Sigara İçmek Haram mıdır, Mekruh Mudur?


56
554 Paylaşım, 56 points

Sigara, günümüzde milyarlarca kişinin kullandığı ve sağlık için oldukça zararlı bir maddedir. Oldukça güçlü bir tiryakiliğe neden olan ve başlayanın bir türlü bırakamadığı sigara, insanların sağlığına da ciddi anlamda zararlar vermektedir. Müslüman olup sigara içen birçok kişi ise sigara içmenin haram olup olmadığı sorusunu sormaktadır. Bu yazımızda Sigara İçmek Haram mıdır, Mekruh Mudur sorusuna cevap vereceğiz.

SİGARA İÇMEK HARAM MIDIR, MEKRUH MUDUR?

İslam dini, evrensel helal ve haram kılınan şeyleri Kur’an – ı Kerim’de ayrıntılı şekilde açıklamıştır. Birçok sünnette insanlar için neyin helal neyin haram kılındığı görülebilir. Ancak sigara içmek ile ilgili olarak sünnetlerde ya da Kuran’ da herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Bunun başlıca nedeni Kur’an – ı Kerim’in indiği zaman sigara denen bir maddenin bulunmamasıdır. Bu nedenle sigaranın haram mı mekruh mu olduğunu anlamak için İslam’ın genel kurallarına bakmak gerekir.Allah her şeyi insanlar için yaratmıştır. Ancak bazı şeylerin haram olduğunu ve bu şeylerden uzak durmak gerektiğini de söylemiştir. Kur’an da yer alan bilgi temel olarak şu şekildedir; “Temiz ve güzel olan şeyler helaldir, pis ve zararlı olan şeyler haramdır”

SİGARA HAKKINDA ÂLİMLERİN GÖRÜŞLERİ NELERDİR?

Sigara ile ilgili genel olarak bir bilgi bulunmadığı için din âlimlerinin görüşleri de ön planda tutulmaktadır. Bir şeyin haram mı yoksa helal mi olduğunu anlamak için yararlı mı yoksa zararlı mı olduğuna bakmak gerekir. Bundan yola çıkarak bazı din âlimleri sigaradan hiçbir zarar görmediklerini ve bu nedenle sigaranın haram olduğunu söylemenin doğru olmayacağını belirtmektedir. Ancak tıbbi olarak sigaranın 2 binden fazla zehir içerdiği ve insan sağlığı için çok zararlı olduğu ortaya konmuştur. Sigara, sadece içen insanları değil içmeyen insanları da tehdit etmektedir.

Hanefi mezhebine göre sigara haram mı sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir. Hanefiler, kurallara göre haram olan ancak Kur’an – ı Kerim’de ya da sünnetlerinde adı açıkça zikredilmeyen şeyleri haram yerine tahrimen mekruh olarak görmektedir. Bu tabir de bir nevi sigaranın haram olduğunu göstermektedir. Ancak Hanefi mezhebine göre bir şeyin haram ya da helal olduğunu söylemek için Kur’an da mutlaka bilgisinin geçmesi gerekir. Bir nevi nezaketen haram yerine mekruh denmektedir.

SİGARANIN DİNEN HÜKMÜ NEDİR?

Sigara, insanın kendisini tehlikeye atmasıdır. Ancak Allah, Kur’an – ı Kerim’de açık bir şekilde “Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın” buyurmaktadır. Sigara da insanın kendisini kendi elleriyle tehlikeye atmasıdır. Sigara içmek bir yandan da kul hakkı demektir. Sigara içmeyenlere verilen zarar ve rahatsız edici kokusu nedeniyle kul hakkı da alınmış olur. İslam dinine göre kul hakkının affedilmesi için ancak hakkı olan insandan bağışlanma istenmesi gerekir. Ancak sigaranın her ortamda içilebilir olması, kul hakkını istemeyi çok zor bir hale getirmektedir.

İslam dinine göre alimlerin sigara içme hükümleri şu şekilde sıralanır;

  • Bazı alimlere göre sigara içmek mubahtır. Bunu söyleyen alimler sigara tütününün zararlı olmadığını söylemektedir. Ancak tütünün zararlı olduğu ilmen kanıtlanmıştır.
  • Bazı alimlere göre sigara içmek mekruhtur. Bunu söyleyen alimler sigara için kesin bir hüküm vererek haram demek yerine mekruh olarak söylemeyi tercih etmiştir.
  • Bazı alimlere göre sigara içmek tiryakilik verdiği için haramdır. Sigaranın vücuda zarar vermesi, israf olması, maddi darlığa neden olması dolayısı ile haram olarak söylenmektedir.

Bu üç görüş bir araya getirildiğinde genel görüş olarak sigaranın haram olduğunu söylemek mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
554 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir