SGK Sorgulama SGK Prim Gün Sayısı Öğrenme


60
594 Paylaşım, 60 points

SGK prim gün sayısını öğrenmek için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Çalışanları yakından ilgilendiren SGK sorgulamaları ve prim gün sayısının nasıl öğrenilebileceği hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SGK sorgulaması ile prim gün sayısı hakkında bilgi almak çok kolay hale geldi. Son yıllarda teknolojinin de hızla ilerlemesine bağlı olarak her türlü bilgiye internet üzerinden ulaşmak mümkün. Eskiden uzun kuyruklarda bekleyerek edinilen birçok bilgiye günümüzde internet üzerinden anında erişim sağlanabiliyor. Bu bilgiler arasında en çok merak edilenlerden birisi ise SGK sorgulamaları.

SGK SORGULAMASI NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan resmi internet sitesi üzerinden yapılan sorgulamadır. Sigorta mükelleflerinin hepsi, bu sorgulama hizmetinden yararlanabilir. SGK sitesinde bulunan Online hizmetler sayfası sayesinde sigorta ile ilgili tüm hizmet dökümlerine ulaşmak mümkündür.SGK SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

SGK sorgulaması yapmak isteyen bir kişinin önünde iki seçenek bulunmaktadır. Kişi isterse Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden sorgulama yapabilir isterse e – devlet üzerinden istediği sorgulamaları yapabilir.

SGK ÜZERİNDEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Sosyal güvenlik Kurumu Resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen sorgulamalarda açılacak E – SGM penceresinden şifresiz işlem yapılabilmektedir. SGK sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • E – SGM Online sorgulama sayfasına girilmelidir
  • Sayfada sorgulama yapmak için T.C. kimlik numarası – cilt numarası – doğum yılı gibi bilgiler eksiksiz şekilde doldurulmalıdır
  • Girilen bilgilerin onaylanmasının ardından kişiye ait tüm sigorta bilgileri görülebilecektir.
  • Açılan ekran üzerinden sigorta başlama günü, hizmet süresi, sigorta giriş – çıkışları, prim ödeme gün sayısı, çalışma gün sayısı ve toplam kazanç bilgisi gibi birçok bilgiye ulaşım sağlanacaktır.

E-DEVLET ÜZERİNDEN SORGULAMA NASIL YAPILIR

SGK sorgulamasının diğer bir yolu ise e – devlet üzerinden yapılan sorgulamalardır. E – devlet sistemini kullanarak sorgulama yapabilmek için öncelikle sahip olunan şifre ile sisteme giriş yapmak gerekmektedir. E – devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından SGK Sorgulama sayfasına gidilebilmektedir. Bu sayfa üzerinden istenen bilgileri girerek sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

SGK PRİM GÜN SAYISINI NASIL ÖĞRENİRİM?

SGK prim gün sayısını öğrenmek için e – devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra ekrana farklı bölümler gelecektir. Hizmet dökümü sorgulamaları farklı kategorilerde ele alınmaktadır. Bu kategoriler;

  • SSK 4/A Hizmet Dökümü sorgulama,
  • SSK 4/B Hizmet dökümü sorgulama
  • SSK 4/C hizmet dökümü sorgulama

SSK 4/A HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

SSK 4/A hizmet dökümü bilgilerini sorgulamak için bu kategori seçilmelidir. Kişinin sorgulama öncesi kimlik bilgilerini girmesi gerekir. Bilgilerin girilmesinin ardından T.C. kimlik numarası ile doğrulama işlemi yapılmalıdır. Doğrulama işleminin arkasından kişi 4A hizmet dökümünü detaylı şekilde görme şansına sahip olacaktır.

SSK 4/B HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

Esnaf ve Bağ – Kur luları kapsayan 4/B kapsamında hizmet dökümünü görmek için e – devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme girdikten sonra kimlik doğrulama işleminin ardından T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapan kişi, 4B hizmet dökümünü ayrıntılı şekilde görebilecektir.

SSK 4/C HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

Kamu görevlileri ya da geçici görevde olanları bağlı olduğu hizmet koludur. 4/C hizmet dökümünü görmek için e – devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra hizmet döküm sayfasından T.C. kimlik numarası ile doğrulama yapan kişi, sistem üzerinden hesap dökümünü ayrıntılı olarak görebilmektedir.

E –devlet üzerinden şifresiz işlem yapmak isteyenler, sistemi açtıktan sonra herhangi bir bankanın internet şubesine girerek şifresiz hizmet dökümünü görme şansına sahip olacaklardır.

SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
594 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir