Replika Ürünlerle İlgili Çıkan Son Yasanın Detayları Nelerdir?


83
814 Paylaşım, 83 points

Replika ürünler, son yıllarda hemen her yerde sıklıkla görülüyor. Orijinalinden ayrılması mümkün olmayan bu ürünler, orijinallerinden çok daha uygun fiyatlarla alıcı buluyor. Fiyatın uygun olması, insanların Replika ürünlere yönelmesine neden oluyor. Peki, bu ürünleri satmak yasalara göre ne kadar doğru? Bu yazımızda, Replika ürünlerle ilgili çıkan son yasanın detayları hakkında bilgi vereceğiz.

REPLİKA ÜRÜN NEDİR?

Replika ürün, bir ürünün birebir olarak kopyalanmış hali olarak bilinir. Replika ürünler, taklit ettiği ürünle tamamen aynı görüntüye sahiptir. Bu benzerlik, bazen ayırt edilemez duruma ulaşabilir. Birçok ürünün orijinali ile replikası yan yana getirildiği zaman ayırt edilecek bir nokta bulunamaz. Ancak elbette içerikleri hiçbir zaman aynı olmayacaktır.REPLİKA ÜRÜNLERİN ORİJİNAL ÜRÜNLERDEN FARKI NEDİR?

Replika ürünler genel olarak orijinal ürünlerle birebir aynıdır. Ancak çok dikkat edildiği zaman farkları görmek mümkün olacaktır. Replika ürünlerin orijinal ürünlerden farkı şu şekilde sıralanabilir;

  • ·         Replika ürünler olması gerekenden çok daha ucuza satılırlar. Orijinal ürünleri ucuza almak mümkün değildir.
  • ·         Replika ürünler orijinal ürünlerden çok daha hafiftir. Çünkü kullanılan malzemeler kaliteli malzeme olmayacaktır.
  • ·         Replika ürünlere sağlık açısından çok fazla dikkat edilmez. Kullanan kişilerde rahatsızlıklara ve alerjik durumlara neden olabilir.
  • ·         Replika ürünler kısa sürede arızalanır, yapısı bozulur.
  • ·         Replika ürünlerde genel olarak fatura ve garanti belgesi bulunmaz.
  • ·         Replika ürünlerin kullanılan malzemelerin kalitesinin düşüklüğü nedeniyle kokusu farklı olur.

REPLİKA ÜRÜNLERLE İLGİLİ ÇIKAN SON YASANIN DETAYLARI NELERDİR?

Replika ürünler uygun fiyatlarıyla ve orijinali ile aynı görüntüsü ile tercih edilmesine rağmen oldukça sağlıksız ürünlerdir. Görünüşü aynı olan ve özen gösterilen bu ürünlerin içeriğinde kullanılan malzemeler ise oldukça kalitesiz olur. Kalitesiz hammaddenin kullanıldığı ürünlerin sağlığa zarar vermemesi mümkün değildir.

Replika ürünler ile ilgili yeni hazırlanan tasarı onaylanarak Resmi Gazete de yayımlandı. Kabul edilen yeni yasa kapsamında replika ürün üretenler, satışa çıkartanlar, ithalatını ve ihracatını yapanlar, ticari amaçla satın alanlar, ticari amaçla depolayanlara hapis cezası uygulanacak.

Marka koruması kapsamında alınan yeni karara göre replika ürünler ile ilgili verilecek cezalar şu şekilde;

·         Replika ürün satışı, ithalatı, ihracatı yapan, satmak için depolayan kişilere: 3 yıla kadar hapis cezası + 20 bin güne kadar adli para cezası

·         Marka koruması olduğunu gösteren işareti ya da ambalajı yetkisi olmadan kaldıran kişilere: 3 yıla kadar hapis cezası + 5 bin güne kadar adli para cezası

·         Yetkisi olmadığı halde başkasına ait bir marka lisansını kullanan, rehin veren kişilere: 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası + 5 bin güne kadar adli para cezası

Söz konusu cezaların geçerli olabilmesi için markaların Türkiye’ de tescilli olması gerekir. Replika ürünleri satanların yakalanması durumunda, bu ürünleri kimlerden temin ettikleri hakkında bilgi vermeleri ve ellerindeki tüm ürünlere el konulması karşılığında ise Replika ürün satan kişilere ceza verilmez.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir