SGK’ya Prim Ödeyip Emekli Olamayanlara Toplu Para İadesi Geliyor


82
805 Paylaşım, 82 points

SGK’ya yıllarca prim ödemesi yapmasına rağmen emekli olamayanlara müjdeli haber geldi. Prim ödemesine rağmen gerekli şartları tam sağlamadığı için emekli olma hakkı verilmeyen kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptıkları prim ödemelerini toplu olarak alabilecek. Bu yazımızda SGK ‘ya prim ödeyip emekli olamayanların toplu para iadesini nasıl alacağı hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanlar uzun yıllar boyunca emekli olabilme hayali ile prim ödemesi yapıyor. Ancak ne yazık ki bazı kişiler şartlara tam uymadıkları gerekçesi ile emekli edilmiyor. Bu durumda akıllara yıllarca ödenmiş primlerin ne olacağı sorusu geliyor.SGK PRİM ÖDEMELERİNİ İADE EDECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olabilmek için düzenli prim ödemesi yapan kişiler, emekli olamayacaklarını öğrendiklerinde ilk iş olarak yaptıkları prim ödemelerini geri almak ister. Bu onların en doğal hakkı olarak görünse de ne yazık ki ödenen primlerin tamamının alınması kanunla göre mümkün olmaz. Bir kişinin SGK prim ödemelerini emekli olamadığı için geri talep etme hakkı bulunur. Ancak bu ödemenin yapılabilmesi için bazı şartlara uygun olması gerekir.

Bir kişinin emekliliği hak etmesi için belirlenen şartlara uygun olması gerekiyor. Yaş dahil emeklilik için yeterli olsa bile tüm şartlara uymayan kişilere emeklilik hakkı tanınmıyor. Bir kişi yaş şartını doldurduysa ancak emekli olmak için yeterli prime sahip değilse, ödediği primleri toptan geri alabilir.

EMEKLİLİK İÇİN PRİM YETERLİ DEĞİLSE ÖDEME GERİ YAPILACAK

Emekli olmak için çalışan ve düzenli prim ödemesi yapan kişi, emeklilik yaşı geldiği zaman henüz primlerini tamamlamadı ise önüne iki seçenek sunulacak. Kişi ister emeklilik için gerekli olan primi tamamlamak için çalışmaya devam edecek ya da yatırdığı primleri topluca iade alıp emekli olmaktan vazgeçecek.

Mesela, bir çalışanın emeklilik yaşının tutmasına karşılık 3000 prim gün açığı var ise bu günü kapatmak için 8 yıl daha çalışması gerekecek. 8 yıl çalışan kişi emekliliği hak ederken çalışmak istemeyen ise yaptığı ödemeyi topluca geri alarak emeklilik hakkından feragat edecek.

EMEKLİ OLAMAYANA PRİM ÖDEMESİ NASIL YAPILACAK?

Emekli olamayan kişinin prim ödemesini iade alabilmesi için öncelikle SGK ’ya müracaat etmesi ve toplu geri ödeme talep etmesi gerekecek. Başvuruyu yapan kişi sigortalı çalışan ise işçi payı adı altında yatırılan tüm primleri geri alabilecek. Bağ – kurlu olan kişinin başvurması durumunda ise ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerinin tamamı iade edilecek.

EMEKLİ OLAMAYANA PRİM ÖDEMESİ NASIL HESAPLANACAK?

Emekli olamadığı için prim ödemesini iade isteyen kişilerin ne kadar ödeme alacağı ise hesaplama ile belirlenecek. Kişinin geçmiş yıllarda gerçekleştirdiği prim ödemeleri her yıl için o yıl gerçekleştirilmiş güncelleme katsayısı ile belirlenerek toplanacak.

PRİM İADESİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Emekli olamadığı için prim iadesi hakkından yararlanmak için bazı şartlara sahip olmak gerekecek. Prim iadesi alacak kişiler şu şekilde;

  • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olanlar
  • Kendisine ait işyeri bulunmayanlar
  • Primleri emekli olmaya yetmeyenler
  • Prim eksikliği nedeniyle Dul ve yetim maaşı alamayanlar
  • Yanlış ya da yersiz prim ödemesi alınmış olanlar
  • Maaşı yüksek olanlar
  • Birden fazla işte çalışanlar

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
805 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir