederler.SINAVDA BAŞARILI OLMAK NASIL SAĞLANIR?

Öğrencilerin sınavlarda başarılı olabilmesi için çok çalışması, bolca test çözmesi ve tekrar yapması gerekir. Özellikle üniversite sınavı, öğrencilerin ileride yaşayacakları hayatın temellerini oluşturur. İyi bir puan alarak iyi bölüme girebilen öğrenciler, gelecekte çok daha rahat bir yaşamı garantilemiş olurlar. Sınavların hayata bu kadar yön verdiği gerçeği göz önünde bulundurulduğu zaman anne ve babaların dilinden duanın eksik olmaması da anlaşılır bir durum olacaktır.

SINAVDA BAŞARILI OLMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

Bir öğrencinin sınavlarda başarılı olabilmesi için okunabilecek birçok dua vardır. Sınavda başarılı olmak için okunacak dualar şu şekildedir;

Sınavda Başarılı Olma Duası 1

Bismillahirrahmanirrahim. Ya Hayyu, Ya Kayyum, Birahmetike estegisu

Anlamı

Allah’ım! Hayy ve Kayyum isminle ve rahmetinle yardımını talep ediyorum

Sınavda Başarılı Olma Duası 2

Bismillahirrahmanirrahim. “Rabbişrah li Sadri ve yessir li emri, Vahlül ukdeten min lisani, yefkahü kavli. (10 kere okunacak)

Anlamı

Rabbim göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz. Sözümü anlaşılır eyle

Sınavda Başarılı Olma Duası 3

Bismillahirrahmanirrahim. Rabbi edhılni müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’cal li min ledünke sultanen nasira (10 kere okunacak)

Anlamı

Allah’ım beni doğru bir girişle girdir ve doğru bir çıkışla çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet gönder.

Sınavda Başarılı Olma Duası 4

Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr

Anlamı

Rabbim! Kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır

Sınavda Başarılı Olma Duası 5

Allahümme hır li vehter li. Vela teklini ala ihtiyari

Anlamı

Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma.

Sınavda Başarılı Olma Duası 6

Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi’s salihin. Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü’l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi’l hayr. (sınavdan önce 3 – 5 – 7 kere okunur)

Anlamı

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

Sınavda Başarılı Olma Duası 7

Allâahümme salli alâ seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr (sınavdan önce 7 kere okunur)

Anlamı

Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, Bütün ihtiyaçlarımızı gidereceğin, Bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, Nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, Hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kadirsin

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
73
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir