Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur, Hapis Cezası Var mı?


70
668 Paylaşım, 70 points

Kişilerin var olan borcun ödenme sürecini garantiye almak adına kullandığı en güvenilir evraklardan birisi de senettir. Alacaklı olan kişi, borçlu kişiden teminat olarak borcuna karşılık senet alır ve borcun ödenmemesi durumunda bu senet sayesinde mağduriyet yaşamaz. Bu yazımızda senet borcunun ödenmemesi durumunda neler olacağı ayrıca senet borcunun ödenmemesi dururumda hapis cezası olup olmayacağı  hakkında bilgiler vereceğiz.

Senet Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yasal bir belge olarak da bilinen senet, iki kişi arasında var olan borcun garanti altına alınması amacıyla kullanılır. Alacaklı ve borçlu kişilerin isimlerinin yazılı olduğu bu evrak sayesinde borcun ödenmemesi durumunda alacaklının sıkıntıya düşmemesi sağlanır. Bir senet oluşturmak için üçüncü bir kişiye gerek yoktur. Senet üzerinde olması gereken bilgiler şunlardır;

  • Alacaklının adı soyadı
  • Borçlunun adı soyadı
  • T.C. kimlik numaraları
  • Adres bilgileri
  • Herhangi bir taraf şirket ise firma yetkilisinin kaşesi ve imzası
  • Verilen borç tutarı
  • Borcun ödeme şekli

Söz konusu bilgilerin yer aldığı borç senedi her iki tarafça imzalanmalıdır.Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılan senedin ardından belirlenmiş tutarın, belirlenmiş süre içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Borcun zamanında ödenmemesi durumunda alacaklının bu senedi kullanarak yasal yollara başvurma hakkı bulunur.

Alacaklı parasını temin edemezse, bir avukat ile görüşerek senedi yasal işleme sokabilir. Avukat ile yapılan anlaşmanın ardından borçlu taraf ile irtibata geçilir. Avukat ve borçlu öncelikle borcun ödenmesi konusunda en uygun yolu planlamaya çalışacaktır. Tüm bu süreçte avukat ücreti borçlunun ödemesine eklenir. Anlaşma sağlanması ile birlikte avukat ve borçlu arasında yeni bir ödeme planı hazırlanır ve böylelikle sorun ortadan kaldırılmış olur.

Peki, Avukat ve Borçlu Anlaşamazsa?

Avukat ve borçlunun görüşmesi sonucunda herhangi bir anlaşmaya varılamaz ise durum icra takibine dönecektir. Avukat, anlaşma yolu ile tahsil edemediği borcu, icra yöntemi ile tahsil etmeyi dener. İcra takibinin başlaması ile birlikte borçluya bilgilendirme belgesi gönderilir. Borçlunun söz konusu belgeyi almasından sonra 5 gün içerisinde itiraz hakkı bulunmaktadır. 10 iş günü içerisinde ise söz konusu borcu ödemek zorundadır.

İcraya Verilmiş Senet Ödenmezse Ne Olur, Ödenmeyen Senede Hapis Cezası Var mı?

Ödenmediği için icraya gitmiş olan bir borç senedi için belirlenmiş süre içerisinde mutlaka ödeme yapılmalıdır. Borçlu, icra sürecinde de bu borcu ödemezse cezai işlem devreye girer. Cezai işlem sonucunda borçlu hapis cezası alabilir. Ancak borçlu kişi bu aşamada borcu ödeyeceğini söylerse hapis ya da adli para cezası talep edilmez. Bunun yerine İcra Dairesi’nde bir takip başlatılır. Borçluya ait olan senetler incelenir ve senetlerin ödenmesi için haciz işlemleri başlatılır. Haciz işlemi, senet borçlarında başvurulan en son yasal adımdır.

Konu Hakkında Uzman Avukat Görüşü

Mali işler alanında uzman Avukat Selim Güneri‘ye göre Senetler vadesi geldiğinde ödenmezse alacaklı borcunu tahsil etmek için icra yoluna başvurma hakkına sahiptir. Alacaklı icra yoluna giderse borçlunun mallarına haciz işlemi uygulanır. Bu sırada mahkeme ve diğer masraflar da borçludan tahsil edilir. Senet istenirse bir başkasına devredilebilir. Senedi devralan kişi kimse adı imzası ve kaşesi senedin arkasına yazılır. Buna cirolama işlemi denilmektedir.

Senetlerin ödenmediği durumlarda borçlu doğrudan hapse atılma işlemi yapılmaz veya hapse girmesi talep edilmez. senet borcu sebebiyle hapis cezası yasalarda şuan için bulunmamaktadır. Ancak borçlu, icra yetkililerine borcu belirli bir tarihe kadar ödeme taahhüdü vermişse ve zamanı geldiğinde bu borç ödenmezse taahhüdü ihlal nedeniyle hapis cezası almak için dava edebilir. Bu süreçteki masraflarda yine karşı tarafa ödettirilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
668 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
55
Şaşkın
Başarısız Başarısız
16
Başarısız
Komik Komik
124
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
52
Helal Olsun!
lol lol
88
lol
Aşk Aşk
74
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
67
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
15
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir