Sağlıklı ve Doğal Kolesterol Düşürme Yolları Nelerdir?


76
744 Paylaşım, 76 points

Kolesterol, insan vücudunda endokrin sistem ve sindirim sisteminde görev alan yağ benzeri bir maddedir. Vücutta çok fazla işleve sahip olan kolesterol, belirli seviyelerde tutulmak zorundadır. İnsanlarda kolesterol seviyesinin yükselmesi, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bu nedenle yüksek kolesterolün mutlaka düşürülmesi gerekmektedir. Bu yazımızda Sağlıklı ve Doğal Kolesterol Düşürme Yolları hakkında bilgi vereceğiz.

KOLESTEROL NEDİR?

Kolesterol, hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan ve bu besinlerin tüketilmesiyle birlikte insan vücuduna alınan bir yağ benzeri maddedir. Karaciğer başta olmak üzere ince bağırsak, böbrek üstü bezleri ve üreme organlarında sentezlenir. Tüm vücut hücrelerinde bulunan kolesterol, hücre zarının da temel bileşenlerinden birisidir.Kolesterolün normal seviyelerde olması insan sağlığı için iyi etkilere neden olurken, normalin üzerinde bir değere çıkması bazı hastalıkların habercisi olabilir. Yüksek kolesterol, kalp – damar hastalıkları, safra kesesi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olacaktır.

KOLESTEROL ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kolesterol iki farklı türde ele alınabilir. Kolesterol çeşitleri şu şekildedir;

 • İyi kolesterol (HDL)
 • Kötü kolesterol (LDL)
 • VLDL
 • Şilomikronlar
 • Trigliseridler
 • Lipidler

 

İYİ KOLESTEROL (HDL) NEDİR?

İyi kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein olarak bilinir. Bu kolesterol türü, kolesterolün doku ve damarlardan karaciğere taşınmasını sağlar. Kolesterolün damar çeperinde birikmesini engellediği için kalp ve damar hastalıklarını engeller.

KÖTÜ KOLESTEROL (LDL) NEDİR?

Kötü kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein olarak bilinir. Dokudaki kolesterolün vücutta ihtiyaç olan bölgelere taşınmasını sağlar. Kanda yüksek oranda bulunması durumunda damarlarda kolesterol birikmesine ve buna bağlı kalp damar hastalıklarının oluşmasına neden olur.

 

VLDL NEDİR?

VLDL, çok düşük yoğunluklu lipoprotein olarak bilinir. Karaciğerde bulunan lipidlerin yağ dokusuna ve kaslara taşınmasını sağlar.

ŞİLOMİKRONLAR NEDİR?

Şilomikronlar, en yüksek hacimli lipoproteinler olarak bilinir. Kolesterolün ve lipidlerin bağırsaklardan karaciğere taşınmasını sağlar.

TRİGLİSERİDLER NEDİR?

Trigliseridler, vücut hücrelerinde bulunan yağların depolandığı form olarak bilinir.

LİPİDLER NEDİR?

Lipidler, Yağların bozularak oksijen le tepkimeye girmesi sonucu oluşan bileşenlerdir.

KOLESTEROL DEĞERİ NE OLMALIDIR?

Sağlıklı bir birey olmak için kolesterolün dengede tutulması gerekir. Kolesterolün düşük seviyelerde tutulması ve normal aralığın altına ya da üstüne geçmemesi oldukça önemlidir. Kolesterol değeri ne olmalıdır sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 • LDL kolesterol: 130 mg / dl
 • HDL kolesterol: 200 mg / dl (kadınlarda 40 mg / dl, erkeklerde 50 mg / dl üzerinde olmalıdır)
 • Trigliserid: 150 mg / dl

KOLESTEROL NEDEN YÜKSELİR?

Kolesterol neden yükselir sorusuna iki farklı şekilde cevap vermek mümkündür. Bu cevaplardan ilki, diyetle vücuda alınmış olan kolesterol miktarının yüksek olmasıdır. Hayvansal kaynaklı besinlerin yüksek oranda tüketilmesi, hazır gıdaların sıkça tüketilmesi ve kızartmalar kolesterolün yükselmesine neden olur.

Kolesterolün yükselmesindeki ikinci neden ise vücuttaki endojen kolesterol üretiminin fazla olmasıdır. Bu durumun temelinde fazla kilo ve genetik faktörlerin yattığı düşünülse de araştırmalardan kesin bir sonuç elde edilememiştir.

YÜKSEK KOLESTEROLÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek kolesterolün belirtileri şu şekilde sıralanır;

 • Yüzde ve özellikle göz çevresinde oluşan sarı renkli yağ bezeleri
 • Göğüs ağrısı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Ayak ve bacaklarda ağrı, uyuşma
 • Baş dönmesi
 • Yaraların geç iyileşmesi
 • Solgun görünümlü cilt
 • Nefes darlığı
 • Deri altında yağ birikmesi
 • Ciltte lekelenmeler
 • Vücudun bazı bölgelerinde morarmalar

SAĞLIKLI VE DOĞAL KOLESTEROL DÜŞÜRME YOLLARI NELERDİR?

Sağlıklı ve Doğal Kolesterol Düşürme Yolları şu şekilde sıralanabilir;

 • Badem
 • Portakal suyu
 • Zeytinyağı
 • Kuşkonmaz
 • Yulaf
 • Barbunya
 • Yaban mersini
 • Domates
 • Avokado
 • Çikolata

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN BADEM TÜKETMEK

Kolesterolü düşürmek için badem tüketmek, oldukça faydalıdır. Badem, iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar. Badem sayesinde kötü kolesterolün oksitlenme ihtimali de ortadan kalkar. Böylece oksitlenen kolesterolün damarlarda birikmesi ve kalbe giden kan akışını kesmesi engellenmiş olur.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN PORTAKAL SUYU TÜKETMEK

Kötü kolesterolü düşürmek için portakal suyu tüketmek, oldukça faydalıdır. Portakal suyunun günlük tüketilmesi, kötü kolesterol seviyesini %8’e kadar düşürmektedir. Ancak ilaç kullanan kişilerin etkileşim ihtimalini göz önünde bulundurarak mutlaka doktora danışarak portakal suyu içmesi doğru olacaktır.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN ZEYTİNYAĞI TÜKETMEK

Kötü kolesterolü düşürmek için zeytinyağı tüketmek, oldukça faydalıdır. Antioksidan bakımından zengin olan zeytinyağı, kalp dostu ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı, iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olarak bilinir. Zeytinyağının günde bir öğünden 2 saat önce tüketilmesi zararlı pıhtılaşmayı engellemektedir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN KUŞKONMAZ TÜKETMEK

Kolesterolü düşürmek için kuşkonmaz tüketmek, oldukça faydalıdır. Özellikle buharda pişmiş kuşkonmaz kolesterol düşürme etkisine sahiptir. Yapılan araştırmalarda buharda pişirilmiş olan kuşkonmazın safra asidi tuttuğunu ve daha fazla safra üretimi için kötü kolesterolü düşürdüğünü ortaya koymaktadır.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN YULAF TÜKETMEK

Kolesterolü düşürmek için yulaf tüketmek, oldukça faydalıdır. Günlük bir kase ılık yulaf yemek çok doğru bir harekettir. En iyi çözünebilen lif kaynaklarından birisi olan yulaf, kolesterolün kan tarafından emilmesini önler.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN BARBUNYA TÜKETMEK

Kolesterolü düşürmek için barbunya tüketmek, oldukça faydalıdır. Barbunya, kolesterolü düşürücü özelliğe sahip çözünebilir lifler içerir. Yapılan araştırmalarda günlük 85 gram barbunya tüketen kişilerde 12 haftada kötü kolesterolün %8’e kadar düşürüldüğü gözlemlenmiştir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN YABAN MERSİNİ TÜKETMEK

Kolesterolü düşürmek için yaban mersini tüketmek, oldukça faydalıdır. Yaban mersini, damarların tıkanmasına neden olan kötü kolesterolün kandaki oranını azaltır. Karaciğer fonksiyonlarını destekleyen barbunya, kolesterolün vücuttan daha kolay atılmasını desteklemektedir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN DOMATES TÜKETMEK

Kolesterolü düşürmek için domates tüketmek, oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar, birkaç hafta düzenli domates tüketen kişilerde kötü kolesterolün %10’a kadar gerilediğini ortaya koymaktadır. Domates içerisinde bulunan likopen, damarlarda biriken yapı parçalayarak kötü kolesterol üretimini durdurmaktadır.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN AVOKADO TÜKETMEK

Kolesterolü düşürmek için avokado tüketmek, oldukça faydalıdır. Avokado, kötü kolesterol ile birlikte trigliseridin de düşürülmesini sağlar. Kalp dostu doymamış yağlar içeren avokado, kötü kolesterolün düşürülmesi için mutlaka tüketilmelidir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN ÇİKOLATA TÜKETMEK

Kolesterolü düşürmen için çikolata tüketmek, oldukça faydalıdır. Çikolata, içerdiği flavonoid antioksidanları sayesinde kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Günde bir parça bitter çikolata tüketerek kötü kolesterol kısa sürede düşürülebilir. Bunun için çikolatanın en az %70 kakao içermesi gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir