Reflüye İyi Gelen 16 Doğal Besin


49
474 Paylaşım, 49 points

Reflü, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkan ve insanları oldukça rahatsız hissettiren bir sağlık sorunudur. Reflü ile mücadele etmek için doğal yollardan faydalanmak mümkündür. Bu yazımızda Reflüye İyi Gelen 16 Doğal Besin hakkına bilgi vereceğiz.

Reflü, insanlarda mide ağrısı, yanma, ekşime, spazm, ağza acı – ekşi – tuzlu tat gelmesi gibi sorunların oluşmasına neden olan rahatsızlıklardan birisidir. Oldukça can sıkıcı olan bu problem, insanların yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.REFLÜYE İYİ GELEN 16 DOĞAL BESİN NELERDİR?

Günlük hayatta reflü nedeniyle sıkıntı yaşamamak için yardım alınabilecek bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinler sayesinde gün içerisinde yaşanabilecek reflüye bağlı sorunlardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Reflüye İyi Gelen 16 Doğal Besin şu şekilde sıralanır;

 • Omega – 3 balık yağı
 • Yulaf
 • Kavun
 • Haşlanmış patates
 • Şeftali
 • Papatya
 • Kaygan karaağaç
 • Hatmi çiçeği
 • Meyan kökü
 • Zerdeçal
 • Brokoli
 • Kereviz
 • Lahana
 • Maydanoz
 • Aloe vera
 • Zencefil

OMEGA – 3 BALIK YAĞININ REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Omega – 3 balık yağının reflüye faydası oldukça fazladır. Demir ve omega – 3 yönünden zengin olan balık yağı, reflünün ağrılarının engellenmesi için kullanılabilir. Tüketildiği zaman mide rahatsızlıklarının önlenmesini sağlayan balık yağı yerine az yağ ile pişirilmiş balık da tercih edilebilecektir.

YULAFIN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Yulafın reflüye faydası oldukça fazladır. Mide tarafından kolayca enzimlenen ve sindirimi oldukça kolay olan yulaf, reflünün oluşumunu engelleme konusunda oldukça başarılıdır. Yulaf ile birlikte yulaf ürünlerini de tüketmek reflü ile mücadele konusunda oldukça etkili olacaktır.

KAVUNUN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Kavunun reflüye faydası oldukça fazladır. Kavun, mide asidine iyi gelen yiyeceklerden birisidir. Reflü şikayeti olanların kavun tüketmesi, şikayetlerinin azalmasını sağlamaktadır. Kavunun en büyük özelliği tüketildiği zaman mideyi adeta yıkar gibi temizlemesi ve sindirim sistemindeki sorunları kontrol altına almasıdır. Bu nedenle reflüsü olanların sıklıkla kavun tüketmesi önerilmektedir.

HAŞLANMIŞ PATATESİN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Haşlanmış patatesin reflüye faydası oldukça fazladır. Nişasta yönünden oldukça zengin olan haşlanmış patates reflü hastalığını tedavi edici özelliğe sahiptir. Haşlandığında ortaya çıkan yağ asit düzenleyici etkisi sayesinde reflü ile mücadele etmek daha kolay hale gelmektedir. Ancak patates kesinlikle yağda kızartılarak kullanılmamalıdır.

ŞETFALİNİN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Şeftalinin reflüye faydası oldukça fazladır. Lif bakımından oldukça zengin meyvelerden birisi olan şeftali sindirimi kolay olması ve asit içermemesi sayesinde kolay bir şekilde tüketilebilmektedir. Tok karna tüketildiği zaman mide asidinin dengelenmesini sağlayan şeftali, midede reflüye bağlı oluşan yanma sorununun da giderilmesini sağlamaktadır.

PAPATYANIN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Papatyanın reflüye faydası oldukça fazladır. Rahatlatıcı etkisi ile bilinen papatya, reflü tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Papatyanın içerisinde bulunan bazı bileşenler, uçucu yağlar ve alfa bisabolol adı verilen madde sayesinde reflüye bağlı kas spazmları engellenmiş olacaktır. Aynı amanda yemek sonrası şişlik, gaz ve ishal gibi sorunların ortadan kaldırılması için de papatya kullanılabilir.

KAYGAN KARAAĞAÇIN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Kaygan Karaağaç’ın reflüye faydası oldukça fazladır. Bitkisel reflü tedavisinde sıklıkla kullanılan bu bitki, iltihap, ateş ve deri yaralarında da oldukça faydalıdır. Bitkinin kullanımı için genellikle ağacın iç kabukları tercih edilmektedir. Bu bitkiyi diyabet ve kronik hastalığı olanların kullanmaması gerekmektedir.

HATMİ ÇİÇEĞİNİN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Hatmi çiçeğinin reflüye faydası oldukça fazladır. Reflü tedavisinde en etkili bitkilerden birisi olan Hatmi çiçeği, sindirim ve solunum sistemi hastalıklarında kullanılmaktadır. Reflüye bağlı tahrişi ortadan kaldıran bu bitki sayesinde yanma sorunu da ortadan kalkmaktadır. Hatmi çiçeğinin çay şeklinde tüketilmesi önerilmektedir.

MEYAN KÖKÜNÜN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Meyan kökünün reflüye faydası oldukça fazladır. Meyan kökü reflü ve ülser sorunlarında rahatlatıcı etkiye sahiptir. Sindirim sisteminin korunması ve solunum yolundaki balgamın temizlenmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak uzun süre kullanılmamasına özen göstermek gerekmektedir. Meyan kökünün uzun süre kullanılması kalp ve böbrekleri olumsuz yönde etkileyecektir.

ZERDEÇALIN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Zerdeçalın reflüye faydası oldukça fazladır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan zerdeçal, reflü tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Zerdeçal, gaz ve şişkinliğin alınması ve reflü şikayetlerinin giderek hafiflemesi konusunda oldukça başarılıdır.

BROKOLİNİN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Brokolinin reflüye faydası oldukça fazladır. Reflünün semptomlarının azaltılması konusunda oldukça etkili olan brokoli, mide yanması sorununa da fayda sağlamaktadır. Ana yemeklerde kullanılan brokoli sayesinde sindirim sisteminin düzene girmesi ve cilt sağlığının korunması mümkün olacaktır.

KEREVİZİN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Kerevizin reflüye faydası oldukça fazladır. Düşük kalorili sebzelerden birisi olan kereviz, reflü hastalarının her zaman tüketmesi gereken besinlerden birisidir. Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan kereviz, haşlanarak salatalar içerisinde kullanılabilir. Hazmı kolaylaştıran kereviz aynı zamanda yanma hissinin de giderilmesi konusunda fayda sağlamaktadır.

LAHANANIN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Lahananın reflüye faydası oldukça fazladır. İçerdiği C vitamini ve demir sayesinde birçok hastalığın tedavisi için kullanılan lahana, reflü hastalarının öğünlerinde mutlaka tüketmesi gereken besinlerden birisidir. Asit oranı düşük olan lahana, sindirim sisteminin düzenlenmesi ve yanma, ağrı gibi etkilerin en aza indirilmesi oranında oldukça etkilidir.

MAYDANOZUN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Maydanozun reflüye faydası oldukça fazladır. Mide asidi konusunda faydaları uzun yıllardır bilinen maydanoz, çiğ olarak ya da salataların içerisinde tüketilebilir. Ağız içi yaralarının iyileştirilmesi konusunda da oldukça etkili olan maydanoz, mide yanmalarının giderilmesi konusunda da fayda sağlamaktadır.

ALOE VERANIN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Aloe Veranın reflüye faydası oldukça fazladır. Doğal iyileştirme özelliğine sahip olan aloe vera, mide asidinin geçirilmesi için de oldukça faydalıdır. Yemeklerde çok az miktarda kullanılabilecek olan aloe vera sayesinde sindirim sisteminin korunması mümkün olmaktadır.

ZENCEFİLİN REFLÜYE FAYDASI NEDİR?

Zencefilin reflüye faydası oldukça fazladır. Mide asidinin geçirilmesi konusunda en etkili çözümlerden birisi olan zencefil, reflü hastalarının sıklıkla tüketmesi gereken besinlerden birisidir. Mide rahatsızlıklarına birebir gelen zencefil, çaya ya da yemeklere katılarak kolaylıkla kullanılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

49
474 Paylaşım, 49 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir