Sigortalı Olan Kişi Sosyal Yardım Alabilir mi?


63
614 Paylaşım, 63 points

Günümüzde birçok kişi sigortası olmadığı için sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahiptir. Ancak sigortasız kişilerde olduğu gibi sigortalı olduğu halde yardıma ihtiyaç duyan aileler de bulunmaktadır. Bu yazımızda Sigortalı Olan Kişi Sosyal Yardım Alabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Sigortalı çalışan ancak ihtiyaç sahibi olan birçok kişinin en merak ettiği soruların başında Sigortalı Olan Kişi Sosyal Yardım Alabilir mi sorusu gelmektedir. Devlet, sigortalı bir işe sahip olmayan ihtiyaç sahiplerine birbirinden güzel desteklerde bulunur. Ancak günümüz koşullarında birçok aile sigortalı olmasına rağmen maddi sıkıntılar ile mücadele etmektedir.SİGORTALI OLAN KİŞİ SOSYAL YARDIM ALABİLİR Mİ?

Sigortalı olan kişilerin de devlet yardımlarından faydalanma hakkı bulunur. Günümüz ekonomik koşullarının oldukça zor olması ve birçok sigortalı çalışanın da maddi sıkıntı içinde bulunması göz önünde bulundurularak, sigortalı çalışanlara da sosyal yardım verme kararı alındı.

Devlet tarafından yapılan yeni düzenleme kapsamında sigortalı çalışan kişilerin ailelerinde kişi başına düşen net gelir aylık asgari ücretin 3/1 inden az ise sigortalı çalışanların da sosyal yardım alma hakkı bulunacak. Sigortalı çalışan kişinin ailesindeki kişi başına düşen net gelir 3/2 den az ise sigortalı çalışan belirlenmiş olan bazı sosyal yardımlardan faydalanabilir.

SİGORTALI OLAN KİŞİ HANGİ SOSYAL YARDIMLARI ALABİLİR?

Sigortalı olan kişilerin yararlanabileceği sosyal yardımlar şu şekilde sıralanır;

·         Gıda yardımı

·         Aşevi yardımı

·         Yakacak yardımı

·         Eğitim yardımı

·         Giyim yardımı

·         Özel amaçlı yardımlar

·         Aile yardımları

·         Kronik hastalar için elektrik tüketim yardımı

·         Çoklu doğum yardımı

Sigortalı çalışanın asgari ücretin 3/2’si oranda ücret düşmesi durumunda ise çalışana sadece kronik hastalıklara yönelik olan yardımlardan faydalanma hakkı verilir. Bunu yanı sıra sigortalı çalışan ailesinden dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor ve İŞKUR tarafından düzenlenen meslek edindirme kurslarına katılıyorsa, o zaman İŞKUR tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden de yararlanma hakkına sahip olacaktır.

SİGORTALI ÇALIŞANLAR MUHTAÇLIK TESTİNE SOKULACAK

Sigortalı olarak çalışan kişiler, yeni düzenlemeler kapsamında devlet yardımlarından faydalanma hakkına sahip olacak. Bu kapsamda sigortalı çalışan kişilere gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarının anlaşılması için bir test uygulanacak. Söz konusu testte 60 soru yöneltilecek olan sigortalı çalışanlar, bu sorulara net ve doğru şekilde cevap vermek zorunda olacak.

Yapılan testin sonucunda ailenin gerçekten sosyal yardıma ihtiyacı olup olmadığı belirlenecek puanlama sistemi ile yapılacak olan testten belirlenmiş puan sistemine göre sigortalı kişinin sosyal yardım alıp almayacağına karar verilecek. Sigortalı çalışanın sosyal yardım alma hakkı kazanması durumunda ihtiyaç duyduğu alanlarda sosyal yardımlar verilmeye başlayacak.

Sigortalı olarak çalışan kişiler dönemsel geçici yoksul sınıfında sayılacak. Bu kapsamda sigortalı çalışanların düzenli olarak muhtaçlık durumları incelenecek.   İnceleme sonucunda muhtaçlık durumu devam eden sigortalı kişinin sosyal yardımlardan faydalanması devam edecek. İnceleme sonucunda muhtaçlık durumunun ortadan kalktığı belirlenen sigortalı kişinin ise aldığı sosyal yardımlar kesilecek.

Sigortalı çalışanların alacağı sosyal yardımlar, ailede kişi başına düşen gelire oranla belirlenecek. Sigortalı çalışanın gelirinin yükselmesi sonucunda ailede kişi başı düşen gelirin de yükselmesi durumunda ise devlet tarafından aileye sağlanmış olan sosyal yardımların oranı düşecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir