Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?


88
864 Paylaşım, 88 points

Sevgililer günü tüm dünyada anlamlı ve özel bir gün olarak kabul edilir. O günde sevgililer birbirine anlamlı hediyeler alır, özel bir gün geçirmek için planlar yapar. Peki, Sevgililer günü nedir? Bu yazımızda sevgililer günü nedir, sevgililer günü ne zaman kutlanır, sevgililer günü nasıl ortaya çıkmıştır gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Sevgililer günü oldukça eski zamanlara dayanır. Uzun soluklu bir geçmişi olan 14 Şubat Sevgililer günü, tüm dünyada özel bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde özellikle sevgililer, evliler için birlikte romantik vakit geçirme ve hediyeleşme gerçekleştirilir.SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

Köklü bir geçmişe sahip olan Sevgililer günü, geçmişte yaşanmış bir hikayeye dayanır. Bu özel gün dünya genelinde bir ritüel haline gelmiştir. Ancak Sevgililer gününün Hristiyan kökenli bir gün olması Müslümanlar tarafından hoş karşılanmamakla birlikte kutlanması da yasaklanmıştır. Özellikle Pakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde sevgililer günü kutlaması ve bu günle ilgili ürünlerin satılması kesinlikle yasaktır.

Ülkemizde ise bu tür günlerin kutlanması konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Türkiye genelinde her yıl Sevgililer gününe özel kutlamalar ve etkinlikler düzenlenir. Sevgililer bu anlamlı günde birbirlerine hediyeler alır, evlenme teklifinde bulunur.

 SEVGİLİLER GÜNÜ NE İÇİN KUTLANIR?

Sevgililer günü, evli, nişanlı, sözlü ya da sevgili konumundaki tüm çiftler arasında sevgiyi göstermenin ve sürpriz yapmanın bir yolu olarak görülür. Sevgililer gününde çiftler genel olarak baş başa vakit geçirmeye gayret eder. Romantik bir yemek yemek, küçük bir tatil kaçamağı gibi aktiviteler ağırlıklı olarak yaşanır. Sevgililer günü kutlaması, kişilerin haya güçlerine ve maddi imkanlarına göre farklı şekillerde gerçekleşebilir. Her ne şekilde olursa olsun Sevgililer gününün kutlanma nedeni, çiftlerin birbirlerine duydukları sevgili bir kez daha göstermeye çalışmasıdır.

Sevgilileri gününün en önemli konularından birisi de hediye almaktır. Bu özel günde birbirini seven çiftler hediye alarak sevdiklerini mutlu etmeye çalışır. Sevgililer günü dendiğinde akla gelen ilk hediye elbette kırmızı güldür. Sevgiyi ve aşkı simgeleyen kırmızı gül, özellikle bu günde fazlasıyla satılır. Bunun yanı sıra çikolata da sevgililer gününde tercih edilen hediyeler arasındadır. Birçok kişi ise sevgililer gününün ticari bir pazara dönüştürüldüğü düşüncesi ile hediye almak yerine sadece birbirlerine sevgilerini göstermeyi tercih ederler.

SEVGİLİLER GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANIR?

Sevgililer günü her yıl 14 Şubat günü kutlanır. Sevgililer gününe az bir zaman kala tatlı bir telaş içerisine giren çiftler, birbirleri için anlamlı sürprizler hazırlamak için çabalarlar. Bu nedenle sevgililer gününün sabit bir günde kutlanıyor olması önemli bir ayrıntıdır.

 

SEVGİLİLER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Sevgililer günü, köklü bir geçmişe dayanır. Roma döneminden günümüze gelen bu özel gün Roma Katolik Kilisesi’nde yaşanmış bir olayla başlamıştır. 14 Şubat, Hristiyanlar için bir din adamı olan Valentine’nin anısına kutlanır. Hristiyanlar bu günü ‘’St. Valentine’s Day’’ olarak kutlar. Bu cümlenin Türkçe anlamı ‘’Aziz Valentine Günü’’ olarak bilinir.

Antik Yunan’da Ocak – Şubat ayları arasında Zeus ve Hera’nın aşkına adanmış olan Gamelyon ayı yer alır. Geçmiş zamanda Çanakkale’de şu anki adı ile Kaz Dağı olarak bilinen bölgede gerçekleştirilen Truva Savaşı’nın Truvalı Helen’in kaçırılması sonucu meydana geldiği söylenir. Tanrı Hera ise bu olay sonrasında Zeus’u baştan çıkarmış ve aşk tanrısı olarak bilinen Eros oklarını bu çifte atmıştır.

Aziz Valentine ile ilgili ise çok fazla bilgi içeren kaynak bulunmaz. Ancak az da olsa bilinene göre Roma döneminin zalim ve katı hükümdarı olan 2. Claudius’un ordusunu güçlendirmek adına Romalı erkeklerin evlenmesini yasaklaması ve buna karşılık Aziz Valentine’ nin gizli olarak aşıkları bir araya getirerek nikahlarını kıyması sonucunda öldürülmesi hikayesine dayanır.

Öldürülmeden önce bir süre hapis hayatı yaşayan Aziz Valentine, bu süre içerisinde garidaynın kör olan kız kardeşi ile vakit geçirmiş ve tüm bildiklerini ona anlatırken ettiği dua neticesinde kör olan Julia’nın gözlerini açtırmış ardından ise ona bir mektup bırakarak idam edilmiştir. Valentine ve Julia bu sürede birbirlerine aşık olmuştur. Valentine’ nin Julia’ya bıraktığı aşk mektubu 14 Şubat 270 yılında eline geçmiştir. O günden sonra 14 Şubat Sevgililer günü olarak anılmaya ve kutlanmaya başlamıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

88
864 Paylaşım, 88 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir