SGK Destekli Lens Nasıl Alınır?


48
464 Paylaşım, 48 points

Lens kullanan kişiler, kullandıkları bu lens için yüksek tutarlarda ödeme yapmak zorunda kalırlar. Lens kullanan vatandaşların özel durumlar göz önünde bulundurularak sıkıntı yaşamaması adına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından lens desteği sağlanmaktadır. Bu destekten yararlanan vatandaşlar, çok daha düşük ödeme yaparlar. Bu yazımızda SGK Destekli Lens Nasıl Alınır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sadece gözlük kullanan vatandaşlara değil aynı zamanda lens kullanan vatandaşlara da destek ödemesi yapmaktadır. SGK lens desteğinden yararlanmak için belirli göz problemlerine sahip olmak gerekir.SGK DESTEKLİ LENS ALINABİLİR Mİ?

SGK Destekli Lens Alınabilir mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; SGK, miyop, hipermetrop, astigmat ya da benzeri bir görme bozukluğu olan kişilere lens desteği sunmamaktadır. Bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumundan sadece gözlük ve çerçeve hakkı kazanırlar.

SGK lens desteği almak için özel bir göz sorununa sahip olmak gerekir. Gözlük kullanmak zorunda olan kişilerin lens talebi olumsuz cevaplanacaktır. Bununla birlikte özel görme bozukluğu olan yaşlılar ve çocuklara da SGK tarafından lens desteği sunulmaktadır.

 SGK DESTEKLİ LENS ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

SGK destekli lens almak için öncelikle belirlenmiş olan şartlara uygun olmak gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, sadece şartlara uygun olan vatandaşların lens destek taleplerine olumlu cevap verecektir. SGK destekli lens alma şartları şu şekilde sıralanır;

 • Lens kullanımı zorunlu olan katarakt hastaları için SGK lens desteği sağlanmaktadır. Kişilerin konjenital katarakt sebebiyle ameliyat olması gerekir.
 • Büyüme döneminde göz gelişimi için lens kullanmak zorunda olan çocuklara, SGK lens desteği sağlanmaktadır.
 • Yetişkinlere verilen lens destekleri, 2 yılda bir olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • Çocuklara verilen lens desteği, her 6 ayda bir yenilenmektedir.
 • Uzak ya da yakın görme problemi olan, farklı renkte lens kullanmak isteyen ya da aksesuar amacıyla lens almayı talep eden kişilere SGK lens yardımı yapılmamaktadır.
 • Tek ya da iki gözde de lens bağlarının kopması veya zarar görmesi sebebiyle gözün içine lens koyulamadığı zamanlarda, kişilere sigorta lens desteği sağlanmaktadır.
 • Gözlük kullanımında 10/10 derecesinde gözün görme keskinliğinin yükselmemesi için doktor raporu sonucunda lens desteği sağlanmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen lens ücretlerinin üzerinde lens alınacağı zaman, artan ücretin kişiler tarafından karşılanması gerekmektedir.

SGK DESTEKLİ LENS NASIL ALINIR?

SGK Destekli Lens Nasıl Alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

SGK destekli lens almak isteyen vatandaşlar öncelikle devlet destekli hastanelerden göz muayenesi olmalıdır.

 • İkinci Adım

Göz muayenesi sonucunda gözlük kullanması uygun olmayan ve lens kullanması gereken kişiler için bir doktor raporu hazırlanmalıdır.

 • Üçüncü Adım

Göz doktorunun hazırladığı rapor ile bir optikçi üzerinden işleme geçilebilir. Hastanın raporuna göre belirlenmiş numaralarda lensler optikçi tarafından temin edilerek hastaya iletilir.

 • Dördüncü Adım

Devletin sunduğu lenslerden farklı olarak daha pahalı lens talep eden kişiler, aradaki fiyat farkını ödemek zorundadır.

SGK DESTEKLİ LENS FİYATLARI NASILDIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu, lens kullanmak zorunda olan kişilere belirli tutarlarda lens desteği vermektedir. Bu destek aylık kullanım, tek ya da çift göz numarası için farklı tutarlarda belirlenmiştir. SGK destekli lens fiyatları şu şekilde sıralanır;

 • 1 adet lens için 170 TL, bir çift lens için 340 TL lens desteği sağlanmaktadır.
 • Aylık olarak değişmek zorunda olan lenslere, 6 çifti için 100 TL SGK desteği sağlanmaktadır.

Devletten lens desteği alacak olan kişiler, kendilerine en uygun şekilde lens alımı yapar ve ona göre devletten ödeme alırlar. Çocuklar için verilen lens desteği 6 ayda bir olacak şekilde sunulmaktadır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

48
464 Paylaşım, 48 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir