Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek, Kimleri Kapsayacak?


75
755 Paylaşım, 75 points

Kara listede yer alan binlerce kişi, sicil affının gelmesini dört gözle bekliyor. Sicil affının gelmesiyle kara listeden çıkmayı bekleyenler, bu affın ardından bankacılık işlemlerini çok daha rahat ve kolay yapmaya başlayacak. Bu yazımızda sicil affının ne zaman yürürlüğe gireceğini anlatacağız.

Sicil Affı Nedir?

Bankacılık işlemleri ile ilgili farklı nedenlerden dolayı vatandaşlar bazen kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemez. Bu durumda ödeme yapmadıkları için kara listeye alınırlar. Kara listeye giren kişiler, bankalar ile hiçbir şekilde çalışma fırsatı bulamazlar. Çünkü bankalar kara listede olan kişilerin güvenilmez olduklarını düşünürler. Kredi sicil affı ise kişilerin bulundukları kara listeden çıkmasını sağlamaktadır.

Sicil Affı Nasıl Devreye Girer?

Sicil affının çıkması için öncelikle bir yasa taslağı oluşturulması gerekmektedir. Yasa taslağının TBMM’ye sunulmasının ardından yeterli oy çıkarsa karar onaylanır. Onaylanmış olan sicil affı kararı Cumhurbaşkanı’na gönderilir. Cumhurbaşkanı da bu kararı onaylarsa sicil affı kararı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olur.Sicil Affı Neleri İçerir?

Sicil affı, bankacılık alanında kara listeye girmiş olan kişilere beyaz bir sayfa açmak için hazırlanmaktadır. Günümüzde 11.5 milyon kişi ve 2.3 milyon şirket sicil affı ile kara listeden çıkmak için beklemektedir.

Sicil Affı ile İsmim Kara Listeden Çıkar mı?

Normal şartlarda sicil affı geldiği zaman kara listede olan kişilerin isimleri kara listeden silinmektedir. Ancak son yürürlüğe giren sicil affı kapsamında böyle bir seçenek bulunmamaktadır. Yapılan son sicil affı kararı kapsamında devlet bankalardan kara listedeki kişileri çıkarmasını değil onlara diğer müşterilerine olduğu gibi davranmaları ve kredi taleplerini karşılaması yönünde uyarıda bulunmaktadır.

Yani son sicil affı tasarısı kapsamında kara listede bulunan kişiler bu listeden çıkmayacaktır. Sadece bankalar bu kişilere de sorunsuz olarak kredi verme zorunluluğuna sahip olacaktır.

Sicil Affı Yasasından Kimler Yararlanacak?

Sicil affı yasasından 1 milyon 729 bin 846 kişi faydalanacak. Bu rakamın 533 bin 379 kişisini şahıs şirketleri, 99 bin 928 kişisini ise sermaye şirketleri kapsayacak. Sicil affı kapsamında bankaların kara listede olmasını görmezden geleceği kişiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kredi kartı ya da bireysel kredi borcu gecikmede ya da yasal takipte olan kişiler
  • Karşılıksız çek ya da protestolu senedi olan kişiler
  • Ödenmeyen nakdi ya da gayri nakdi kredisi olan kişiler

Sicil Affı Yasasından Nasıl Yararlanabilirim?

Yeni sicil affı yasası kapsamında aslında kişilere çok fazla iş düşmüyor. Devletin bankalara yönelik yaptırım şeklinde hazırladığı bu yeni yasada banka borcu olan kişiler bu borcu kapatmak için herhangi bir çaba sarf etmek zorunda değiller. Buna karşılık bankalar yasa kapsamında kredi borcu olan ve bunu ödeyemeyen kişilere de kredi verebilecek ve bunun için bir ceza ödemek zorunda kalmayacak. Tam terci kişilerin kredi ihtiyacını karşılamaz ise devlet tarafından bankaya ceza kesilecek.

Yeni sicil affı yasasına göre borçlu olan kişiler borcunu 6 ay içerisinde ödemek zorunda. Eğer ödeyecek durumu yok ise bankalar ile yeni bir yapılandırma içerisine girme hakkına sahip olacak.

Sicil Affının Avantajları Ne Olacak?

Sicil affı en fazla küçük işletme sahipleri ve esnaf için rahatlatıcı etkiye sahip olacaktır. Borcunu ödemekte zorluk çeken bu şirketler, geçmiş borçları nedeniyle işini büyütmek konusunda bankalardan kredi alamıyor. Bununla birlikte KOSGEB gibi desteklerden de yararlanamıyor. Sicil affı sayesinde bu işletmeler çok daha kolay kredi alarak işlerini istedikleri şekle getirebilecekler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
755 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
76
Başarısız
Komik Komik
67
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
113
Helal Olsun!
lol lol
27
lol
Aşk Aşk
17
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
118
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
77
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir