Şeker Hastalığı Tedavisinde Son Gelişmeler Nelerdir?


71
694 Paylaşım, 71 points

Şeker hastalığı, günümüzde en çok zarar veren hastalıklardan birisidir. Vücuda birçok sağlık sorununu da beraberinde getiren şeker hastalığı, oldukça zorlu ve kronik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkla mücadele edebilmek için sürekli olarak yeni tedavi yöntemleri üzerinde çalışılmaktadır. Bu yazımızda Şeker Hastalığı Tedavisinde Son Gelişmeler Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Şeker hastalığı kronik rahatsızlıklar arasında yer alır. Şeker hastalığı, vücutta yaşanan insülin eksikliği ya da var olan insülinin artık yetersiz gelmeye başlaması nedeniyle meydana gelir. Ömür boyu tedavi gerektiren bu hastalık, insanların yaşam kalitesini oldukça fazla etkilemektedir.ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİNDE SON GELİŞMELER NELERDİR?

Şeker hastalığının tedavisi, hastalığın türüne göre değişiklik göstermektedir. Şeker hastalığı ilaç kullanılarak tedavi edildiği gibi daha ileri evrelerde insülin iğnesi ile tedavi yöntemi uygulanır. Her iki yöntemde hem zahmetli ve yorucu hem de rahatsızlık vericidir. Bu nedenle sürekli olarak şeker hastalığının tedavisi için yeni yöntemler araştırılmaktadır.

Şeker Hastalığı Tedavisinde Son Gelişmeler Nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Akıllı insülin ile şeker hastalığı tedavisi
  • Solunum yoluyla insülin alarak şeker hastalığı tedavisi
  • Hormon taklitçisi İnkretinler ile şeker hastalığı tedavisi
  • Yapay pankreas ile şeker hastalığı tedavisi
  • Hap şeklinde insülin ile şeker hastalığı tedavisi

AKILLI İNSÜLİN İLE ŞEKER HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akıllı insülin ile şeker hastalığı tedavisi, son yıllarda üzerinde sıklıkla çalışmalar yapılan bir gelişmedir.  Yapılan çalışmalar sonucunda hazırlanan bant şeklindeki akıllı insülin şekerin düzenlenmesi için oldukça doğru yöntemlerden birisidir. Yaklaşık olarak 1 lira büyüklüğünde olan bu bant, kirpik inceliğinde yapışkan ve silikon formdadır. Üzerinde 100 ‘ den fazla mikro iğne taşıyan akıllı insülin, bu küçük iğnelerde yer alan enzimler sayesinde kan şekerinin ölçülmesini ve en gerekli düzeye çıkmasını sağlamaktadır.

SOLUNUM YOLUYLA İNSÜLİN ALARAK ŞEKER HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Solunum yoluyla insülin alarak şeker hastalığı tedavisi, heyecanla beklenen yeni tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Şeker hastalarının sürekli olarak insülin iğnesi yapması hem çok sorunlu hem de can yakan bir yöntemdir. Yapılan çalışmalarla hastaları bu sıkıntıdan kurtarmak için solunum yoluyla insülin alma yöntemi hazırlanmıştır. 2015 yılından bu yana Amerika’ da kullanılan bu yöntem, kısa etki süresi nedeniyle çok kişi tarafından tercih edilmese de iğneden bıkan şeker hastaları için bir tercih olabilir.

HORMON TAKLİTÇİSİ İNKRETİNLER İLE ŞEKER HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hormon taklitçisi İnkretinler ile şeker hastalığı tedavisi, kullanılan yeni yöntemler arasında yer alır. Yemek sonrasında bağırsaklardan salgılanan ve gıda tüketimi sırasında kan şekeri yükselirken insülin salgılanmasını artırma görevini üstlenen inkretin isimli hormonun ilaçlarla taklit edilmesi şeklinde kullanılır.

Etki süresi oldukça uzun olan bu tedavi yönteminde inkretini taklit eden ilaçlar kullanılır. Bu yöntem, klasik şeker hastalığı tedavi yöntemlerinden çok daha etkilidir. İştahı azaltma etkisi de bulunan intkretinler, şeker hastalarının fazla yemek yiyerek şekerinin yükselmesini de engellemektedir.

YAPAY PANKREAS İLE ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yapay pankreas ile şeker hastalığı tedavisi, akıllı insülin pompası adı da verilen yapay pankreasın kişinin vücuduna yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Yapay pankreas akıllı olmasından dolayı, şeker hastasının sürekli olarak şekerini ölçerek ihtiyaç duyduğu oranda insülin salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede şeker hastalarının sürekli şeker ölçmesine ve takipte durmasına gerek kalmıyor.

 HAP ŞEKLİNDE İNSÜLİN İLE ŞEKER HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hap şeklinde insülin ile şeker hastalığı tedavisi, uygulanan yeni yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde insülin vücuda hap formu ile verilir. Vücudun eksikliğini hissettiği oranda belirlenen insülin hapı, hem kolay tüketilmesi hem de iğnenin acısını yaşatmaması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir