Ramazan’da Vücudu Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?


65
634 Paylaşım, 65 points

Ramazan ayında tüm Müslüman alemi Allah rızası için oruç tutarlar. Bir ay süren bu mübarek günlerde orucu rahat bir şekilde tutabilmek için mümkün olduğunca tok tutan besinler tercih edilmektedir. Bu yazımızda Ramazan’da Vücudu Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Ramazan ayında oruç tutan kişiler gün boyunca aç ve susuz olarak beklemek, sabretmek zorundadır. Bu süreç boyunca açlık hissetmemek için sahurda tok tutan besinleri yemek önemlidir. Ramazan’ da tok tutma özelliğine sahip olan birçok besin bulunmaktadır. Bu besinlerin ağırlıklı tüketilmesi sayesinde ramazan ayında sorunsuz şekilde oruç tutmak mümkün olacaktır.RAMAZAN’DA VÜCUDU TOK TUTAN YİYECEKLER NELERDİR?

Ramazan’da Vücudu Tok Tutan Yiyecekler şu şekilde sıralanır;

 • Peynir
 • Yulaf ezmesi
 • Yumurta
 • Zeytin
 • Çorba
 • Çörekotu
 • Tahıllı ekmekler
 • Süt
 • Yoğurt
 • Muz

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN PEYNİR TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için peynir tüketmek gerekmektedir. Peynir, protein yönünden güçlü besin maddelerinden birisidir. Bu özelliği sayesinde sahurda tüketildiği zaman gün boyu tokluk hissetmek mümkün olacaktır. Gün boyu açlık yaşamamak için sahurda iki dilim peynir yemek açlığın giderilmesi konusunda büyük katkı sağlayacaktır.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN YULAF EZMESİ TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için yulaf ezmesi tüketmek gerekmektedir. Yulaf ezmesi, posa içeriği yönünden zengin besinlerden birisidir. Posalı olması sayesinde vücuttan yakılması oldukça güçtür. Beta glüten yönünden de oldukça zengin olan yulaf ezmesi kan şekerinin gün içerisinde dengede kalmasını da sağlamaktadır. Sahurda yulaf ezmesi tüketen kişiler gün boyu rahat bir şekilde oruç tutabileceklerdir.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN YUMURTA TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için yumurta tüketmek gerekmektedir. Yumurta, sahurun vazgeçilmez besin kaynaklarından birisidir. Her çeşidi rahatlıkla tüketilebilecek olan yumurta sayesinde gün boyunca acıkmadan oruç tutmak mümkün olacaktır.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN ZEYTİN TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için zeytin tüketmek gerekmektedir. Zeytin, sindirim sistemine yardımcı olan besinlerden birisidir. Bu özelliği sayesinde gün boyu tok kalmaya destek olmaktadır. Sahurda birkaç tane zeytin yiyen kişiler gün boyunca acıkmadan rahat bir şekilde oruç tutabilirler.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN ÇORBA TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için çorba tüketmek gerekmektedir. Çorba, tokluk hissini hemen sağlayan besinlerden birisidir. Özellikle sebze çorbaları, mercimek çorbası, yoğurt çorbası gibi çorba çeşitlerini sahurda tüketen kişiler gün boyunca açlık gibi bir sorun le karşılaşmayacaktır.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN ÇÖREKOTU TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için çörekotu tüketmek gerekmektedir. Çörekotu, sağlıklı yağlar açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Her türlü yiyeceğin içerisinde kullanılabilen çörek otu sahurda salata, yoğurt gibi tok tutma özelliği olan besinlere eklenerek tüketildiği zaman gün boyunca acıkma gibi bir sorunla karşılaşmamayı garantileyecektir.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN TAHILLI EKMEKLER TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için tahıllı ekmekler tüketmek gerekmektedir. Tahıllı ekmekler bağırsak dostu olarak bilinmektedir. En büyük özelliklerinden birisi ise uzun süre tok tutmalarıdır. Sahurda tahıllı ekmekler özellikle çavdar ekmeği tüketildiği zaman gün içerisinde acıkma gibi bir sorunla karşılaşılmayacaktır.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN SÜT TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için süt tüketmek gerekmektedir. Süt hem rahat uyumayı sağlama hem de içerdiği proteinler sayesinde tok kalmayı sağlamaktadır. Sahurda çay ya da kahve yerine süt tüketen kişiler gün boyunca tokluk hissi yaşayacaklardır.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN YOĞURT TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için yoğurt tüketmek gerekmektedir. Yoğurt, en besleyici besinlerden birisidir. Uyku problemlerine iyi gelmesinin yanı sıra gün boyu tok tutma özelliğine de sahiptir. Sahurda bir kase yoğurt yenmesi durumunda gün boyu tokluk hissi yaşamak mümkün olacaktır. Yoğurdun içerisine bir çay kaşığı tarçın eklenerek tüketildiği zaman kan şekerinin dengelenmesi de mümkün olacaktır.

RAMAZAN’ DA VÜCUDU TOK TUTMAK İÇİN MUZ TÜKETMEK

Ramazan’ da vücudu tok tutmak için muz tüketmek gerekmektedir. Muz potasyum kaynağı olarak bilinmektedir ve bu özelliği sayesinde tüketen kişileri gün boyunca tok tutabilmektedir. Sahurda yemekten sonra tüketilecek bir adet muz sayesinde gün boyunca acıkmadan rahat bir şekilde oruç tutmak mümkün olacaktır.

RAMAZAN’DA SUSAMAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Ramazan’ da acıkmak kadar susamak da sıklıkla yaşanan sorunlardan birisidir. Ramazan’ da susamamak için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Yemekten bir saat sonra çay ya da kahve içilmelidir.
 • Aşırı yemek yemekten kaçınılmalıdır.
 • Sahurda ve iftarda yeterli oranda su tüketilmelidir.
 • Sahur ve iftarda eşit oranlarda su tüketmek gerekmektedir. (Günde en az 8 bardak su tüketilmelidir)
 • Tuzlu gıdalar mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir.
 • Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Sahurda soslu ve yağlı besinler tüketilmemelidir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
634 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir