Salgına Karşı Kişisel Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Hayati Bilgi


91
894 Paylaşım, 91 points

Salgın hastalık karşısında insanların kendilerini koruma altına alabilmesi için kişisel bakımına çok özen göstermesi gerekiyor. Günlük hayatta dikkat edilecek bazı temizlik noktaları sayesinde salgınla daha rahat mücadele etmek mümkün oluyor. Bu yazımızda Salgına Karşı Kişisel Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Hayati Bilgi hakkında bilgi vereceğiz.

Corona virüsün tüm dünyada yaygın şekilde etkili olması sonrasında insanların kişisel bakımlarına daha fazla özen göstermesi zorunlu hale geldi. Salgından korunmak isteyenlerin öncelikle yapması gereken kendilerini hijyenik tutmak.SALGINA KARŞI KİŞİSEL BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 HAYATİ BİLGİ NELERDİR?

Salgına Karşı Kişisel Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Hayati Bilgi şu şekilde sıralanıyor;

  • El ve tırnak temizliği
  • Yüz ve boyun temizliği
  • Saç bakım temizliği
  • Ağız bakım temizliği
  • Ayak bakım temizliği
  • Ev temizliği
  • Mutfak temizliği
  • Tuvalet ve banyo temizliği
  • Çalışma masası temizliği
  • Dışarıdan eve gelindiğinde yapılması gereken temizlik

SALGINA KARŞI EL VE TIRNAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı el ve tırnak temizliği, dikkat edilmesi gereken kişisel temizliklerden birisidir. İnsan sağlığı için tehlike oluşturan mikrop ve bakterilerin en çok temas ettiği bölge eller ve tırnaklardır. Bu nedenle özellikle salgın döneminde el ve tırnak temizliğine daha fazla özen göstermek gerekir. Ellerin ve tırnakların temizliği için dışarıdan gelindiği zaman, yemekten önce ve sonra mutlaka ellerin 20 saniye kuralını uygulayarak yıkamak gerekir. Eller yıkandıktan sonra nemli kalmayacak şekilde durulanmalıdır.

SALGINA KARŞI YÜZ VE BOYUN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı yüz ve boyun temizliği, dikkat edilmesi gereken kişisel temizliklerden birisidir. Salgından korunmak için yüz ve boyun bölgesi düzenli olarak temizlenmelidir. Bunun için her gün duş almak, vücudu şampuan ve duş jeli ile temizlemek gerekir. Günlük hayatta en fazla dokunulan bölgenin yüz olduğu göz önünde bulundurularak mikroplardan korunmak için bu bölgenin sıklıkla temizlenmesi büyük önem taşımaktadır.

SALGINA KARŞI SAÇ BAKIM TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı saç bakım temizliği, dikkat edilmesi gereken kişisel temizliklerden birisidir. Salgından korunmak için mutlaka sıklıkla duş almak gerekir. Bu aşamada saçların temizliği de büyük önem taşımaktadır. Saç temizliği için banyo sırasında bol su ve şampuan kullanmak gerekir. Kullanılan şampuanın saçları mikroplardan arındırma özelliğine sahip olması doğru olacaktır.

SALGINA KARŞI AĞIZ BAKIM TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı ağız bakım temizliği, dikkat edilmesi gereken kişisel temizliklerden birisidir. Ağız bakımı hemen her koşulda büyük önem taşımaktadır. Bu önem, salgın döneminde saha da artış gösterecektir. Sindirim sisteminin ağızdan başladığı göz önünde bulundurularak ağız bakımına dikkat etmenin önemi de ortaya çıkacaktır. Dişler her gün düzenli olarak fırçalanmalı, gargara yapılmalı ve mikroplardan arındırılmalıdır.

SALGINA KARŞI AYAK BAKIM TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı ayak bakım temizliği, dikkat edilmesi gereken kişisel temizliklerden birisidir. Vücut için hava akışının en az sağlandığı bölüm ayaklardır. Bu nedenle mutlaka kişisel bakımına dikkat etmek gerekmektedir. Ayakların hijyenik olması için her gün mutlaka tıkanması gerekir. Bol sabun ile yıkanan ayaklar ardından iyice durulanmalı ve mutlaka kurulanmalıdır.

SALGINA KARŞI EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı ev temizliği, dikkat edilmesi gereken kişisel temizliklerden birisidir. İnsanların vücutlarına olduğu kadar yaşadıkları ortamın temizliğine de dikkat etmesi gerekir. Eve giren bir kişi taşıdığı mikrobu temas ettiği her yere bulaştıracaktır. Bu neden ev temizliği de büyük öneme sahiptir. Ev temizliği için odalar her gün 25 – 30 dakika havalandırılmalıdır. Nevresimlerin 2 günde bir değiştirilmesi ve temizliğin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

SALGINA KARŞI MUTFAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı mutfak temizliği, dikkat edilmesi gereken kişisel temizliklerden birisidir. Ev ortamında mutlaka temizlenmesi gereken bölümlerin başında gelen mutfak, salgından korunmak için her zaman temiz tutulmalıdır. Mutfak temizliği için bulaşıkların bekletilmeden yıkanması, mutfak dolaplarının temiz tutulması, mikrop kırıcı ürünlerin sıklıkla kullanılması gerekmektedir.

SALGINA KARŞI TUVALET VE BANYO TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı tuvalet ve banyo temizliği, dikkat edilmesi gereken kişisel temizliklerden birisidir. Tuvalet ve banyo sürekli nemli kalan ortamlar olduğu için mikroplara en açık alanların başında gelmektedir. Her gün mutlaka yıkanması gereken banyo ve tuvalet temizliği için çamaşır suyunun kullanılması da büyük önem taşımaktadır. Banyo ve tuvalet temizliğinin yanı sıra havalandırılması da çok önemlidir. Bu ortamlar ne kadar temiz tutulursa kişisel temizlik de o kadar iyi olacaktır.

SALGINA KARŞI ÇALIŞMA MASASI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı çalışma masası temizliği, dikkat edilmesi gereken temizliklerden birisidir. Çalışma masası evden çalışanlar için gününü büyük bölümünün geçirildiği bölümdür. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. Çalışma masasının her gün düzenli olarak temizlenmesi, tozunun alınması ve silinmesi gerekmektedir.

SALGINA KARŞI DIŞARIDAN EVE GELİNDİĞİNDE TEMİZLİK NASIL YAPILMALIDIR?

Salgına karşı dışarıdan eve gelindiğinde yapılması gereken temizlik, dikkat edilmesi gereken temizliklerden birisidir. Salgının en büyük bulaştırıcı olduğu bölge olarak gösterilebilen sokaktan eve gelindiği zaman mutlaka kişisel bakım ve temizlik uygulanmalıdır. Hastalığın her yerden bulaşabileceği göz önünde bulundurularak eve girildiği zaman el, yüz ve ayakların sabunla iyice yıkanması ve durulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kıyafetlerin de hemen yıkanması ya da havalandırılması doğru olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

91
894 Paylaşım, 91 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir