Sigortasız Çalışılan Günler Nasıl Sigortalı Sayılır?


76
744 Paylaşım, 76 points

Ülkemizde yasalar gereği her çalışanın sigortalı olması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki sigortasız olarak çalıştırılan çok fazla vatandaş bulunmaktadır. Sigortasız çalışılan süre, emeklilik konusunda herhangi bir etkiye sahip değildir. Bu yazımızda Sigortasız Çalışılan Günler Nasıl Sigortalı Sayılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Sigortasız bir işte çalışan vatandaşlar, ilerleyen yıllarda emekli olduklarında bu çalışma sürelerinin bir faydasını göremezler. Sigortasız çalışma süreci uzun soluklu düşünüldüğü zaman problemlere neden olmaktadır.SİGORTASIZ ÇALIŞILAN GÜNLER NASIL SİGORTALI SAYILIR?

Sigortasız Çalışılan Günler Nasıl Sigortalı Sayılır? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür; sigortasız bir işte çalışanlar ya da sigorta primleri tamamlanmamış olanlar bu süredeki çalışmalarını emeklilik için saydırma hakkına sahiptir.

Sigortasız çalışılan günleri sigortalı saydırmak için öncelikle hizmet tespit davası açtırmak gerekir. Hizmet tespit davası açılması için çalışanın 5 senelik hak düşürücü süre içerisinde bulunması gerekmektedir. Beş yıl içerisinde sigortasız çalıştığı döneme ait dava açan çalışanların hakkı kaybolacaktır.

SİGORTA TESCİL DAVASI SÜRESİ NE KADARDIR?

Sigorta tescil davası süresi, sigortasız çalışılan iş yerinden ayrıldıktan sonra 5 yıllık süreçtir. Sigortasız çalışılan günleri sigortalı saydırmak için dava açmak isteyen bir çalışan, sigortasız olarak çalıştığı iş yerinden ayrılması üzerinden en fazla 5 yıl geçmesi gerekmektedir. 5 yıldan daha uzun süre geçtiyse dava açma hakkı sona ermiş demektir.

Sigortalı çalışma döneminin her günü emeklilik için gereklidir ve büyük tesiri olmaktadır. Bununla birlikte uzun süre sigortasız olarak çalışmış olan bir kişi, bu süreyi de sigortalı saydırarak emeklilik süresini daha da kısaltma şansına sahip olacaktır.

SİGORTASIZ ÇALIŞILAN GÜNLERİ SİGORTALI SAYDIRMAK İÇİN NASIL DAVA AÇILIR?

Sigortasız çalışılan günleri sigortalı saydırmak için dava nasıl açılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilir; sigortasız çalıştığı dönemleri sigortalı saydırmak isteyen bir çalışan öncelikle noter üzerinden uyarı çekmek zorundadır. Dava açabilmek için yazılı dilekçe ile başvuru zorunludur. Sözlü başvurular dikkate alınmamaktadır. Noter ihtarının bir avukat tarafından hazırlanması ve hukuki bakımdan geçerli olması gerekmektedir.

Noter ihtarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sigortasız çalışma günlerinin tam olarak hesaplanmasıdır. Hesaplamanın sonrasında sigortasız çalıştıran işyerine yönelik dava açma hakkı kazanılmış olacaktır. Böylelikle sigorta tescil davası üzerinden sigortasız çalışma günleri kolaylıkla sigortalı olarak sayılabilmektedir.

Sigortasız çalışılan günleri sigortalıya çevirmek isteyen bir çalışanın SGK’ ya sigorta girişinin hiç yapılmamış olması önemlidir. Bununla birlikte dava sürecinde çalışanın sigortasız şekilde çalıştırıldığını ve bordroda tutarın tamamlanmamış olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Bununla birlikte aynı dönemde çalışmış ve davacının sigortasız çalıştığı yönünde tanıklık yapacak kişiler de davanın seyrini oldukça etkilemektedir.

SİGORTASIZ ÇALIŞIRKEN DAVA AÇILABİLİR Mİ?

Sigortasız çalışırken dava açılabilir mi? Sorusuna elbette ki evet şeklinde cevap verilebilir. Sigortasız çalışan kişinin bu durumu çalışma sürecinde bildirmesi, çok daha olumlu etki sağlayacaktır. Şikayetin ardından SGK Kontrol Memuru iş yerine gelerek yerel denetim yapma ve sigortasız çalışma dönemlerini kolaylıkla belirleme şansı bulunmaktadır.

Sigortasız çalışan bir kişinin bu çalışma günlerini sigortalıya çevirmek için çalışır durumdayken başvuruda bulunması sadece kendisini değil aynı iş yerinde sigortasız çalışan diğer kişileri de etkileyecektir. Kişinin başvurusu sonrasında o iş yerinde çalışan tüm sigortasız çalışanların sigortalı olması zorunluluğu bulunmaktadır. Böylece sigortasız çalışan kişi hem kendisini hem de diğer sigortasız arkadaşlarını kurtarmış olacaktır. Sigortasız çalışan ve başvuruda bulunan kişinin tüm geriye dönük hakları geri verilirken aynı iş yerinde çalışan diğer sigortasızların ise bir yıllık geriye dönük hak almaları mümkün olacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir