Reklam Virüsleri Nedir, Nasıl Çalışırlar Ve Nasıl Silinirler?


82
804 Paylaşım, 82 points

Reklam virüsleri, bilgisayar kullanıcılarını adeta canından bezdiren oldukça sıkıntılı bir durumdur. Ekranda reklam yayınlamak üzerine hazırlanmış bir bu yazılımlar, çoğu kullanıcıya rahatsızlık vermektedir. Bu yazımızda Reklam Virüsleri Nedir, Nasıl Çalışırlar Ve Nasıl Silinirler? Sorularına cevap vereceğiz.

Reklam yazılımı ya da diğer adı ile reklam virüsleri, genel olarak web sitelerinde yayınlanan reklamlara yönelik tasarlanmış bir yazılımdır. İstenmeyen programlardan birisi olarak da gösterilebilen bu virüsleri, kullanıcılar için büyük sorun anlamına gelmektedir.REKLAM VİRÜSLERİ NEDİR?

Reklam virüsleri, reklamların yazılımın kullanıcı ara yüzünde ya da kurulum sırasında açılan ekranda otomatik olarak görüntülenmesini sağlayan bir yazılım türüdür. Bir kullanıcının bilgisayarına, tabletine ya da mobil cihazına kendisini gizleyerek yerleşen bu virüs, her kullanımın başlamasında kullanıcıların karşısına farklı reklamların çıkmasını sağlar.

Reklam virüsleri genel olarak mucize kilo verme programları, hızlı zengin olmanın sırları gibi hemen herkesin ilgisini çekecek reklamlar şeklinde kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Reklam virüsü bulaşmış olan bir cihazda kullanıcı yeni sekme açtığında dahi ekranda bir değişiklik olduğunu, daha önce görmediği farklı bir arama motoru izlerinin olduğunu hatta yönlendirme önerileri ile karşılaşabilmektedir.

REKLAM VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir cihaz kullanıcısı, cihazında reklam virüsü bulunup bulunmadığını kolaylıkla anlayabilir. Sistemine reklam virüsü bulaşmış olan kullanıcılar, bazı belirtiler ile karşılaşır ve kısa sürede bu durumun farkına varabilirler. Reklam virüsü belirtileri şu şekilde sıralanır;

 • Reklamların olmaması gereken yerlerde görülmesi
 • Web tarayıcının ana sayfasının kullanıcının izni dışında bir anda değişmesi
 • Normalde ziyaret edilen web sayfalarının düzgün şekilde görüntülenmemesi
 • Web sitesi bağlantılarının beklenenden farklı sitelere yönlendirme yapması
 • Web tarayıcının bir anda yavaşlaması
 • Yeni araç çubuklarının, uzantıların ya da eklenti tarayıcılarının bir anda cihazı doldurması
 • Bilgisayarın istenmeyen yazılım uygulamalarını otomatik olarak yüklemesi
 • Tarayıcının bir anda çökmesi

REKLAM VİRÜSÜ NASIL ÇALIŞIR?

Reklam virüsü nasıl çalışır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; reklam virüslerinin sisteme sızması iki şekilde gerçekleştirilir. Birinci yöntemde kullanıcının genellikle ücretsiz olarak bir programı indirmesi sırasında reklam virüsü de yüklenir. Bunun nedeni, program yazarının reklam yazılımı satıcısına kaydolmasıdır. Reklamdan elde ettiği gelir sayesinde programı ücretsiz olarak sunan programcı, yükleyen kullanıcıların cihazına reklam virüslerinin otomatik yüklenmesine neden olmaktadır.

İkinci yöntemde ise kullanıcı bir web sitesini ziyaret ettiğinde web tarayıcıda bulunan güvenlik açığından yararlanan reklam virüsü, cihaza sinsi şekilde sızmaktadır. Bu şekilde bulaşan reklam virüsü, yazılım bilgilerinin toplanmasına, kötü amaçlı web sitesinin yönlendirilmesine ve tarayıcıya daha fazla reklam atmaya neden olmaktadır.

REKLAM VİRÜSÜ NASIL SİLİNİR?

Reklam virüsü nasıl silinir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; cihazına reklam virüsü bulaşmış olmasından şüphelenen bir kullanıcı bu virüsten kurtulmak için bazı adımlar atabilir. Reklam virüsünü silmek için izlenmesi gereken yol şu şekilde sıralanır;

 • Öncelikle dosyalar düzenli olarak yedeklenmelidir.
 • Reklam yazılımı işletim sistemindeki ilgili yardımcı programlar aracılığı ile kaldırılabilir.
 • Reklam virüsünü silmek için reklam yazılımının adının tanımlanabilmesi ya da virüsün silinmesi sonrası bir programı tekrar kullanabilmek için Resuscitator’ a sahip olmaması gerekmektedir.
 • Kullanılan bu yöntemin işe yaramaması durumunda bilgisayarın sıfırlanması, reklam virüslerinden kurtulmak için gerekli tek çare olacaktır.

REKLAM VİRÜSÜNÜ SİLMEK İÇİN KULLANILABİLECEK PROGRAM HANGİSİDİR?

Reklam virüsünü silmek için kullanılabilecek programlardan birisi Adware Remover olarak gösterilebilir. Bu programın cihaza indirilmesinin ardından çalıştırılan program 15 dakika içerisinde tüm reklam virüslerini silecektir.

Reklam virüslerinin silinmesinin ardından Combofix isimli program indirilerek bilgisayar güvenli modda çalıştırılmalı ve tarama başlatılmalıdır. Tarama işleminde bilgisayarda kalmış olan tüm virüsler tamamen silinecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
804 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir