Sigara İçmenin Corona Virüs Üzerindeki Etkileri Nelerdir?


75
734 Paylaşım, 75 points

Corona virüs ile mücadele tüm hızıyla devam ederken uzmanlardan özellikle sigara kullanan vatandaşlara ciddi uyarılar geliyor. Uzmanlara göre sigara içen kişilerde Corona virüse yakalanma daha sık görülürken sigara içen Covit – 19 hastaları, bu hastalığı daha ağır geçiriyor. Bu yazımızda Sigara İçmenin Corona Virüs Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs, insanların solunum yollarını etkileyen ve ciğerlerde harabiyete neden olarak insanların nefessiz kalmasına neden olan oldukça tehlikeli bir virüs. Direkt ciğerleri hedef alan bu hastalık, akıllara sigara içen kişilerin ne kadar etkileneceğini getiriyor.SİGARA İÇMENİN CORONA VİRÜS ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Corona virüs döneminde hastalığın etkileri ile ilgili birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalardan birisi de sigara içenler ile ilgili oldu. Uzmanlardan sigara içenlere yönelik önemli uyarılar geldi. Uzmanlara göre Corona virüs sigara içenleri çok daha fazla etkiliyor.

Sigara bilindiği üzere içerdiği nikotin sayesinde içen kişilerin akciğerlerini hedef alarak ciğerleri kaplıyor ve işlevsiz hale getirmeye başlıyor. Corona virüsün de en büyük etkisinin akciğerler üzerinde olması, sigara içenlerin bu virüse karşı daha riskli olduğunu ortaya koyuyor.

Sigara İçmenin Corona Virüs Üzerindeki Etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sigara içen insanlarda Corona virüs zatürre ve solunum yetmezliği durumları daha fazla ve daha ağır seyrediyor.
 • Sigara içen insanlarda Corona virüs akciğer dokusuna daha fazla zarar veriyor.
 • Sigara içen insanlarda Corona virüs hava yolu savunma sistemlerini daha kolay bozuyor.
 • Sigara içen insanlarda Corona virüs solunum yetmezliğini daha kolay geliştirebiliyor.
 • Sigara içen insanlarda Corona virüs zatürre gelişimini daha da artırmaktadır.
 • Sigara içen insanlarda Corona virüse yakalanma durumunda ölüm oranı çok daha yüksek olmaktadır.

SİGARA İÇMEK CORONA VİRÜSE NASIL YARDIMCI OLUR?

Sigara içen kişiler, Corona virüse çok daha rahat ve kolay bir şekilde yakalanabilirler. Bununla birlikte bu hastalıktan kurtulmak da onlar için çok daha zor ve ağır bir süreçtir. Sigara içmek Corona virüse nasıl yardımcı olur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Sigara ve tütün içmek, parmakların yüze yaklaştırılmasına neden olur. Bu da Corona virüsün ağız, burun ve gözler ile temas etmesine neden olacaktır.
 • Sigara içmek genel olarak insanların bir araya gelip sigara içerken sohbet etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle insanlar arasında Corona virüs yayılımı daha kolay olur.
 • Nargile kullanan kişilerde aynı ekipmanları kullanmak, virüsün kişiden kişiye yayılımını hızlandıracaktır.
 • Sigara içmek için maskesini çıkarmak zorunda kalan insanlar, çevrelerindeki virüs bulunan kişilerden çok daha kolay virüs kapma riski ile karşı karşıya kalırlar.
 • Sigara içmek, ciğerlerin yeterince güçlü olmasını engellediği için Corona virüs ciğerleri çok daha kolay ele geçirmektedir.
 • Sigara içen kişiler, Corona virüse yakalandıkları anda ciğerleri çok fazla etkileneceği için hayatta kalma ihtimalleri çok daha düşük olacaktır.
 • Sigara içenlerin Corona virüse yakalanma ihtimalini azaltmak için sigarayı azaltmasının hiçbir etkisi olmayacaktır. Sigarayı az ya da çok içmek Corona virüs açısından aynı etkiye neden olur.
 • Corona virüs hastalarında içilen sigara miktarı göz önünde bulundurularak vücudu etkileme miktarı değişiklik göstermektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir