Rayiç Bedeli Sorgulama E Devlet Rayiç Bedeli Öğrenme Ekranı


78
764 Paylaşım, 78 points

Rayiç bedeli, taşınmaz mal sahibi olan kişilerin alım – satım işlemlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok kişi, rayiç bedelini öğrenmek için sorgulama işlemi yapmak ister. Bu yazımızda rayiç bedeli sorgulamasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

RAYİÇ BEDELİ NEDİR?

Rayiç bedeli, taşınmaz bir malın güncel piyasa şartları içerisinde arz – talep dengesi göz önünde bulundurulduğunda yıllar içerisinde değerinin değişmesine denmektedir. Taşınmaz mallar ile ilgili günümüz piyasa şartları göz önünde bulundurulduğu zaman alım – satım bedeli olarak bilinen rayiç bedelinin kanuni açıklaması şu şekildedir;‘’ Satılacak taşınmazların 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu veya 29/6/2001 tarihli ve 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun hükümlerine göre tespit ve takdir edilen bedeldir’’

RAYİÇ BEDELİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Rayiç bedeli birçok koşuldan kolaylıkla etkilenmektedir. Rayiç bedelini etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Piyasa değeri
 • Arz talep değeri
 • Taşınmazın bulunduğu semt
 • Taşınmazın bulunduğu ilçe
 • Taşınmazın bulunduğu mahalle
 • Taşınmazın bulunduğu sokak

RAYİÇ BEDELİ NASIL HESAPLANIR?

Rayiç bedel hesaplama işlemi temel olarak iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar Rayiç bedel değeri ve emlak vergisini esas alan değer olarak söylenebilir. Taşınmaz malın minimum değerinin hesaplandığı ve piyasanın altında bir değerde tutulduğu bedele Emlak vergisi rayiç bedeli denmektedir. Bu bedel, Maliye Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilmiş olan özel bir komisyon tarafından belirlenmektedir.

Bir taşınmazın rayiç bedelinin hesaplanması için öncelikle aynı konum ve özelliklere sahip olan en az 3 taşınmazın metrekaresinin ve rayiç bedellerinin biliniyor olması gerekmektedir. Hesaplama yapılan taşınmaz bir konut ya da bina ise arsa ya da arazi hesaplamasından farklı olarak yapının yıpranma payı da eklenecektir. Yıpranma payı, taşınmazın tamamlandığı tarih ve satış tarihi arasındaki sürenin 1 yıldan fazla olması durumunda %2 olarak düşülecektir.

RAYİÇ BEDELİ NASIL BELİRLENİR?

Bir arsa ya da eve ait rayiç bedelini öğrenmek için kişinin öncelikle taşınmazın bağlı olduğu belediyeye başvurması gerekmektedir. Taşınmaza ait ada – parsel bilgileriyle birlikte sahibinin adı – soyadına göre emlak beyanlarına bakılarak taşınmazın bulunduğu mahalle, cadde ve sokak bilgileri göz önünde bulundurularak o yılki rayiç bedeli belirlenecektir.

RAYİÇ BEDELİ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Rayiç bedeli sorgulaması için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Rayiç bedeli sorgulama yöntemi şu şekilde sıralanabilir;

 • Birinci Adım

Rayiç bedeli öğrenme işlemi e – devlet üzerinden sağlanacaktır. Onun için öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmak gerekir. E – devlet sistemine giriş adresi;

https://www.turkiye.gov.tr/belediye-listesi

 • İkinci Adım

Adrese giriş yaptıktan sonra kişinin bağlı bulunduğu belediye seçilir.

 • Üçüncü Adım

Belediyenin belirlenmesinin ardından listede taşınmaz rayiç bedeli sorgulama işlemi gerçekleştirilecektir.

 • Dördüncü Adım

Bir taşınmaz malın rayiç bedelini öğrenmek için istenilen bilgiler şu şekildedir;

Mahalle Adı

Cadde – sokak Adı

Yıl

 • Beşinci Adım

Bu bilgilerin ilgili alanlara girilmesinin ardından altta yer alan ‘Sorgula’ butonuna basılacaktır. Sorgula butonuna basıldığı zaman taşınmaz ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak mümkündür. Rayiç bedeli, her sene koşullara göre değişiklik gösterecektir.

RAYİÇ BEDELİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
27
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir