SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?


53
496 Paylaşım, 53 points

SGK ’ya bağlı olan çalışanlar borçlarının olup olmadığını öğrenmek için sorgulama yapmak zorundadır. SGK borcu olanlar, bazı işlemlerinde sıkıntı yaşayabilir. Özellikle sağlık hizmeti konusunda sorun yaşamamak için borçların tamamını kapatmak gerekir. SGK borcu olup olmadığını öğrenmek isteyenler, borç sorgulama işlemi ile durumu kolaylıkla öğrenebilir. Bu yazımızda SGK borç sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

SGK BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

SGK borç sorgulama işlemi yapmak isteyen bir kişinin kullanabileceği birden fazla yol bulunur. SGK borç sorgulama yolları şu şekilde sıralanır; • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden borç sorgulama
 • E – devlet üzerinden borç sorgulama

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ÜZERİNDEN SGK BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

SGK borç sorgulama için kullanılabilecek ilk yöntem, sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden SGK borç sorgulama işlemi için kuruma ait resmi internet sitesi kullanılır. İnternet sitesi üzerinden borç sorgulama işleminin yanı sıra borç ödeme işlemi de kolaylıkla yapılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden SGK borç sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

 • Birinci Adım

Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesine girilir.

 • İkinci Adım

Site üzerinden borç sorgulama menüsüne giriş yapılır.

 • Üçüncü Adım

Borç sorgulama alanında bazı bilgiler talep edilecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden borç sorgulama için gerekli bilgiler şunlardır;

T.C. kimlik numarası

Nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe

Doğum yılı

Cilt no

 • Dördüncü Adım

Tüm bu bilgilerin girilmesinin ardından sorgulama işlemi tamamlanır. Açılacak sayfada kişinin SGK borcunun olup olmadığı kolaylıkla görülecektir.

E – DEVLET ÜZERİNDEN SGK BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

SGK borç sorgulama işlemi için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise e – devlet sistemidir. E – devlet üzerinden SGK borç sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Öncelikle e – devlet sistemi açılır. Sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.

 • İkinci Adım

Sisteme giriş yaptıktan sonra açılacak ekrandan ‘Hizmetler’ sekmesine tıklanır.

 • Üçüncü Adım

Hizmetler bölümünde yer alan ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’ bağlantısına tıklanır.

 • Dördüncü Adım

Açılan sayfada Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama bağlantısına tıklanır.

 • Beşinci Adım

Açılacak yeni sayfada kişinin SGK borcu olup olmadığı ayrıntılı olarak görüntülenecektir.

SGK İŞVEREN BORCU NASIL SORGULANIR?

İşverenlerin SGK prim sorgulaması yapması ile prim borcu olup olmadığını anlamak mümkündür. Bir işveren, SGK prim borcunu kapatmadan borcu yoktur kağıdını asla alamaz. SGK borcu yoktur kağıdı, bir işveren için oldukça önemlidir. Çünkü kurumlarla çalışmak ve ihalelere girebilmek için mutlaka bu belgeye ihtiyaç duyulur. İşveren, SGK prim borcu sorgulaması yaptıktan sonra herhangi bir borç çıkarsa hemen ödemek zorundadır.

İşveren SGK prim borcu sorgulama işlemi de normal vatandaşların yaptığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumu ve e – devlet üzerinden sağlanmaktadır. İşveren, her iki sistem üzerinden de kısa sürede SGK prim borcu sorgulama işlemini yapabilir.  İşveren SGK prim borcu sorgulama adımları da aynı şekilde ilerler.

 

SGK prim borcu bulunan bir işverenin en kısa zamanda bu borcu kapatması gerekir. Borcun kapatılmaması durumunda birçok ticari iş sekteye uğrayacaktır. SGK prim borcu, internet üzerinden kredi kartı ile yapılabilir. Ödemeden bir süre sonra işverenin SGK prim borcu yoktur şeklinde belge alması mümkün olacaktır. Bu belgeyi aldıktan sonra işveren, ticari iş anlaşmalarını çok daha rahat bir şekilde yapabilecek, gireceği ihalelerde herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır. Ticari hayatın devamlılığı için SGK prim ödemelerinin zamanında yapılması gerekir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

53
496 Paylaşım, 53 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir