Şekerbank İş Başvurusu, Personel Alımı Ve Çalışma Koşulları

1953 yılında Pancar Kooperatifleri Bankası adı ile hayatına başlayan banka, kurulduğu Eskişehir’den Ankara’ya taşınmasıyla birlikte Şekerbank adını almıştır. 1993 yılından beri özel banka statüsünde hizmet vermeye devam eden Şekerbank, düzenli olarak personel alım ilanları yayınlamaktadır. Şekerbank iş alım şartları, nasıl başvuru yapılacağı ve çalışma koşulları hakkındaki detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Şekerbank, bünyesinde 5 bine yakın personel çalıştırmaktadır. Çalışanlarının çoğunluğunun kadınlardan oluştuğu bilinen bu banka, ilkokul, lise ve üniversite mezunu personel alımı gerçekleştirmektedir. Düzgün maaş ödemesi ve personel haklarını koruması ile dikkat çeken Şekerbank ile çalışmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Şekerbank İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şekerbank, iş başvuru ilanlarını kendisine ait internet sitesi üzerinden yapmaktadır. Banka iş ilanlarını yeni mezun, deneyimli ve öğrenci olarak üç gruba ayırmıştır. Her grubun şartları farklıdır. Belirli pozisyonlar için deneyim aramayan Şekerbank, belirli görevlendirmeler için ise mutlaka deneyim şartı koymaktadır. Deneyim aranan görevlerin başında Operasyon Destek Görevlisi gelmektedir.

İnternet üzerinden yapılacak olan iş başvurusu, Şekerbank İnsan Kaynakları tarafından değerlendirilir. Başvurusu olumlu görülen adaylara sözel, sayısal, analitik ve dikkat ağırlıklı olmak üzere Online bir sınav gönderilir. Sınav sonucu olumlu olan adaylara dönüş yapan banka yetkilileri, mülakat için çağırır. Mülakat sonucunda uygun görülen adaylar, Şekerbank bünyesine dâhil edilir.

Mülakata kadar gelip burada elenen adayları da boş çevirmeyen Şekerbank, söz konusu adayları banka içerisinde farklı pozisyonlarda da değerlendirmek isteyecektir. Bunun için elenen adaylara farklı teklifler götürülür.

Şekerbank İş Başvuru Şartları Nelerdir?

Şekerbank bünyesinde görevlendirilmek için belirlenmiş olan bazı şartlara uygun olmak gereklidir. Söz konusu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Başvuru yapan aday belirlenmiş olan yaş sınırının altında olmalıdır. Bu sınır kadınlarda 26, erkeklerde 28 yaş olarak belirlenmiştir.
  • Adayın en az 4 yıllık üniversite mezunu olması gerekmektedir.
  • Erkek adayların askerliğin yapmış olması gereklidir.
  • Müfettiş yardımcılığı gibi üst düzey görevler için İngilizce, Almanca ya da Fransızca bilme şartı bulunmaktadır. Bu adayların uluslararası dil sınavı belgesine sahip olması gereklidir.
  • Aday, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Adayın herhangi bir suçtan yükümlü olmaması gerekmektedir.
  • Aday, diksiyonu düzgün, iletişim kabiliyeti yüksek olmalıdır.
  • Dinamik şekilde çalışma ortamına ayak uydurmalıdır.

Şekerbank Çalışma Koşulları Nelerdir?

Tüm şartlara uygun olup gerekli aşamaları geçmeyi başararak Şekerbank çalışanı olan adaylar hafta içi 09:00 – 17:00 saatleri arasında görev yapacaktır. Öğlen 12:30 – 13:30 arası tatil yapan çalışanlar Cumartesi, Pazar günleriyle birlikte dini ve milli bayramlarda da tatil yapmaktadır.