Reddi Miras Nedir, Hangi Durumlarda Reddi Miras Yapılır?


72
704 Paylaşım, 72 points

Reddi miras, bir kişinin kendisine kalan mirası reddetmesi anlamına gelmektedir. Miras bırakan kişinin ölümü üzerine mirasçılarına borç ve alacak kalması durumlarında tercih edilir. Bu yazımızda Reddi Miras Nedir, Hangi Durumlarda Reddi Miras Yapılır sorularına cevap vereceğiz.

REDDİ MİRAS NEDİR?

Reddi miras, bir kişiye kalan mirasın alacaktan çok borç olması durumunda miras kalan kişinin tüm hakları ile birlikte bu mirası reddetmesi durumudur. Miras hukuku kapsamında bir kişinin yasal ve atanmış mirasçıları, kişinin ölümüyle birlikte mirasçılık sıfatını kazanırlar. Mirasçı olan kişiler, miras bırakanın mal varlığı ile birlikte var olan borçlarından da sorumlu olurlar.Miras, kişinin ölümüyle birlikte mirasçılarına kanunen geçen bir haktır. Bu hakkın geçmesi için mirasçıların herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Kişinin vefat etmesiyle birlikte miras otomatik olarak mirasçılara geçer.

REDDİ MİRAS ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Reddi miras çeşitleri şu şekilde sıralanır;

  • Mirasın gerçek reddi
  • Mirasın hükmen reddi

MİRASIN GERÇEK REDDİ NEDİR?

Mirasın gerçek reddi, mirasçıların ayırt etme gücüne sahip olması durumunda bu işlemi yazılı ya da sözlü olarak Sulh Hukuk mahkemesine bildirmesidir. Bu hakkın kullanılabilmesi için mirası bırakan kişinin ölmesi ve mirasın gerçekleşmiş olması gerekir. Mirasın gerçek reddi için herhangi bir şart bulunmamaktadır. Miras reddinin yazılı ya da sözlü olarak bildirilmesi yeterli olacaktır.

Mirasın reddi için mirasçının fiil ehliyetine sahip olması gerekir. Mirasçı, kendisine kalan mirası reddederken aynı zamanda mirasçı olma hakkını da reddetmiş olur. Bu nedenle mirasın reddi işlemi öncesinde mirasçıların iyice düşünmesi ve en doğru kararı vermesi önemlidir.

MİRASIN GERÇEK REDDİ NASIL YAPILIR?

Mirasın gerçek reddi işlemi için miras bırakan kişinin son yerleşim yerinde bulunan Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunmak gerekir. Mirasın gerçek reddi işlemi yapan kişi, tüm hakları kapsayacak şekilde ret işlemini gerçekleştirir. Mirasın reddi işleminde yanılma, aldatma, korkutma olmaması durumunda kararın geri çevrilmesi mümkün değildir.

MİRASIN GERÇEK REDDİ HANGİ SÜREDE YAPILMALIDIR?

Mirasın gerçek reddi için belirlenen süre, kişinin mirasçı olduğunu öğrendiği günden itibaren 3 aylık süreçtir. Bu süre içerisinde mirasçının mirasın reddi için başvuruda bulunması gerekir. Resmi defterin tutulduğu hallerde ise ret süresi 1 ay olarak belirlenmiştir.

REDDİ MİRAS BEYANI HANGİ MAHKEMEYE YAPILIR?

Reddi miras beyanında bulunmak için Sulh Hukuk Mahkemesine gitmek gerekir. Sulh Hukuk Mahkemesi için mirası bırakanın yerleşim yerine gitmek gerekir. Ret beyan işlemi, mirasın açıldığı yerdeki mahkeme tarafından özel kütüğe tescil edilir. Mirasın ret talebi mirasçıya bir belge eşliğinde verilir.

MİRASIN HÜKMEN REDDİ NEDİR?

Mirasın hükmen reddi, miras bırakan kişinin ölüm tarihinde ödemeden aczi açıkça belli olmuş mirasın reddedilmesidir. Bu mirasın reddinde mirasçıların herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Mirasın kabulü ve reddi için herhangi bir süre öngörülmemiştir.

Mirasın hükmen reddi halinde mirasın tekrar alınmasıyla mirasçılar bütün terekeyi kazanırlar ancak bu kazanma durumu tamamen geçicidir. Böyle bir durumda mirasçı mirası reddettiğini beyan etmek zorunda değildir.

REDDİ MİRASIN SONUÇLARI NELERDİR?

Reddi miras işleminin sonucunda bazı durumlar gerçekleşmektedir. Mirası reddeden kişi, mirasçılık sıfatını geçmişe dönük olarak tamamen sona erdirmiş olur. Mirasın reddi, yasal mirasçılar ve atanmış mirasçılar açısından hukuki olarak farklı sonuçlar doğurur. Reddi mirasın sonuçları şu şekildedir;

  • En yakın mirasçıların tümü mirası reddederse mahkeme kararına göre reddedilen mirasçıların yerine yenisi geçemez.
  • Resmi tasfiyenin ardından mirası reddeden mirasçılar arasında kalanlar paylaştırılır.
  • Hem yasal hem atanmış mirasçıların tamamının reddi durumunda miras resmi olarak tasfiye edilir.
  • Sadece yasal mirasçıların reddi durumunda miras, reddedenlerin yerine geçen yasal mirasçılara devredilir.
  • Mirasın altsoyun tamamınca reddedilmesi durumunda miras payının tamamı eşe geçer ve eş tek mirasçı olarak görülür.
  • Mirası reddeden kişi, kendisinden sonra gelen mirasçı ya da mirasçıların mirası kabul ya da ret etmeleri için davet edilmesi şartı ile mirası reddedebilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir