Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ve Yapılacak İbadetler


72
704 Paylaşım, 72 points

Regaip kandili, üç ayların gelişini haber veren mübarek gecedir. Bu özel gecede bolca ibadet etmek ve dua etmek gerekir. Regaip Kandili, İslam alemi için en önemli günlerden birisidir. Bu yazımızda Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ve Yapılacak İbadetler hakkında bilgi vereceğiz.

REGAİP KANDİLİ NEDİR?

Regaip Kandili, Recep ayının ilk Cuma gecesidir. Arapça bir kelime olan Regaip, reğabe kökünden gelir. Regaip kelimesinin anlamı; bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onun için çaba sarf etmek olarak söylenebilir. Regaip Gecesi, üç ayların müjdecisidir. Bu mübarek geceye ismini melekler vermiştir. Allah bu mübarek gecede kullarına ihsan ve ikramda bulunur, bu gece hürmetine günahlarını affeder. Regaip Kandili gecesinde yapılan tüm ibadetler ve edilen tüm dualar kabul olur.REGAİP KANDİLİNDE YAPILACAK DUA VE İBADETLER NELERDİR?

Regaip kandili çok önemli bir gece olduğu için bu gecenin ibadetle geçirilmesi gerekir. Regaip kandilinde yapılacak dua ve ibadetler şu şekilde sıralanır;

 • Gündüzünde oruç tutmak
 • Kaza ve nafile namazı kılmak
 • Kur’an – ı Kerim okumak
 • Tövbe istiğfar etmek
 • Dua etmek
 • Salavat getirmek
 • Sadaka vermek
 • Ham ve şükür etmek
 • Allah’ı bolca zikretmek

REGAİP KANDİLİNDE ORUÇ TUTMAK

Regaip kandilinde oruç tutmak, yapılacak ilk ibadetlerden birisidir. İslam dininde Regaip kandilinde oruç tutulması tavsiye edilmektedir. Bu oruç, Perşembe – Cuma günleri olmak üzere 2 gün tutulmalıdır.

REGAİP KANDİLİNDE KAZA VE NAFİLE NAMAZI KILMAK

Regaip kandilinde kaza ve nafile namazı kılmak, en önemli ibadetlerden birisidir. Bu gece özellikle kaza ve nafile namazlarının kılınması gerekir. Regaip kandili namazı şu şekilde kılınır;

 • Regaip kandili namazı akşam namazının ardından kılınır.
 • Bu namazda iki rekatta bir selam verilir.
 • Toplam 12 rekat olarak kılınır.
 • Her rekatta Fatiha ve üç kere Kadir suresi, 12 kere İhlas suresi okunur.
 • Namaz tamamlandığında 70 kere Allahumme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin nebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim denir.
 • Tekrar secde edilip secdede 70 kere Sübbuhun Kuddüsün Rabbüna ve Rabbülmelaiketi verruh denir.
 • Secdeden baş kaldırılıp oturulurken 70 kere Rabbigfir verham vetecevez amme teğlemü inneke entel eazzul ekram denir.
 • Tekrar secde edip 70 kere Sübbuhun Kuddüsün Rabbüna ve Rabbülmelaiketi verruh denir.
 • Son olarak secdeden baş kaldırılıp namaz duası tamamlanır.

REGAİP KANDİLİNDE KUR’AN – I KERİM OKUMAK

Regaip kandilinde Kur’an – ı Kerim okumak, yapılacak en iyi ve doğru ibadetlerden birisidir. Regaip kandilinde Kur’an okumakla ilgili olarak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed şöyle demiştir; “Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lâm mîm bir harftir demiyorum; bilâkis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir.” (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 16)

REGAİP KANDİLİNDE TÖVBE İSTİPFAR ETMEK

Regaip kandilinde tövbe istiğfar etmek, günahların affı için mutlaka gereklidir. Müslümanların bu mübarek gecede bolca tövbe etmesi ve Allah’tan bağışlanmayı dilemesi gerekir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Regaip gecesi 100 kere tövbe istiğfar edilmesini tavsiye etmiştir.

REGAİP KANDİLİNDE DUA ETMEK

Regaip kandilinde dua etmek, en önemli ibadetlerden birisidir. Müslümanların böyle mübarek gecelerde dualarının kabul olmasının iki şartı vardır. Bunlar hamd etmek ve salavat getirmektir. Bu mübarek gecede gönülden edilen dualar Allah katında kabul görecektir.

REGAİP KANDİLİNDE SALAVAT GETİRMEK

Regaip kandilinde salavat getirmek, çok önemlidir. Allah, Hz. Muhammed’e salavat getirilmesini emretmiştir. Bir ayette salavat ile ilgili şu sözler yer alır; “Şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber’e çokça salât ederler. Ey müminler! Siz de O’na salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin!” (el-Ahzâb, 56)

REGAİP KANDİLİNDE SADAKA VERMEK

Regaip kandilinde sadaka vermek, yapılabilecek en iyi ibadetlerden birisidir. Bu mübarek gecede ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmek çok büyük sevaptır. Regaip kandilinde sadaka verenler tehlikelerden ve belalardan muhafaza edilir, cehennem ateşinden korunur.

REGAİP KANDİLİNDE HAMD VE ŞÜKÜR ETMEK

Regaip kandilinde hamd ve şükür etmek, önemli ibadetlerden birisidir. Allah’ın verdiği nimetlere bolca hamd edilmeli ve şükür halinde bulunulmalıdır. Ham ederek başlanan her işte hayır ve bereket olacaktır.

REGAİP KANDİLİNDE ALLAH’I ÇOKÇA ZİKRETMEK

Regaip kandilinde Allah’ı çokça zikretmek, en büyük ibadetlerden birisidir. Allah’ı sevmenin en başlıca göstergesi O’nu sürekli zikretmektir. Ayetlerde, yeryüzünde Allah’ı zikreden biri var oldukça kıyamet kopmayacaktır denmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir