Şeytan Melek Midir, Yoksa Cin Midir?


51
494 Paylaşım, 51 points

Gözle görülmeyen manevi varlıkların varlığı tüm İslam alemi için bir gerçektir. Görünmeyen manevi varlıklar dendiği zaman akla ilk melekler gelir. Ancak şeytan ve cinler de görülmeyen varlıklar arasındadır. Şeytan’ ın bir melek mi yoksa cin mi olduğu sorusu ise uzun yıllardır tartışmalara neden olmaktadır. Bu yazımızda Şeytan Melek Midir, Yoksa Cin Midir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Şeytan, gözle görülmeyen ancak varlığı kesin olan, kötülükte çok ileri giden ve insanları doğru yoldan saptırmaya çalışan bir varlıktır. Şeytan Kur’an – ı Kerim’ de “İblis” olarak isimlendirilmektedir. Allah’ ın emirlerine karşı gelen ve isyan eden sapkınlığa düşmüş bir varlıktır. Şeytanın melek mi yoksa cin mi olduğu ise en merak edilen konulardan birisidir.ŞEYTAN MELEK MİDİR, YOKSA CİN MİDİR?

Şeytanın melek mi yoksa cin mi olduğu uzun yıllardır tartışma konusudur. Bazı din bilginleri ayetlerde şeytanın melek sınıfında gösterildiğini söylese de birçok büyük din alimi, şeytanın melek olmadığını ve ayetlerde kullanılan üslup nedeni ile yanlış değerlendirildiğini söylemektedir.

Şeytan ile ilgili Kehf suresinde şöyle denilmektedir; Adem’e secde edin!” demiştik; İblis hariç hemen secde ettiler. (O) cinlerden idi de Rabbinin emrinden çıktı. Şimdi beni bırakıp da onu ve zürriyetini (kendinize) dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar size düşmandır. Zalimler için (bu) ne kötü bir değişmedir.”

ŞEYTAN KUR’AN – I KERİM’ DE CİN OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR

Şeytan ile ilgili Kur’an – ı Kerim’ de bazı açılamalar bulunmaktadır. Allah (CC), Kur’an – ı Kerim’ de şeytanın cinlerden olduğunu buyurmuştur. Yine Kehf suresinde bu konu ile ilgili olarak “O, cinlerdendir. Bu sebeple meleklerden olamaz. Biz onun cinlerden olduğunu söylüyoruz, çünkü Cenab-ı Hak Kehf suresinde: “İblis müstesna (o secde etmedi). O zaten cinlerden idi” şeklinde açıklama bulunmaktadır.

Ayetlerde cinlerden olarak gösterilen şeytanın bir melek olduğunu söylemek mümkün değildir. Melekler ve cinler farklı cinstedir. Şeytanın cinler arasında yer alması, bir melek olarak gösterilemeyeceğini ortaya koymaktadır. Bakara Suresi 34. Ayette “Melekler” olarak hitap edilen kısımda meleklerin arasında iblisin de yer alması kafaların karışmasına neden olmaktadır. Ancak Arapçadaki tağlib isimli sanata göre Kur’an – ı Kerim’ de azınlık belirtilmemektedir. Bu nedenle şeytanın melekler arasında yer alması, melek olduğunu asla göstermemektedir.

ŞEYTAN VE MELEK ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Şeytan ve melekler arasındaki farklar şu şekilde sıralanır;

  • Şeytan ateşten yaratılmıştır. Melekler ise nurdan yaratılmıştır.
  • Şeytanın zürriyeti vardır. Meleklerin ise zürriyeti yoktur.
  • Şeytan nefis sahibidir. Meleklerin ise nefsi yoktur.
  • Şeytan Allah’ ın emirlerine isyan etmiştir. Melekler ise Allah’ ın emirlerinden asla dışarı çıkmazlar.
  • Şeytan güvenilmezdir. Melekler ise Allah’ ın güvenilir elçileridir.

ŞEYTANIN MELEK OLMADIĞINI GÖSTEREN AYETLER NELERDİR?

Şeytanın melek olmadığını gösteren birçok ayet bulunmaktadır. Bu ayetler göz önünde bulundurulduğu zaman şeytanın bir melek değil cinlerden olduğunu söylemek mümkündür. Şeytanın melek olmadığını gösteren ayetler şu şekilde sıralanır;

  • “Hatırla o günü ki (Allah) onların hepsini mahşerde toplayacak, sonra meleklere: Bunlar size mi tapıyorlardı?” diyecek. (Melekler de) “Seni (ortaktan) tenzih ederiz. Bizim yârimiz onlar değil sensin. Doğrusu, onlar cinlere tapıyorlardı ” diyecekler” (Sebe. 40 – 41)
  • “Hani meleklere: Adem’e secde edin!” demiştik; İblis hariç hemen secde ettiler. (O) cinlerden idi de Rabbinin emrinden çıktı.” (Kehf, 50)
  • ”And olsun sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere, Âdem’e secde edin! diye emrettik. İblis ’in dışındakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadı.” (Araf, 11)
  • ” Allah dedi ki: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.” (Araf, 12)

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
494 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
39
Başarısız
Komik Komik
25
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir