Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Nedir?


67
654 Paylaşım, 67 points

Bir iş yerinde çalışan tüm işçilerin sigortasının yapılması gerekmektedir. İşverenler çalıştırdığı tüm işçileri sigortalı olarak çalıştırmalıdır. Sigortasız işçi çalıştırmak ceza çarptırılmasına neden olmaktadır. Bu yazımızda Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Nedir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu, işçilerin hakkını savunmak için belirli kurallar sunmaktadır. Bu kuralların başında işçilerin sigortalı çalıştırılması gelmektedir. İşveren, çalıştırdığı tüm işçileri için sigorta yaptırmak zorundadır. Aksi halde bazı cezai uygulamalar gerekmektedir.SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Ülkemizde her alanda faaliyet gösteren çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu firmalarda geçici – mevsimlik ya da sürekli olarak çalışan işçilerin mutlaka sigortalı olması gerekmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmak mümkün müdür? Sorusunun cevabı elbette ki hayır olarak verilebilir.

Tüm işletmelerde çalışanların geçici ya da sürekli olmasına bakılmaksızın sigortalı olması gerekmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmak yasal olarak doğru değildir. Yasal olmayan bir işin yapılması ise bazı cezai yaptırımların uygulanması anlamına gelmektedir.

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI NEDİR?

Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Nedir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir, sigortasız olarak işçi çalıştıran işverene devletten büyük oranda ceza verilmektedir. Sigortasız işçi çalıştıran işverene gelebilecek cezalar şu şekilde sıralanır;

  • İşyerinde bir ay boyunca sigortasız işçi çalıştıran işverene işe giriş bildirgesinden 2 tane, aylık prim hizmet belgesinden de iki tane olmak üzere toplamda 4 asgari ücret kadar para cezası verilmektedir. İşverenin aynı işi tekrar yapmasının tespit edilmesi durumunda bu ceza artarak uygulanmaktadır.
  • Sigortasız olarak işçi çalıştıran işverene bu durumun işçi bordrosunda gösterilmemesinden dolayı yarım asgari ücret oranında ek ceza verilmektedir.
  • Sigortasız işçi çalıştıran işveren bu durumu yasal deftere kayıt etmediği zaman yarım asgari ücret ödeme cezası uygulanmaktadır.
  • Sınıf tüccar bilançosuna göre defter tutan işverenler sigortasız işçi çalıştırmaları durumunda 38 asgari ücrete denk gelecek şekilde para cezası ödemek zorunda kalacaktır.
  • Sınıf tüccar bilançosuna göre defter tutan işverenler sigortasız işçi çalıştırmaları durumunda 32 asgari ücrete denk gelecek şekilde para cezası ödemek zorunda kalacaklardır.
  • İşveren sigortasız olarak çalıştırdığı işçinin hastalanması, iş kazası geçirmesi ya da meslek hastalığına yakalanması durumunda tüm tedavi masraflarını karşılamak zorunda kalacaktır.
  • Defter tutmadığı halde sigortasız işçi çalıştıran işverene 29 asgari ücret tutarında para cezası verilmektedir.
  • Yasalara uygun olmayıp sigortasız işçi çalıştıran işverene işveren teşvik haklarından yararlanma şansı 1 yıl boyunca yasaklanmaktadır.
  • Sigortasız çalıştırılan işçiye ait bildirge ve belgelerin zamanında beyan edilmemesi durumunda işverene para cezası kesilmektedir.

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞVEREN NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Sigortasız işçi çalıştıran bir işverenin şikayet edilmesi durumunda hem işçiye sigorta yaptırılması hem de işverenin bu hatasının cezasını ödemesi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Sigortasız olarak çalıştırılan işçilerin bu durumu bilmesi ve işvereninin yaptığı haksızlığı bildirmesi önemlidir.

Sigortasız işçi çalıştıran işveren nasıl şikayet edilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bir işverenin işçisini sigortasız olarak çalıştırması, o işçinin emeklilik hakkını elinden alması anlamına gelmektedir. Bu nedenle kendi iyiliğini düşünen tüm sigortasız işçilerin bu durumu bildirmesi ve işverenini şikayet etmesi kendi yararlarına olacaktır.

Sigortasız işçi çalıştıran işvereni şikayet etmek için “Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Hattı” olarak bilinen Alo 170 aranmalıdır. Bu numara üzerinden sigortasız işçi çalıştıran işveren kolaylıkla şikayet edilebilecektir. Bunun yanı sıra isteyen sigortasız işçiler dilekçe yazarak SGK il müdürlükleri üzerinden ya da SGK merkezleri üzerinden kolayca şikayet işlemlerini gerçekleştirebilir ve sigortalarının yapılmasını sağlayabileceklerdir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir