SGK Emeklilik Dilekçesi Nasıl Yazılır (Örnek Dilekçe)


73
714 Paylaşım, 73 points

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olma zamanı gelmiş olan kişiler, öncelikle emeklilik dilekçesi yazmak zorundadır. Emeklilik işlemlerinin başlayabilmesi için bu dilekçenin yazılması mutlaka gereklidir. Bu yazımızda SGK emeklilik dilekçesi nasıl yazılır sorusuna cevap vereceğiz.

SGK EMEKLİLİK DİLEKÇESİ NEDİR?

SGK emeklilik dilekçesi, bir çalışanın emeklilik işlemlerinin başlayabilmesi için talepte bulunmasını sağlayan resmi bir belge niteliğindedir. Emeklilik dilekçesi, SGK ’ya iletilir. Bu belgenin doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulmuş olması oldukça önemlidir. İşlemlerin kısa sürede sonuçlanabilmesi için emeklilik dilekçesinin eksiksiz doldurulması oldukça önemlidir. 

SGK EMEKLİLİK DİLEKÇESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

SGK emeklilik dilekçesi, emekliliği hak etmiş kişiler için oldukça önemlidir. Dilekçe ne kadar doğru ve eksiksiz şekilde doldurulursa o kadar kısa sürede işlemlerin tamamlanması sağlanabilir. Emeklilik dilekçesi e – devlet üzerinden de kolaylıkla doldurulabilir.

SGK EMEKLİLİK DİLEKÇESİ İÇERİSİNDE HANGİ BİLGİLER OLMALIDIR?

SGK emeklilik dilekçesi içerisinde bazı mutlaka bulunması gereken bazı bilgiler bulunur. SGK emeklilik dilekçesi içerisinde olması gereken bilgiler şu şekilde sıralanır;

 • Başvuru sahibinin hangi koldan emeklilik olduğunu belirtmesi gerekir. (4A – 4B – 4C)
 • C. kimlik numarası ve sicil numarası mutlaka dilekçede belirtilmelidir. (sicil numarası 4C başvuruları için )
 • Tüm bilgiler tam ve eksiksiz şekilde girilmelidir.
 • Emekli olacak sigortalı kişinin hizmet yılı, görevinden ayrıldığı tarih, emeklilik yaşını tamamlayıp tamamlamadığı mutlaka belirtilmelidir.
 • Rakamsal olarak istenilen veriler dikkatli doldurulmalıdır.
 • Aylık bağlanması için arz ve talep ile dilekçe bitirilmelidir.

Bir kişinin emeklilik dilekçesi doldurmadan önce, emekli olmak için gerekli olan şartlara sahip olması gerekir. Şartların tamamına uyum sağlayan bir çalışan, emeklilik dilekçesini sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri’ne teslim ederek işlemlerini kısa sürede tamamlayabilir.

 EMEKLİLİK DİLEKÇESİ İLE VERİLMESİ GEREKEN BELGELER NELERDİR?

Emekliliği hak etmiş olan bir çalışanın emeklilik başvuru dilekçesi doldurmasının ardından bu dilekçe ile birlikte teslim etmesi gereken bazı belgeler bulunur.  Emeklilik dilekçesi ile verilmesi gereken belgeler şu şekildedir;

 • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 3 adet fotoğraf
 • Tahsis ve talep belgesi
 • Gelir belgesinden muaf olduğunu gösteren belge
 • Emekliliğe hak kazandığını gösteren belge
 • Emekli olacak kişinin en son çalıştığı ve ayrıldığı iş yerinden alacağı ayrılış belgesi

EMEKLİLİK DİLEKÇESİ NASIL GÖNDERİLİR?

Emeklilik için gerekli şartlara ve belgelere sahip olan kişi, işlemlerin tamamlanması için belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na göndermelidir. Emeklilik dilekçesinin gönderilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna direkt başvurunun yanı sıra e – devlet üzerinden de başvuru yapılması mümkündür. Her iki şekilde de emeklilik dilekçesi teslim edilecek ve işlemler tamamlanmış olacaktır.

E – devlet üzerinden sağlanan emeklilik dilekçesi gönderimleri, sistem tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilir. Böylece başvuru aşaması tamamlanmış olur. Başvuru işleminin ardından emeklilik başvuru durumunu sorgulamak için e – devlet emeklilik sorgulama işlemini yapmak yeterli olacaktır.

EMEKLİLİK SÜRESİ NE KADAR ZAMANDA KESİNLEŞİR?

Emeklilik başvurusu yapmış olan bir çalışan, tüm şartlara uygun olması durumunda emeklilik işlemlerinin tamamlanması ile emekli olmaya hak kazanır. Bu süre, 15 gün içerisinde sonuçlanabileceği gibi bazı durumlarda 90 güne kadar da uzayabilir. Özellikle eski kayıtlara ulaşmanın zorlaştığı göz önünde bulundurulduğu zaman emeklilik sonuç süresinin uzaması mümkün olacaktır.

Emeklilik başvurusunda bulunan kişiler, tüm şartları yerine getirdiği takdirde kısa sürede emekliliğini hak edecektir. Bu süreçte endişe edilecek bir durum yoktur. Emekli olmak için Sosyal Güvenlik kurumuna emeklilik dilekçesi ile başvuruda bulunmak ve sonrasında gelecek olumlu haberi beklemek yeterli olacaktır.

EMEKLİLİK DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ NASILDIR?

Emeklilik dilekçesi örneği şu şekildedir;


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir