Sevdiğine Sarılmanın İnsan Vücudunda Yarattığı 5 Mucizevi Etki


84
824 Paylaşım, 84 points

İnsanlar en mutlu oldukları, en mutsuz oldukları, en ihtiyaç duydukları anlarda sevdiklerine sarılmak isterler. Sarılma hareketi, şefkatin en evrensel gösteriş şeklidir. İnsanların hem ruhuna hem bedenine faydalı olan bu hareket, hemen herkes tarafından yapılmaktadır. Bu yazımızda Sevdiğine Sarılmanın İnsan Vücudunda Yarattığı 5 Mucizevi Etki hakkında bilgi vereceğiz.

Sarılmak, ruhun ve bedenin huzur bulması ve kendisini iyi hissetmesi için oldukça önemlidir. Stresi azaltan sarılmak, kalp hastalıklarından da korunmak için önemlidir.SEVDİĞİNE SARILMANIN İNSAN VÜCUDUNDA YARATTIĞI 5 MUCİZEVİ ETKİSİ NEDİR?

Sevdiğine Sarılmanın İnsan Vücudunda Yarattığı 5 Mucizevi Etkisi şu şekilde sıralanır;

  • Stresi azaltır
  • Kan basıncını düzenler
  • Uyku kalitesini artırır
  • Derin ilişkiler kurmayı sağlar
  • Acıyı azaltır

SEVDİĞİNE SARILMANIN STRESİ AZALTAN ETKİSİ

Sevdiğine sarılmanın stresi azaltan etkisi, oldukça fazladır. Sarılmak, insan vücudundaki oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu hormon sayesinde kendisini mutlu hisseden kişiler daha olumlu düşünmeye başlar.

Bir kişinin pozitif düşünmeye başlaması, kaygıları ile daha kolay mücadele etmesini sağlamaktadır. İnsanlarda stres seviyesinin azalması için sarılmak oldukça önemlidir.

SEVDİĞİNE SARILMANIN KAN BASINCINI DÜZENLEME ETKİSİ

Sevdiğine sarılmanın kan basıncını düzenleme etkisi, oldukça fazladır. Sevdiğine sarılan insanlar hem kalp hem de damar hastalıklarına karşı koruyucu etki altına girer. Sarılmak, aynı zamanda zihnin boşalmasını da sağlamaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda stresli ve endişeli anlarda kişilerin sevdiklerine sarılması kan basıncının artmasını sağlamaktadır.

SEVDİĞİNE SARILMANIN UYKU KALİTESİNİ ARTIRMA ETKİSİ

Sevdiğine sarılmanın uyku kalitesini artırma etkisi, oldukça fazladır. Sarılan kişilerin salgıladığı oksitosin hormonu, salgılandığı anda kan basıncının düşmesini sağlar. Bu sayede insanların vücudu rahatlar ve sakinleşirler. Sakinleşen bir kişi çok daha kaliteli uyuyabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda uyku öncesinde 20 saniye boyunca sevdiğine sarılan kişilerin çok daha deliksiz uyuduğunu ortaya koymaktadır.

SEVDİĞİNE SARILMANIN DERİN İLİŞKİLER KURMA ETKİSİ

Sevdiğine sarılmanın derin ilişkiler kurma etkisi, oldukça fazladır. Oksitosin hormonu, insanların daha derin bağlar kurmasını sağlar. Örneğin; kadınlar doğum yaptıklarında ya da emzirme sonrasında oksitosin hormonu salgılarlar. Bu hormon sayesinde bebek ve anne arasında daha derin bir ilişki sağlanmış olur.

SEVDİĞİNE SARILMANIN ACIYI AZALTMA ETKİSİ

Sevdiğine sarılmanın acıyı rahatlatma etkisi, oldukça fazladır. Yapılan araştırmalar sonucunda birbirine sarılan kişilerin yaşadıkları acı hissinin azaldığı ortaya çıkmıştır. Sarılma sırasında ortaya çıkan oksitosin hormonu, insanların bağışıklık sistemini güçlendirir ve acı eşiğinin yükselmesini sağlar. Böylece kişi acı hissine karşı daha güçlü bir hale gelir.

Hem ruhsal açıdan hem de fiziksel olarak daha mutlu, sağlıklı ve huzurlu olmak için kişilerin mutlaka sevdiklerine sarılması gerekir. Sarılmak, çok daha iyi hissetmek için mutlaka yapılması gereken eylemlerden birisidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

84
824 Paylaşım, 84 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir