SGK’da Birikmiş Paramı Nasıl Alabilirim?


57
554 Paylaşım, 57 points

SGK’ dan emekli olamayacak ve biriken parasını almak isteyenler genel olarak bu işlemi nasıl yapabilecekleri konusunda bilgi sahibi değildir. Çalışan kişilerin çalıştıkları süre boyunca kendi adlarına yatırılmış olan prim ödemelerini alma hakkı bulunmaktadır. Bu yazımızda SGK’ da Birikmiş Paramı Nasıl Alabilirim? Sorusuna cevap vereceğiz.

Sigortalı olarak çalışan kişilerin adına çalıştıkları kurum tarafından her ay düzenli olarak sigorta prim ödemesi yapılır. Bu ödeme emeklilik zamanında toplu şekilde çalışan kişiye ödenmektedir. Ancak emekli olamayacak olan çalışanları, o güne kadar ödenmiş primleri alma hakkı bulunmaktadır.SGK NEDİR?

SGK, açılımı Sosyal Güvenlik Kurumu olan ve işçilerin haklarını korumak, emekli olmalarını sağlamak amacıyla hizmet veren bir kurumdur. Bu kuruma sigortalı olarak çalışanların aylık primleri ödenerek emeklilik gününe kadar birikimi sağlanır.

SGK primi sadece sigortalı olarak çalışan işçiler için geçerlidir. Bir çalışanın emekliliği hak edebilmesi için sadece yaşı doldurması değil aynı zamanda prim gün sayısını da doldurması gerekmektedir. SGK primi yatırmak için illaki bir işte çalışıyor olmak gerekmemektedir. İsteyen vatandaşlar kuruma dışarıdan prim ödeyerek de emekliliği hak edebilirler.

SGK’ DA BİRİKMİŞ PARAMI NASIL ALABİLİRİM?

SGK’ ya bağlı olarak çalışan ancak emekliliği hak etmeden ayrılmak zorunda olan vatandaşların birikmiş paralarını alma hakkı bulunmaktadır. Bu işlemin yerine getirilmesi için öncelikle SGK tarafından belirlenmiş olan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

SGK’ da Birikmiş Paramı Nasıl Alabilirim? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bu sorunun cevabı için öncelikle kişinin yaş ve prime bağlı olarak emekliliği hak etmemiş olması gerekmektedir. 25 yaşını geçmiş erkekler ve 20 yaşını geçmiş kadınlar SGK üzerinden birikmiş paralarına alma hakkına sahip olacaklardır.

SGK prim ödemelerini almak isteyen kişilerin şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. Başkasının adına birikmiş para için başvuruda bulunulamaz. SGK’ da birikmiş parayı almak için öncelikle başvuruda bulunmak gerekmektedir.

SGK BİRİKMİŞ PARAMI ALMAK İÇİN NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM?

SGK birikmiş paramı almak için nasıl başvuru yapabilirim? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sigortalı çalışan kişiler SGK’ da birikmiş primlerini geri almak için öncelikle bir dilekçe hazırlamak zorundadır. Hazırlanan bu dilekçe ve kimlik fotokopisi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ na başvuruda bulunarak ödeme geri alınabilir. Başvurunun dilekçe ile birlikte şahsen kuruma giderek yapılması gerekmektedir.

SGK birikmiş parayı almak için başvuruların dijital ortandan ya da e – devlet üzerinden yapılması ise ne yazık ki mümkün değildir. Dijital ortam üzerinden başvuru hizmet vermeyen kurum, prim ödemesini geri almak isteyen çalışanlara sadece SGK’ ya şahsi başvuru üzerinden yardımcı olmaktadır. Bu nedenle para iadesi talebi için mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bizzat gitmek gerekmektedir.

SGK BİRİKMİŞ PARA NASIL HESAPLANIR?

SGK üzerinden birikmiş parasını almak için başvuruda bulunacak olan çalışanların alacakları para belirli kurallar çerçevesinde hesaplanmaktadır. SGK birikmiş para nasıl hesaplanır? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

SGK’ lı olarak çalışan ve düzenli primleri yatmış olan bir kişinin yatırılmış olan primleri ölüm, yaşlılık, malullük prim oranlarının %20’ si kadardır. Bu oran başvuru karşılığında toplu olarak alınabilir. Bu oran 4/B için %20 olarak gerçekleştirilirken 2008 yılı sonrasında 4/A kapsamındaki işleri için ise aylık brüt kazancın %9’ u şeklinde hesaplanmaktadır.  4/C kapsamında olan kişiler ise malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinin tamamını alma hakkına sahip olmaktadır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
554 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir