Sigara Kullanmayan Çalışana Daha Fazla İzin Geliyor


69
674 Paylaşım, 69 points

Sigaraya karşı başlatılan savaş hemen her ortamda aralıksız devam ediyor. Sigara kullanımını en aza indirmek amacı ile çalışanlara yönelik de önemli bir karar alındı. Karara göre sigara kullanmayan çalışanlar artık daha fazla izin kullanabilecek. Bu yazımızda Sigara Kullanmayan Çalışana Daha Fazla İzin Geliyor başlığının detaylarını anlatacağız.

Sigara, insan sağlığı için en zararlı ürünlerin başında geliyor. Birçok hastalığın sebebi olan ve insanları ölüme götüren bu zehrin tüketimini azaltmak adına her ortamda önemli tedbir kararları alınıyor. Bu kapsamda çalışanların da sigara içmesini azaltmaya yönelik bir karar alındı.SİGARA KULLANMAYAN ÇALIŞANA DAHA FAZLA İZİN GELİYOR

Sigarayla mücadele kapsamında alınan yeni kararlar sigara içmeyen çalışanları memnun edecek. Sigara içmeyen çalışanlar, artık daha az SGK primi ödemenin yanı sıra sigara içenlerden daha fazla izin alma şansına da sahip olacak.

Devlet tarafından başlatılan “Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı” kapsamında sigara tüketimini kontrol altına almak için çok önemli bir karar alındı. 20 bakanlık ve kurumun dahil olduğu plan kapsamında sigara içmeyen çalışanların yüzünü güldürecek bazı müjdeler verildi.

TÜTÜN KONTROLÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI İÇERİĞİ NEDİR?

Devlet tarafından hazırlanan Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında birçok önemli karar alındı. Bu kararların başında sigaraların tek tip pakt şeklinde satışa çıkartılması ve paketlerin üzerinde insanların sigaradan tiksinmesini sağlayacak görsellerin kullanılmasına başlanmıştır. Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı içeriği şu şekilde sıralanır;

 • Sigara satış alt yaş sınırı 21’ e yükseltilecek
 • Sigarayı özendirici her türlü reklam, promosyon ve sponsorluk engellenecek
 • Sigaralar tek tip paket içerisinde satılabilecek
 • Tütün mamullerinin üretimi, ithalatı, satışı ve sunumundan gelir elde eden kişiler daha yüksek vergi ödeyecek
 • Tüp bebek tedavilerinde anne ve babanın sigara kullanmaması şartı aranabilecek
 • Dizi, film, tiyatroların senarist ve yönetmenlerine yönelik farkındalık eğitimleri ve sertifika programları hazırlanacak
 • GSM operatörleri aracılığı ile tütün ürünlerinin ne kadar zararlı olduğu ve etkileri hakkında kişisel bilgilendirici SMS’ ler gönderilecek
 • Sigara bırakan çalışanlara pozitif ayrımcılık uygulaması hayata geçirilecek
 • Sigara içmeyen çalışanların mesailerini 30 dakika erken bitirmesine izin verilecek
 • Sigara içmeyen çalışanlar, sigara içen çalışanlara göre 1 yılda 7 gün fazladan yıllık izin alma hakkına sahip olacak
 • Sigara içmeyen çalışanların sigorta primlerinin düşürülmesi sağlanacak
 • Sigarasız işletmelere vergi indirimi uygulanacak
 • Sigara içmeyen çalışanlara çocuk ve aile yardımı tutarları artırılacak

SİGARA KULLANMAYAN ÇALIŞANA POZİTİF AYRIMCILIK UYGULAMASI NEDİR?

Sigara kullanmayan çalışana pozitif ayrımcılık uygulaması, tütün ürünlerine karşı açılan savaş kapsamında hazırlanmış bir uygulamadır. Uygulama kapsamında sigara kullanmayan çalışanların kullanan çalışanlardan ayrılması ve sigara kullanan çalışanların da bırakmaya teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Sigara kullanmayan çalışanlara mesaiye kalmaları durumunda sigara içenlerden 30 dakika daha erken çıkma hakkının yanı sıra yıllık izinlerine 7 gün daha fazla ekleme hakkı sunulacak. Bunun yanı sıra sigorta primlerinin düşürülmesi ve çocuk – aile yardım tutarlarının artırılması gibi teşvikler de söz konusu olacak.

Sigara içmeyen çalışanlar ile birlikte sigara içirmeyen işletmelere de vergi indiriminin gelmesi söz konusu olacak. Tüm bu uygulamaların temel amacı sigara içen kişilerin bu zararlı alışkanlıktan kurtularak daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir