Siber Saldırı Nedir, Siber Saldırıyı Kimler Yapar?


69
674 Paylaşım, 69 points

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yaşanan sıkıntılardan birisi de siber saldırı oldu. Siber saldırı, teknolojik güvenlik sorunlarından kaynaklanan sorunlardan birisi olarak gösterilebilir. Bu yazımızda Siber Saldırı Nedir, Siber Saldırıyı Kimler Yapar? Sorularına cevap vereceğiz.

Siber saldırı, son dönemde en çok duyulan teknolojik sorunlardan birisidir. şahıslara ve kurumlara yönelik olarak gerçekleştirilen bu saldırı, ciddi anlamda sorunlara neden olabilir. Siber saldırı genel olarak Hacker adı verilen kişilerce gerçekleştirilir.SİBER SALDIRI NEDİR?

Siber saldırı, bilgisayar ve internet konularında uzmanlaşmış ve kendisini hacker şeklinde nitelendiren kişilerin farklı kişilere ya da önemli kurumlara ait sitelere ve bilgisayarlara zarar vermek adına gerçekleştirdikleri saldırıdır.

Siber saldırı gerçekleştiren kişiler saldırı sırasında karşı tarafın bilgisayarına solucanlar ve trojenler sokarak önemli bilgileri ele geçirmeye çalışır. Siber saldırılar sadece kişiler arası değil ülkeler arası da sıklıkla gerçekleşmektedir.

SİBER SALDIRI NASIL YAPILIR?

Siber saldırı nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Siber saldırı, birçok farklı materyal üzerinden uygulanabilir. Bilgisayar, akıllı telefon, internet bağlantısı olan tüm cihazlar, tabletler aracılığı ile siber saldırı yapmak mümkündür.

Siber saldırı hem şahıslara hem de kurumlara ve hatta devletlere yönelik yapılabilir. Devletlerin önemli rekabet alanlarında karşılıklı devlete ait sitelere siber saldırı düzenlemesi de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

SİBER SALSIRI TÜRLERİ NELERDİR?

Siber saldırı iki farklı türde yapılabilir. Siber saldırı türleri şu şekilde sıralanır;

  • Kişinin internet bilgilerine yönelik saldırı
  • Kişiye psikolojik baskı oluşturacak şekilde saldırı

KİŞİNİN İNTERNET BİLGİLERİNE YÖNELİK SİBER SALDIRI NASIL YAPILIR?

Kişinin internet bilgilerine yönelik siber saldırılarda saldırıyı gerçekleştiren kişilerin hedefinde kişinin şifre bilgileri yer alır. İnternet sitesi bulunan kişiler hakkında öncelikle bir hazırlık ve bilgi toplama süreci gerçekleştirilir. Bu sürenin sonrasında kişiye ait şifre bilgileri ele geçirildikten sonra sitelere sızarak bilgi toplamak oldukça kolay yapılmaktadır.

KİŞİYE PSİKOLOJİK BASKI OLUŞTURACAK ŞEKİLDE SİBER SALDIRI NASIL YAPILIR?

Kişiye psikolojik baskı oluşturacak şekilde siber saldırı yönteminde saldırıyı gerçekleştiren kişi karşısındaki kişiye psikolojik bir baskı gerçekleştirir. Kişinin internet ortamları üzerinden küçük düşürülmesi, özel bilgilerinin ifşa edilmesi gibi durumlar bu türe girmektedir.

SİBER SALDIRIYI KİMLER YAPAR?

Siber saldırıyı kimler yapar sorusuna şu şekilde cevap verilir; siber saldırıyı genelde bu tür saldırı olaylarını meslek edinmiş kişiler ya da örgütler gerçekleştirmektedir. Siber saldırıyı gerçekleştiren kişiler ya da örgüt üyeleri Hacker olarak nitelendirilirler.

Kişisel siber saldırılar daha küçük boyutlarda değerlendirilirken terör örgütlerinin gerçekleştirdiği siber saldırıların boyutları ise oldukça büyüktür. Her ülkeye olduğu gibi ülkemize yönelik de siber saldırılar sıklıkla gerçekleştirilmektedir.

SİBER SALDIRIYA KİMLER MARUZ KALIR?

Siber saldırıya maruz kalan kişiler genel olarak belirli özelliklere sahiptir. Siber saldırıya kimler maruz kalır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; siber saldırılara maruz kalan kişiler genel olarak internette sıkça vakit geçiren ve internet ile iç içe olan kişilerdir.

Çocuklar ve gençler siber saldırılara çok daha fazla maruz kalırlar. Bunun temel nedeni gençlerin ve çocukların bu tür olayları ailelerine anlatmaya çekinmeleridir. Bu nedenle gençlerin ve çocukların siber saldırılar konusunda bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir.

SİBER SALDIRIYA MARUZ KALAN KİŞİYİ NASIL ANLARIZ?

Siber saldırıya maruz kalan kişiyi anlamak oldukça kolaydır. Bunun için siber saldırı yaşadığını düşündüğümüz kişiyi biraz daha detaylı ve yakından incelemek gerekir. Siber saldırıya maruz kalan kişiyi nasıl anlarız sorusunun cevabı şu şekildedir;

  • Kişi bilgisayar kullanmaktan kaçınır
  • İnternet ile ilgili veri ve dosyaları sürekli saklamaya çalışır
  • İnternet kullanımında farklılık varsa

Bu tür belirtiler gösteren kişilerin siber saldırıya uğradığını söylemek mümkün olacaktır. Siber saldırı yaşayan kişinin tespit edilmesi durumunda onunla etkili bir iletişim kurmak çok önemlidir. Desteğin işe yaramadığı durumlarda ise psikolojik destek almak akıllıca olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir