Sigara Krizi Nedir, Bıraktıktan Sonra Ne Kadar Sürede Sigara Krizi Başlar?


92
904 Paylaşım, 92 points

Sigara, insan sağlığı için oldukça zararlı olan ancak başlayanın kolay kolay vazgeçemediği bir maddedir. Sağlık için zararları saymakla bitmeyen sigarayı bir süre içmeyenler, sigara krizi ile karşı karşıya kalabilirler. Bu yazımızda Sigara Krizi Nedir, Bıraktıktan Sonra Ne Kadar Sürede Sigara Krizi Başlar sorularına cevap vereceğiz.

Sigara, içenlere büyük zararlar veren ve bırakması oldukça zor bir maddedir. Sigaraya herhangi bir nedenle bir kere başlayan kişinin bırakması oldukça güç olur. Sigarayı bırakmaya karar vermiş olan bir kişinin öncelikle yaşayacağı sigara krizini başarıyla geçmesi gerekmektedir.SİGARA KRİZİ NEDİR?

Sigarayı bırakmaya karar vermiş olan kişilerin en büyük korkularından birisi de sigara krizidir. Sigara krizi, sigaranın bırakılmasından kısa bir süre sonra sigara içme ihtiyacının çok yüksek seviyeye gelmesi ile birlikte kendisini gösterir.

Sigara krizinin çok zorlayıcı olması, birçok kişinin bu karardan dönmesine neden olmaktadır. sigara krizinin en büyük nedeni, kişinin vücudunda nikotin kıtlığı yaşanmaya başlamasıdır. Sigara içen insanlarsa son içilen sigaradan 15 dakika sonra kanda bulunan nikotin seviyesinde düşme yaşanır. Bu düşüşle birlikte sigara krizi sinyalleri verilmeye başlar.

SİGARA KRİZİ NASIL OLUŞUR?

Sigara içen kişilerde her sigara ile vücuda alınmış olan nikotin miktarı zaman geçtikçe azalmaya geçer. Son sigaradan 15 dakika sonra başlayan sinyaller, 40 dakika sonra nikotin seviyesi tamamen sıfırlandığı için oldukça yüksek seviyelerde hissedilir. Sigara içen bir kişi, sigarasız durmaya en fazla 1 saat kadar dayanabilir.

Sigara krizi ve krizin geldiğini işaret eden belirtiler, sigaranın bırakılmasından sonra 3 gün boyunca kademeli olacak şekilde görülmeye başlar. Sigara krizleri 2 hafta – 1 ay arasında devam edebilir.

SİGARA KRİZİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sigara krizini yaşayan bir insanda bazı belirtiler görülür. Sigara bırakan kişi, bu belirtileri fark ettiğinde sigara krizi geçirdiğini anlayabilecektir. Sigara krizinin belirtileri şu şekilde sıralanır;

·         Yoğun sigara isteği

·         Endişe

·         Rahatsızlık ve benzer yoğun duygular

·         Baş ağrısı ve mide bulantısı

·         Uyuma ve konsantrasyon güçlüğü

·         İştah artışı

BIRAKTIKTAN SONRA NE KADAR SÜREDE SİGARA KRİZİ BAŞLAR?

Sigarayı bırakma kararı vermiş olan kişi, kısa süre sonra kriz belirtileri görmeye başlayacaktır. Sigarayı bırakmanın fiziksel olduğu kadar psikolojik etkileri de çok fazla olacaktır. Psikolojik olarak oldukça etkili olan sigara, bir kişide 10 yıl içmemiş olsa dahi bir kere sigara içmesiyle devamının gelmesine neden olmaktadır.

Sigara özellikle stresle baş etmekte faydalı görüldüğü için kullanılır. Aslında bu tamamen psikolojik bir durumdur. Sigaranın stresi engellemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece sigara içerisinde yer alan rahatlatıcı maddelerin bir süreliğine sunduğu rahatlama hissi nedeniyle insanlar böyle bir kanıya varmaktadır.

SİGARA KRİZİ İLE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Sigarayı bırakmak isteyenlerin sigara krizi ile nasıl baş edeceğini iyi bilmesi gerekir. Sigara krizi ile baş etme yöntemleri şu şekilde sıralanır;

·         Dikkat odağının değiştirilmesi

·         Bireyin kendisine sigara bırakma nedenlerini hatırlatması

·         İsteğin beyin tarafından üretilen ve sigara içtiğimizde hemen içmediğimizde ise 15 dakika kadar sonra zaten geçecek olan bir rahatsızlık olduğunun iç konuşma ile tekrarlanması

·         Duşa girmek

·         Spor yapmak

·         Asitli ve/veya buzlu bir içecek içme

·         Bol bol su içme

·         Bir parça bitter çikolatayı ağızda eritmek ve tüm dikkatin tat duyumuna verilmesi

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
904 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir