SGK Müjdeyi Verdi! SSK Girişi Olanlara 801 TL Para Yardımı


76
762 Paylaşım, 76 points

Sosyal Güvenlik Kurumu, binlerce kişiyi ilgilendiren bir ödeme haberini verdi. Verilen müjde kapsamında SSK girişi olan vefat etmiş kişilerin yakınlarına bir defaya mahsus 801 TL verilecek. Bu yazımızda SGK Müjdeyi Verdi! SSK Girişi Olanlara 801 TL Para Yardımı başlığının detaylarını anlatacağız.

SGK’ dan yakınını kaybeden vatandaşlar için sevindirici bir para yardımı haberi geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu, SSK’ lı olan bir yakınını kaybetmiş olan hak sahiplerine maddi yardımda bulunulacağını açıkladı.SSK GİRİŞİ OLANLARA 801 TL PARA YARDIMI NEDİR?

SSK Girişi Olanlara 801 TL Para Yardımı, tüm cenazesi olan hak sahiplerine yönelik hazırlanmış bir devlet yardımıdır. Bu yardım ödemesi kapsamında vefat etmiş sigortalı vatandaşların cenazelerini kaldırma aşamasında maddi destek olmak adına bir defaya mahsus ödeme verilmektedir.

SSK Girişi Olanlara 801 TL Para Yardımı ödemesi kapsamında SSK’ lı bir yakınını kaybetmiş olan hak sahiplerine ekonomik kriz döneminde cenaze masraflarını çok daha rahat karşılayabilmeleri adına 801 TL cenaze desteği ödemesi yapılmaktadır.

SSK CENAZE YARDIMI ÖDEMESİ NE KADAR?

SSK tarafından cenazesi olan vatandaşların cenaze masraflarını daha rahat karşılaması adına verilen cenaze yardımı ödemesi her yıl belirli oranlarda artış göstermektedir. Cenaze yardım ödemesi tutarı belirlenirken TÜFE oranındaki artış göz önünde bulundurulmaktadır.

SSK Cenaze yardımı ödemesi ne kadar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; TÜFE oranındaki artış göz önünde bulundurularak 716 TL olarak ödenen cenaze yardımı, son artış göz önünde bulundurularak 801 TL olarak güncellenmiştir.

SSK CENAZE YARDIMI İÇİN KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLİR?

SSK cenaze yardımı için kimler başvuruda bulunabilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; cenaze yardım ödemesi, öncelikle vefat eden sigortalı kişinin hak sahibi nikahlı eşine yapılmaktadır. Vefat eden kişinin eşi yok ise nüfusta kayıtlı olan çocukları başvuruda bulunabilirler.

Vefat eden kişinin çocukları da yok ise anne ya da babası cenaze yardımı alma hakkına sahip olurlar. Anne ve babanın da bulunmaması durumunda kardeşler bu ödemeyi talep etme hakkına sahiptir. Kardeşlerin başvurusunda ödeme tüm kardeşlere eşit olarak bölüştürülür. Vefat eden kişinin birinci derece akrabası olmaması durumunda amcası, dayısı, halası, teyzesi gibi ikinci derece akrabalarının başvurusu geçerli olmamaktadır.

SSK CENAZE YARDIMI ÖDEMESİ KİMLERE VERİLİR?

SSK cenaze yardımı ödemesi kimlere verilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilir;

  • Sigortalı kişinin iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda vefat etmesi
  • Sigortalı kişinin malullük, yaşlılık ya da sürekli iş göremezlik raporu varken vefat etmesi
  • Sigortalı kişinin adına en az 360 gün olmak şartı ile yaşlılık ve ölüm sigortası primi bulunması

SSK CENAZE YARDIMI NE KADAR SÜREDE ALINABİLİR?

SSK cenaze yardımı ödemesini almak için vatandaşlara belirli bir süre verilmektedir. SSK Cenaze yardımı ne kadar sürede alınabilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; SSK’ lı bir yakınını kaybettiği için cenaze yardımı alma hakkı kazanmış olan bir vatandaş, yakınının ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde başvuruda bulunmak zorundadır. 5 yıllık sürenin dolması durumunda vatandaşların cenaze yardımı alma hakkı ortadan kalmış olacaktır.

SSK CENAZE YARDIMI ÖDEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

SSK cenaze yardımı ödeme başvurusu için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü üzerinden başvuru işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Başvuru için başka bir belge ya ra işleme gerek yoktur.

Başvurunun ardından vefat eden kişinin ölüm tarihinin nüfus kütüğüne işlenip işlenmediğine bakılır. İşlenmemesi durumunda dilekçe ile gerekli makamlardan ölüm belgesi talep edilmektedir. SSK cenaze yardım ödemesi başvuru sonuçları, e – devlet üzerinden kolaylıkla takip edilebilir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
762 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
66
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
15
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
65
Helal Olsun!
lol lol
99
lol
Aşk Aşk
86
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir