Senetle Borç Para Veren Kuyumcular


49
474 Paylaşım, 49 points

Bankalardan kredi alamayan kişiler, farklı yollardan nakit ihtiyaçlarını karşılamanın yollarını ararlar. Bu yollardan bir tanesi de kuyumculardır. Kuyumcular, banka ile çalışamayacak durumda olan kişilere senet karşılığında borç para verir. Bu yazımızda senetle borç para veren kuyumcular hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalar, müşterileri ile bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle kredi sicillerine ve kredi notlarına bakarlar. Bu iki kavramda sıkıntı yaşayan müşteriler içe hiçbir banka çalışmak istemez. Kredi sicilinin kötü olması ya da kredi notunun düşük olması, kişinin ödemelerine sadık olmadığını ve düzenli ödeme yapmadığını gösterir.SENETLE BORÇ VEREN KUYUMCULAR NEDİR?

Banka ile çalışamayan ve acil nakit ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere en büyük destek kuyumculardan gelir. Birçok kuyumcu,  bankalardan kredi alamayan ancak nakit ihtiyacı olan kişilerin senetle bu ihtiyaçlarını karşılar.

Senetle borç almak aslında sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Senetle borç alma yöntemine girenler genel olarak bankalarla çalışmak isteyen ancak kredi alamayan kişilerdir. Bankadan kredi alınamaması durumu da kişide bir sorun olduğunu gösterir.

KUYUMCUDAN SENETLE NASIL BORÇ PARA ALINIR?

Acil nakit para ihtiyacı bulunan bir kişi bankalar aracılığı ile bu ihtiyacını karşılayamaz ise farklı yöntemler denemeye başlar. Kredi çeken firmalardan kuyumculara kadar birçok farklı şekilde nakit ihtiyacını karşılamak mümkündür.

Nakit ihtiyacı için en fazla tercih edilen yerlerden birisi kuyumculardır. Günümüzde bazı kuyumcular nakit ihtiyacı olan kişilere senet karşılığında borç para vermektedir. Acil nakit ihtiyacı olan kişi, senetle borç para veren kuyumculardan birisine giderek kısa sürede bu ihtiyacını karşılayabilir. Kuyumcular, borç para verirken hazırlayacakları senetlere faiz işlemi de uygularlar. Sistem aynı bankalarda olduğu gibi ilerler. Kredi çekmek için bankaya giden kişiler nasıl krediyi faizi ile birlikte ödüyorlarsa aynı şekilde kuyumculardan alınan nakit para için de faiz ödemek gerekir.

KUYUMCULARDAN ALTIN ALARAK NAKİT İHTİYACI NASIL KARŞILANIR?

Kuyumculardan senetle borç para almanın yanı sıra altın alarak da nakit ihtiyaç karşılanabilir. Günümüzde birçok kuyumcu altın alışverişlerinde kredi kartına taksit fırsatı sunar. Acil nakit ihtiyacı olan kişiler bu kuyumculardan ihtiyaçları olan para kadar altını taksitle alırlar ve ardından bir başka kuyumcudan bozdurarak nakde çevirebilirler. Böylece acil nakit ihtiyaçları karşılanırken aldıkları borç da taksitler halinde ödenmiş olacaktır.

Kuyumculardan senetle borç para almak ya da taksitle altın alıp nakde çevirebilmek için büyük şehirlerde bulunan kuyumcular kullanılabilir. Genel olarak İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Konya, Mersin gibi illerde hizmet veren kuyumculardan senetle borç para almak çok daha kolay olmaktadır. kişi bu iş için kuyumcuya giderek uygun taksitlerden oluşan bir senet hazırlatıp nakit para alabilir. Alınan paranın ödemesi ise senetlerde belirtildiği gibi taksitler halinde gerçekleştirilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

49
474 Paylaşım, 49 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
100
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
97
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir