Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli midir?


68
664 Paylaşım, 68 points

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli midir?

İnternet kullanımının oldukça yaygın olduğu son yıllarda internet üzerinden yapılan alışverişler de hız kazanmış durumda. Bu alışverişler sırasında kart bilgilerini vermek zorunda olan kullanıcılar, bu bilgileri verirken tereddüt yaşayabiliyor. Bu nedenle birçok banka, sanal kart uygulaması ile tek kullanımlık kart bilgileri oluşturulmasını sağlamaya başladı. Bu yazımızda sanal kart ile ilgili aklınıza gelebilecek her sorunun cevabını vereceğiz.

 • Sanal Kart Nedir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişler, büyük bir kolaylık sağlamasının yanı sıra güvenlik açısından da tedirginlik yaratabiliyor. Özellikle ortalığın dolandırıcı kaynadığı günümüzde insanlar kart bilgilerini mümkün olduğunca paylaşmak istemiyor. Bu tereddüdün farklında olan bankalar, müşterilerinin mağduriyet yaşamaması için sanal kart uygulamasını kullanmaya başladı. Sanal kart, banka üzerinden belirlenen ve bir kereye mahsus olarak verilen kart bilgilerinden oluşuyor. Sanal kart sahibi olan banka müşterileri bu karta yükleyecekleri tutar kadar alışveriş yapabiliyor ve tek kullanımlık olan kart, dolandırıcılık konusunda bir korkuya neden olmuyor. • Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart, gerçek bir kart değildir. Adından da anlaşılacağı gibi sanal ortamda yani internet üzerinden oluşturulur. Kişilerin kullandıkları bankaya ait internet sitesi üzerinden hazırlayabileceği sanal kart üzerinde bir hesap numarası, son kullanma tarihi ve CVC bulunur. Sanal kart içerisinde kullanıcının isteği kadar para geçirilir. Bu kart ile mağazadan alışveriş yapmak mümkün değildir. Sanal kart, sadece internet alışverişlerinde kullanılır.

Sanal kart oluşturulmasının ardında internet üzerinden yapılabilecek alışverişlerde kart bilgileri girişi sırasında kullanılır. Sanal kart çıkartmış olan bir müşteri, alışveriş sırasında kendi kredi kartının değil sanal kart üzerinde yazılmış olan bilgileri girmek zorundadır. Sanal kart ile yapılacak alışverişlerin limiti tamamen müşteri tarafından belirlenir. Kart sahibi yapacağı alışveriş tutarı kadar parayı kredi kartından sanal karta aktarır. Alışverişin ardından sanal kartta kalan para, istenildiği zaman tekrar kredi kartına gönderilebilir.

 • Sanal Kart Limiti Nedir?

Sanal kart limiti tamamen kullanıcıya göre belirlenmektedir. Kullanıcı, kredi kartındaki limitin istediği kadarını sanal karta aktarma hakkın sahiptir. İnternet üzerinde yapılan sanal kart alışverişlerinde limit kredi kartından düşer ancak kredi kartı bilgileri kesinlikle paylaşılmamış olur.

 • Sanal Kart ile Market Alışverişi Yapılabilir mi?

Market ya da mağaza hiç fark etmez. Sanal kredi kartı ile internet dışında hiçbir yerden alışveriş yapılamaz. Somut bir kart olmayan sanal kart, internet dışında asla kullanılamaz.

 • Sanal Kartın Avantajları Nelerdir?

Sanal kartın kullanıcılarına sağladığı avantajlar şöyle sıralanabilir;

 • Kartın limiti tamamen kullanıcıya bağlıdır
 • Güvenli alışveriş sağlar
 • Dolandırıcıların tuzağına düşmekten korur
 • Tamamen ücretsizdir
 • Yıllık aidat ücreti yoktur
 • Kullanım için herhangi bir bedel ödenmez
 • Sanal kart başvurusu çok kolaydır
 • Herhangi bir belge imzalamaya gerek yoktur

Sanal Kart Üzerinden Taksit Yapılır mı?

Sanal kart kullanarak taksitli alışveriş yapılabilir. İnternet alışverişlerinde sağlanan taksit özelliği, sanal kart ile yapılan alışverişlerde de geçerlidir. Yapılan alışverişler sanal kart üzerinden olsa da taksit kesintileri asıl kart üzerinden yapılır.

 • Sanal Kart Güvenli midir?

Sanal kart, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan en güvenilir karttır. Kartın limitinin istenildiği kadar belirlenmesi sayesinde olası dolandırıcılık durumunda çok fazla zarar yaşanmaz. Kartın bilgileri tek kullanımlık olacağı için dolandırıcılar bu bilgileri ele geçirse dahi sadece kartta bulunan limit kadar para alabilirler. Bu nedenle çoğu kredi kartından daha güvenle alışveriş yapılabilir. Yine de internet üzerinden her siteden alışveriş yapmak yanlıştır. Güvenli olduğu bilinen siteler her zaman tercih edilmelidir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir