Şevval Ayında Okunacak Dualar ve Yapılacak İbadetler


70
684 Paylaşım, 70 points

Şevval ayı, Ramazan ayının tamamlanması ile birlikte gelen aydır. Bu ayda Şevval orucu adı verilen 6 günlük bir oruç tutulur. Bu mübarek ay içerisinde bolca dua ve ibadet etmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda Şevval Ayında Okunacak Dualar ve Yapılacak İbadetler hakkında bilgi vereceğiz.

Şevval ayı, Ramazan ayının ardından gelen ve ibadet açısından oldukça önemli aylardan birisidir. Bu ayda özellikle oruç tutmak çok sevaptır. 6 gün süren Şevval orucu, günahlardan arınmak ve kurtulmak için Müslümanlara sunulmuş bir ibadettir. Ramazan ayını oruç tutarak geçiren Müslümanlar, Şevval orucunu da tutarlarsa 1 yıl boyunca oruç tutmuş kadar sevap kazanırlar.ŞEVVAL AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Şevval ayı, İslam dini için önemli aylardan birisidir. bu ayda oruç tutmak ve namaz kılmak gibi ibadetler özellikle yapılmalıdır. Şevval ayına özel bir oruç ve namaz şekli vardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Şevval Ayı için şu sözleri söylemiştir;

“”Her kim Şevval ayı içerisinde gece veya gündüz sekiz rekat kılar, her rekatında Fatiha Suresi’nden sonra on beş kere İhlas Suresi okur, namazını bitirince yetmiş kere ‘Suphanallah’ deyip yetmiş kere de bana salavat okursa beni hak ile peygamber olarak gönderen Allah-u Teâlâ adına yemin ederim ki Allah-u Teâlâ o kişi için kalbine hikmet pınarları akıtır ve dilini hikmetle konuşturur, ayrıca Allah-u Teâlâ ona dünyanın derdini ve devasını gösterir.

Yine beni hak ile peygamber olarak gönderen Allah-u Teâlâ’ya yemin ederim ki, her kim bu namazı tarif edildiği üzere kılarsa namazın son secdesinden başını kaldırmadan Allah-u Teâlâ onun günahlarını bağışlar, öldüğünde ise affedilmiş bir şehit olarak vefat eder.

Hangi bir kul bu namazı seferdeyken kılarsa Allah-u Teâlâ mutlaka ona istediği yere gidip gelmeyi kolay eder, eğer borcu varsa Allah-u Teâlâ borcunu ödettirir ve Allah-u Teâlâ’dan bir isteği varsa onu yerine getirir.”

ŞEVVAL AYINDA OKUNACAK DUALAR VE YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

Şevval ayında okunması gereken dualar ve yapılması gereken ibadetler vardır. Bu ibadetlerin başında Şevval orucu gelir. Şevval orucu, Müslümanların tüm günahlarından kurtulmaları için sunulmuş oldukça özel bir ibadettir.

ŞEVVAL ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Şevval ayı orucu, Ramazan ayının tamamlanmasıyla birlikte başlayan Şevval ayı içerisinde tutulması gereken 6 günlük oruçtur. Bu oruç, 30 günlük Şevval ayı içerisinde istenildiği zaman tutulabilir. Şevval ayının ilk günü, Ramazan Bayramı’nın ilk günü olarak belirlenmiştir. Bayram boyunca oruç tutmak haramdır. Ancak bayramdan sonraki günlerde 6 günlük oruç rahatlıkla tutulabilir.

Müslümanlar, Ramazan Ayı içerisinde 30 gün boyunca oruç tuttukları için Şevval ayı 6 günlük orucu onlar için çok daha kolay ve güzel gelmektedir. Birçok Müslüman, Şevval orucunu da tutarak hem günahlarından arınmak hem de bir yıl boyunca oruç tutmuş gibi sevap kazanmak niyetiyle 6 gün orucunu aksatmadan tutmaktadır.

ŞEVVAL ORUCUNUN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Şevval orucunun birçok fazileti bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Şevval orucu hakkında şu sözleri söylemiştir; “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur”

Ramazan ayında her oruç tutulan gün için 10 günlük sevap yazılır. Müslümanların 30 gün tuttukları oruç için 300 günlük sevapları olur. Şevval ayında da 6 gün oruç tutulması durumunda 60 günlük daha sevap kazanılarak toplamda 1 yıllık sevap kazanılmış olacaktır.

Şevval ayında yapılması gereken ibadetler şu şekilde söylenebilir;

  • Hac aylarının ilkidir. Bayram günlerinde salavat okumalıdır.
  • Bu ay içinde 6 gün nafile oruç tutulur.
  • Şevvalin 12’si ile 17’si arasında tutuldu­ğunda eyyamı biyz da oruçlu geçirilmiş olacağından çok büyük sevabı vardır.
  • Resulullah Efendimiz, Şevval ayın­dan 6 gün oruç tutanların, senenin ta­mamını oruçlu geçirmiş olacağı müjde­sini vermiştir.

Şevval ayında okunması gereken dualar şu şekildedir;

Şevval Ayının son 10 günü her gün 50 Fatiha olmak üzere 500 Fatiha suresi okunmalıdır. Şevval ayında 500 Fatiha okuyan bir Müslüman, Kur’an – ı Kerim’i hatmetmiş kadar sevap yazılır. Okuyan Müslümanlar şehitlerin mükâfatına hasıl olur. o sene boyunca hiçbir günahı yazılmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir