SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma Sorgulama


73
704 Paylaşım, 73 points

SGK’lı çalışanların işten çıkış yapmaları durumunda, işten çıkış bildirgelerinin en geç 10 gün içerisinde verilmesi, yasal zorunluluklar arasında yer almaktadır. SGK işten çıkış bildirgesi alma ile ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Alma

SGK işten çıkış bildirgesi alma işlerinin yasal süresi olan 10 gün içerisinde alınarak, sisteme işlenmesi esastır. Bu bildirgenin sisteme işlenmemesi halinde, SGK kapsamındaki bazı haklardan mahrum kalabileceğinizi ve kısa süreli mağduriyetler yaşayabileceğinizi unutmayın.İşten ayrılmış olan kişilerin SGK işten ayrılma bildirgesi, sistem üzerinde sadece işverenler tarafından görüntülenebilir. Çalışan kişinin, bu çıktıyı alması mümkün değildir. İşveren e-devlet sistemi üzerinden bu bildirgeyi görüntüleyebilir ve çıktısını alabilir.

E-Devlet sistemi dışında işveren en yakın SGK müdürlüğüne giderekte, işten ayrılma bildirgesini alabilmektedir. Bu bildirgenin sisteme işlenmemesi halinde, çalışanın işsizlik maaşı gibi haklardan yararlanması mümkün olmamaktadır.

SGK İşten Çıkışım Sistemde Görünmüyor Nedeni Nedir?

SGK işten çıkışının, sistemde görülmemesinin iki nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden birisi ya işverenin bildirgeyi sisteme işlememesi, ya da sisteme bakılan tarihtir. Hizmet belgesinin, işveren tarafından ayın 23’üne kadar vermesi gerekir. İçinde bulunulan ayın 23’ünden sonra işten ayrılma gerçekleşmişse, işveren belgeyi sisteme işlemiş dahi olsa ancak diğer ayın 23’ünde gözükmektedir.

İşten Çıkış Bildirgeleri İstenildiği Zaman Düzeltilebilir mi?

SGK işten çıkış bildirgesi alma işlemi yapıldıktan sonra bildirgenin düzeltilebilmesi için, yine 10 günlük bir yasal süreç bulunmaktadır. Bildirgeyi aldıktan sonraki 10 gün içerisinde, bildirgenin düzeltilmesi mümkündür. Bu yasal süreç içerisinde aynı zamanda, bildirgenin iptali de mümkün olmaktadır.

İşten çıkış bildirgesinin düzeltilmesi ya da iptal edilebilmesi için işverenin, bağlı olmuş olduğu SGK müdürlüğüne giderek dilekçe ile müracaatı gerekmektedir. İptal ve düzeltme işlemleri, şimdilik internet ortamından yapılamamaktadır.

Ayrıca bildirgenin düzeltilmesi veya iptal edilmesi durumunda, işverene herhangi bir para cezası verilmemektedir. İşsizlik maaşı ve diğer yasal hakları elde edebilmek için, bildirge üzerinde belirtilen kodlar oldukça önemlidir. Belge üzerindeki belirtilen kod, sizin işten çıkarılma veya çıkma sebebinizi sistem üzerinde göstermektedir. Bu nedenle şayet bildirge üzerinde işten çıkış ya da çıkarılma sebebiniz yazmıyorsa, bunu belirten bir bildirge isteyebilir ya da işten çıkış kodunun ne anlama geldiğini araştırabilirsiniz.

Birkaç kodu aşağıda örnek verecek olursak, şu şekildedir.

  • Deneme süresi sonunda, işveren tarafından iş sözleşmesi feshedilmiştir.
  • Deneme süresi sonunda, işçi sözleşmeyi feshederek kendisi işten ayrılmıştır.
  • Çalışan, süresiz iş sözleşmesi olduğu halde, işinden istifa etmiştir.
  • Süresiz iş sözleşmesi bulunduğu halde, çalışanın işi işveren tarafından sonlandırılmıştır.
  • Süreli iş sözleşmesinin süresi dolması sebebiyle, iş sözleşmesi kendiliğinden fesholmuştur.
  • Toptan ödemeden ya da emeklilikten dolayı, iş sözleşmesi son bulmuştur.
  • Malulen emeklilikten dolayı, iş sözleşmesi sona ermiştir.

Gibi, satırların başında bulunan rakamlar, karşılarındaki açıklamaları temsil etmekte olup bunların dışında birçok kod bulunmaktadır.

SGK İşten Ayrılış Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sistem üzerinden İşten ayrılış bildirgesi yalnızca işveren tarafından görüntülenebilir ve çıktısı alınabilir. Sigortalının elektronik ortamda ya da e-devlet sisteminde işten ayrılış bildirgesini alabilmesi mümkün değildir. Sigortalı işe giriş ve işten ayrılış uygulamasından işverenler e-bildirge şifreleri ile giriş yaparak işten ayrılış bildirgesini görüntüleyebilir. Dilerseniz size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik Merkezine uğrayarak işten ayrılış bildirgenizi alabilirsiniz.

Sigortalı işe giriş ve işten çıkış bildirgesi işlemleri için aşağıdaki bağlantıdan size özel bilgilerinizle online işlem gerçekleştirebilirsiniz.

https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
704 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir