Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?


64
624 Paylaşım, 64 points

Şartlı eğitim yardımı, devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik hazırlanmış yardımlardan birisidir. Bu yardım sayesinde çocuğunun eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan ailelere maddi destek sunulmaktadır. Bu yazımızda Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Alınır sorularına cevap vereceğiz.

Devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara çok sayıda yardım sunmaktadır. Bu yardımlar arasında belki de en önemlilerinden birisi şartlı eğitim yardımıdır. Şartlı eğitim yardımı, okula gitmek için maddi imkana sahip olmayan çocukların ailelerine yönelik hazırlanmıştır.ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI NEDİR?

Şartlı eğitim yardımı, maddi zorluk nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen ailelere çocukların eğitimine devam etmesi şartı ile verilen bir devlet yardımıdır. Şartlı eğitim yardımı çoğunlukla kırsal kesimlerde yaşayan ve çocuklarının eğitim giderlerini karşılayamayan ailelere verilmektedir.

Şartlı eğitim yardımı almak isteyen ailelere sunulan ilk şart, çocukların okula devamını sağlamalarıdır. Şartlı eğitim yardımı, ailenin muhtaçlık durumu devam ettikçe üniversiteye kadar devam etmektedir. Ailenin muhtaçlık durumu ortadan kalktığında şartlı eğitim desteği otomatik olarak kesilmektedir.

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Şartlı eğitim yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin başvuru için il merkezlerinde bulunan valiliklerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmesi gerekir. Bununla birlikte kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da giderek başvuruda bulunmak mümkündür.

Şartlı eğitim yardımı başvuruları sadece okul döneminde yapılan bir işlem değildir. Yılın herhangi bir döneminde şartlı eğitim başvurusunda bulunmak mümkün olacaktır. Gerekli olan tek şey ailenin maddi olarak eğitim ihtiyaçlarını karşılayamadığı bir çocuğa sahip olmasıdır.

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Şartlı eğitim başvurusu için ihtiyaç sahibi ailelerin istenilen belgeleri hazırlayarak başvuruda bulunması gerekmektedir. Şartlı eğitim yardımı başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • Çocuğun annesine ait kimlik belgesinin fotokopisi
 • Ehliyet ya da pasaport

Şartlı eğitim yardımı başvurusu için çocuğun üzerine kayıtlı olduğu annesinin başvuruda bulunması gerekir. Anne ister resmi nikahla evli olsun ister dini nikahla evli olsun çocuğu için şartlı eğitim yardımı başvurusunda bulunabilir.

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI TUTARLARI NEDİR?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu kabul edilmiş olan aileler belirli oranlarda yardım alma hakkına sahiptir. Kız ve erkek çocuklar için farklı yardım tutarları ödenmektedir. Şartlı eğitim yardımı tutarları şu şekilde sıralanır;

 • İlköğrenimde okuyan kız öğrencilere verilen yardım tutarı aylık 40 TL
 • İlköğrenimde okuyan erkek öğrencilere verilen yardım tutarı aylık 35 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan kız öğrencilere verilen yardım tutarı aylık 60 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan erkek öğrencilere verilen yardım tutarı aylık 50 TL

Söz konusu ödemeler her ay ailelere düzenli olarak yapılmaktadır. Şartlı eğitim yardımı her çocuk için ayrı olacak şekilde gerçekleştirilir. Şartlı eğitim yardımı başvurusunda bulunmuş olan anne, her ay Ziraat Bankası ya da PTT şubeleri üzerinden yardım ödemesini alabilmektedir. Eğitim yardımı için verilen ödeme anne adına açılan hesaba yatırılır.

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Şartlı eğitim yardımı bazı durumlarda kesilmektedir. Şartlı eğitim yardımı hangi durumlarda kesilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Şartlı eğitim yardımlarında çocuğun okula devamlılığı zorunlu olmaktadır. Okul çağındaki öğrencinin 2 aylık sürede ardı ardına 4 günden fazla devamlılık yapması durumunda,
 • Şartlı eğitim yardımı alan öğrenci okulundan atılması durumunda,
 • Öğrencinin okulundan mezun olması durumunda,
 • Yardım alan ailenin ekonomik durumunun düzelmesi durumunda,
 • Annenin kendisi ya da eşinin SSK, bağ kur ve Emekli Sandığına bağlı bir işte çalışmaya başlayarak sosyal güvence sahibi olması durumunda,
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi durumunda,
 • Fayda sahibi öğrencilerini birisinin vefat etmesi durumunda ödenekler geçici süre ya da tamamen kesilmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir