Senetle Borç Para ve Kredi Veren Yerler

Bankalardan çeşitli nedenlerle kredi çekme imkanı bulunmayan ve çevresinden borç para bulamayan insanların en fazla tercih ettikleri yöntemler arasında yer alan, senetle borç para ve kredi veren yerler hakkında yazımızın devamında detaylı bilgiler yer almaktadır. Ayrıca bu yöntemle alacağınız paranın, size sunduğu avantajlar ve dezavantajlar hakkında da bilgilere değineceğiz.

Senetle Borç Para Veren Yerler

Senetle borç para almak denildiğinde akla ilk gelen şey, tefeciler olmaktadır. Neredeyse tüm şehirlerde, tefecilik yapan insanlarla karşılaşmak mümkündür. Tefeciler kendilerine göre belirledikleri prensiplere uygun olarak, gerekli şartları sağlayan insanlara borç para verebilmektedir. Senetle borç para veren tefeciler, genellikle verdikleri anaparanın yüzde 50’si kadar faizle, 6 ay için para vermektedirler. Yani 10.000 lira anaparası bulunan borç paranın 6 ay sonra ödemesi, 15 bin lira şeklinde olmaktadır.

Genellikle zorlayıcı bir geri ödeme sistemine sahip olan tefeciler, ipotek karşılığında ya da ipoteksiz olarak senetle borç para veren kişiler arasında yer almaktadırlar. Ancak tefecilerden alınacak para, birçok olumsuzluğu da beraberinde getirebilmektedir. Kimi tefeciler verdikleri parayı faiziyle geri almalarına rağmen, borçlu olan kişinin senedini vermemekte ve tekrardan para isteyebilmektedir.

Aynı zamanda borcun ödenmemesi halinde, gayrimeşru yollara başvurarak alacağını tahsil edebilmek yoluna gitmektedirler. Şayet senetle para veren tefeciler ile iş yapacak olsanız dahi, kesinlikle boş senede imza atmamanızı öneririz.

Senetle Kredi Veren Banka Var Mı?

Mevcut durumda kredi vermeyen bankaların, mantıken senetle kredi vermesi de mümkün değildir. Ancak senet ile ticaret yapan kişilerin, özellikle Ziraat Bankası gibi devlet destekli bankalara giderek borçlu olan kişinin vermiş olduğu senetleri teminat olarak göstererek, düşük tutarlarda da olsa avans kredisi alması mümkündür. Ancak bankaların her senede bu şekilde avans kredisi vermemekte olup, konu hakkında en detaylı bilgiyi senetler ile birlikte bankaya giderek banka şubesinden öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Senetle Para Veren Kuyumcular

Senetle para veren yerler arasında yer alan kuyumcular, kişinin sağladığı niteliklere bakarak borç para verebilmektedir. Kuyumcular genellikle nakit olarak para verme yerine, altın ve ziynet eşyası vererek ihtiyacınızı giderilebilmektedir. Bu işlemi her kuyumcu yapmazken, yaşadığınız şehirde mutlaka birkaç tane bu işlemi yapabilecek kuyumcu bulmanız mümkündür. Buradan aldığınız altın ve ziynet eşyalarını farklı bir kuyumcuda bozdurarak nakde çevirebilirsiniz.

Senetle Para Almanın Diğer Yolları

Her ne kadar başlığımızda senetle para almanın diğer yolları desek de, burada nakit ihtiyacını karşılamak için dolaylı yollara başvurmanız gerekmektedir. Örneğin senetle beyaz eşya ya da mobilya gibi farklı eşyaları alarak, bu eşyaları değerinin biraz altında nakde çevirmeniz mümkündür.

Aldığınız eşyayı nakde çevirmek için birkaç gün süreye ihtiyacınız olacağını da, göz önünde bulundurmanız gerekir. Ancak özellikle cep telefonları ve bilgisayar gibi cihazları çok daha kolay bir şekilde nakde çevirme imkanınız bulunmaktadır.

Tekrardan belirtmek isteriz ki özellikle tefecilerden para almak başta olmak üzere, yukarıda saydığımız yöntemler bankalardan çekeceğiniz kredilere göre daha fazla maddi zarara uğramanıza neden olacaktır. Yukarıda yazılanların tamamı bilgilendirme amaçlı olup, kesinlikle tefeciden para alınmasına teşvik etme amacı taşımamaktadır.