Sefer Görev Emri Nedir? E – Devlet Sefer Görev Emri Sorgulama


77
782 Paylaşım, 77 points

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm gençler, zamanı geldiğinde askerlik görevini yapma üzere birliğine teslim olur. Askerlik görevi yapan vatandaşlara bazen sefer görev emri verilir. Sefer görev emri, askeriye ile ilgili en merak edilen konulardan birisidir. Bu yazımızda sefer görev emri nedir, e – devlet sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR?

Sefer görev emri, askerlik görevini tamamlayan kişilerin milli bir seferberlik ilan edildiği zaman (savaş gibi) yeniden askere çağrılmasıdır. Milli Savunma Bakanlığı, ihtiyaç durumunda askere alınacak olan vatandaşlar ve görev emirleri ile ilgili düzenli bilgilendirme yapar. Sefer görev emri, Savunma Bakanlığı tarafından belirlenir. Bakanlık, seferberlik görev emrinin kimlere verileceğini ve bu kişilerin nerelerde görev yapacağını ayarlar.SEFER GÖREV EMRİ KİMLERE VERİLİR?

Seferberlik görev emri, ihtiyaç halinde yaşlı – genç askerliğini yapmış herkese verilebilir. Sefer görev emrinin yaş sınırı 41 olarak bilinir. Sistem üzerinden sefer görev emrinin belirlenmesinin yanı sıra iptal işlemleri de yine buradan gerçekleştirilir.

Seferberlik durumunda görev almak isteyen kişilerin herhangi bir başvuruda bulunma hakkı yoktur. Sefer görev emrinin kimlere verileceği tamamen Savunma Bakanlığı ’nın elindedir. Talep ile sefer görev emri alınamaz.

SEFER GÖREV EMRİ NASIL VERİLİR?

Sefer görev emri, ihtiyaçların karşılanması için belirlenmiş olan kişilere katılacağı birliğin ve katılma süresinin belirtilmesi şeklinde verilir. Sefer görev emirleri oldukça önemli ve gizli belgelerdir. Bu nedenle emir üzerinden koğuş ya da kuruluş ile ilgili açık bir bilgi bulunmaz. Sadece sefer görev emri almış olan kişiye bir seferberlik numarası sunulur.

AYNI AİLEDEN İKİ KİŞİYE SEFER GÖREV EMRİ ÇIKAR MI?

Seferberlik mevzuatları gereği, bir ailede bulunan ve askerlik görevini tamamlamış olan birden fazla erkek kardeş var ise sefer görev emri hepsine verilebileceği gibi sadece bir kişiye de verilebilir.

SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Sefer görev emri ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden sürekli olarak bilgi verilir. Sefer görev emri ile ilgili bilgiler site üzerinden kolaylıkla alınır. Kişi daha detaylı bir sorgulama yapmak istiyorsa, o zaman e – devlet sistemini kullanmalıdır. E – devlet üzerinden bireysel sefer görev emri sorgulaması yapılabilir.

E – DEVLET SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E – devlet üzerinden sefer görev emri sorgulama işlemi ile dakikalar içerisinde sonuç almak mümkündür. E – devlet sefer görev emri sorgulama işlemi şu şekilde yapılır;

  • Birinci Adım

E – devlet girişi yapılır. Bunun için T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi sisteme girilmelidir.

  • İkinci Adım

E – devlet girişinin ardından arama motorunun olduğu bölüme “Milli Savunma Bakanlığı” yazılır.

  • Üçüncü Adım

Açılacak sayfadan “Personel sefer görev emri sorgulama” seçilir

  • Dördüncü Adım

Sorgulama işleminin sonucunda ekrana kişinin sefer görev emri olup olmadığı ile ilgili bilgi gelecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
782 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
115
Şaşkın
Başarısız Başarısız
78
Başarısız
Komik Komik
64
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
118
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
74
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir