Sanatçılara Pandemi Döneminde Yapılan Yardımlar Nelerdir?


76
744 Paylaşım, 76 points

Pandemi döneminde en çok sıkıntı çeken meslek gruplarından birisi de sanatçılar oldu. Sanatçıların tüm çalışma alanlarının kısıtlamalar içerisinde girmesi nedeniyle çalışması tamamen duran sanatçılara devletten yardım yapılmaya başladı. Bu yazımızda Sanatçılara Pandemi Döneminde Yapılan Yardımlar Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bu mücadele döneminde birçok sektörde çalışma şartları tamamen durma noktasına geldi. Bu sektörlerden birisi de sanatçıların çalışma alanları oldu.SANATÇILAR PANDEMİ SÜRECİNDE ÇALIŞABİLDİ Mİ?

Sanatçılar pandemi sürecinde çalışabildi mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; pandemi döneminde özellikle insanların toplu şekilde bir araya gelmesini engellemek amacıyla tüm etkinlikler iptal edildi.

Konser, sinema, tiyatro, sergi vs. gibi birçok etkinliğin insanların bir araya gelerek vaka sayısının artışını engellemek adına tamamen yasaklanmasıyla birlikte binlerce sanatçı iş yapamaz ve gelir elde edemez duruma geldi. Corona virüs salgını nedeniyle sanatçılar maddi anlamda büyük sıkıntılar yaşadı.

SANATÇILARA PANDEMİ DÖNEMİNDE YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR?

Sanatçılara Pandemi Döneminde Yapılan Yardımlar Nelerdir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; pandemi sürecinde iş yapamayan, işini kaybeden, maddi kazanç elde edemeyen ve bu nedenle sıkıntı yaşayan sanatçılar için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yardım hazırlandı.

Bakanlık tarafından hazırlanan yardım kapsamında tüm sanatçılara aylık 1000 TL olmak üzere toplamda 3 ayda 3 bin TL yardım ödemesi gerçekleştirildi. Yardımdan faydalanmak isteyen sanatçılar, başvuru ile kolay bir şekilde aylık 1000 TL devlet yardımı alabilecekler.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan sanatçılara pandemi yardımı kapsamında “Müzik Hayattı” kampanyası üzerinden 20 ilde 405 roman müzisyene 3 ay boyunca 1000 TL para yardımı ödeniyor.

ÖZEL TİYATROLARA PANDEMİ PARA YARDIMI

Sanatçılara yapılan pandemi para yardımı kampanyası kapsamında bakanlığa ait olan tüm kültür merkezleri ve devlet tiyatro salonları ile birlikte özel tiyatrolara turne desteği ve “Dijital Tiyatro Ek Projesi” kampanyası adı altında toplamda 15 milyon TL ilave destek veriliyor.

SANATÇILARA PANDEMİ DÖNEMİNDE YAPILAN YARDIMLARA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

 Sanatçılara Pandemi Döneminde Yapılan Yardımlara nasıl başvuru yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sanatçılar pandemi dönemi yardım başvurusunda bulunmak için öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan www.muziksusmasin.com sitesi üzerinden pandemi yardımında bulunabilirler.

Pandemi yardım başvurusunda bulunan sanatçılar, yine aynı adres üzerinden başvurularının nasıl sonuçlandığını görebilecekler. Yardım başvuruları olumlu sonuçlanan sanatçıların 1000 TL aylık ödemeleri gerçekleştirilecek.

Sanatçılara Pandemi Döneminde Yapılan Yardımlardan faydalanan sanatçılar, 3 ay süre boyunca aylık 1000 TL olmak üzere toplamda 3 bin TL devlet yardımı alma hakkına sahip olacaklar. Pandemi yardımı alan sanatçılar hem enstrüman hem de meslek bakımından yardım ödemesinden faydalanabilecekler.

SANATÇILARA PANDEMİ DÖNEMİNDE YAPILAN YARDIM BAŞVURUSU ŞARTLARI NELERDİR?

Sanatçılara Pandemi Döneminde Yapılan Yardım başvurusunda bulunmak için öncelikle belirlenen şartlara uygun olmak gerekmektedir. Sanatçılara Pandemi Döneminde Yapılan Yardım başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmuş olmak
  • Ses veya enstrüman sanatçısı veya müzik sektörü çalışanı olmak ve geçimini bu yolla temin ettiğine dair bilgi/belge/referans sunmak
  • Proje kapsamında verilecek tüm kişisel bilgilerin değerlendirme aşamasında kullanılabilmesi için 3. kişilerle paylaşılacağını kabul etmek
  • Herhangi bir meslek birliğine üye olmamak (MESAM, MSG ve MÜYOBİR meslek birliklerine üye olanlar, üyesi oldukları meslek birlikleri tarafından geliştirilecek projelere dâhil olacaktır.)
  • 18 yaşından büyük olmak

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir