Ramazanda Susuzluğu Azaltan Yiyecekler Nelerdir?


63
614 Paylaşım, 63 points

Ramazan ayında sağlıklı olmak ve rahat oruç tutmak için tüketilen besinlere çok dikkat etmek gerekir. Bazı besinlerin susuzluğu azaltma etkisi bulunur. Bu besinlerden tüketildiği zaman gün boyu susuzluk hissi daha az yaşanacaktır. Bu yazımızda Ramazanda Susuzluğu Azaltan Yiyecekler Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Ramazanda oruç tutmanın en zorlu yönlerinden birisi susuzluk hissidir. Gün boyu susuzluk çekmemek için sahurda tüketilen besinlere ve bolca su içmeye dikkat etmek gerekir. Bazı besinler su ihtiyacını da karşıladığı için susuzluğun azalmasını sağlamaktadır.RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTAN YİYECEKLER NELERDİR?

Ramazanda bazı besinlerin tüketilmesi sayesinde gün boyu daha az susuzluk hissedilir. Ramazanda Susuzluğu Azaltan Yiyecekler Nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Hurma
 • Meyan şerbeti
 • Domates
 • Yulaf ezmesi
 • Yoğurt
 • Yumurtanın beyazı
 • Salatalık
 • Marul
 • Şeftali
 • Siyah üzüm
 • Kavun ve karpuz
 • Nar ekşisi
 • Çörek otu

HURMA YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Hurma yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Hurma içerdiği potasyum, magnezyum ve demir sayesinde mineralli bir besindir. Şeker oranını dengeleyen hurma, iftarda olduğu gibi sahurda da mutlaka tüketilmelidir. Hurmanın gün boyu susuzluğu engellediği bilinmektedir.

MEYAN ŞERBETİ İÇEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Meyan şerbeti içerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Meyan şerbeti özellikle Şanlıurfa’ da sıklıkla tüketilmektedir. Meyan kökü, içme suyu, çubuk tarçın ve tane karanfil ile hazırlanan meyan şerbeti, uzun süre susuzluğu giderme özelliğine sahiptir.

DOMATES YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Domates yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Domates, %95 oranda su içeriğine sahiptir. Bol miktarda magnezyum, potasyum, kalsiyum ve lif içeren domates, doyurucu olduğu kadar susuzluğu giderme özelliğine de sahiptir.

YULAF EZMESİ YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Yulaf ezmesi yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Yulaf ezmesi, içerisinde yer alan vitaminler de sağlıklı yağlar nedeniyle sıklıkla tüketilir. Doyurucu ve tok tutma özelliğine sahip olan yulaf ezmesi, susuzluğu da giderme özelliğine sahiptir.

YOĞURT YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Yoğurt yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Sağlık için yararları saymakla bitmeyen yoğurt, sahurda mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Yoğurt, susuzluğun giderilmesi için de oldukça önemlidir.

YUMURTANIN BEYAZINI YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Yumurtanın beyazını yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Yumurtanın beyazı, yüksek oranda protein içerir. Açlığa ve susuzluğa karşı iyi gelen yumurta beyazı özellikle sahurda tuzsuz olarak tüketilmelidir.

SALATALIK YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Salatalık yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Salatalığın büyük bir kısmı sudan oluşur. Bu özelliği sayesinde de susuzluk ile mücadele konusunda oldukça etkilidir. Sahurda tüketilen salatalık, gün içerisinde susuz kalmayı engelleyecektir.

MARUL YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Marul yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Marul da tıpkı salatalık gibi yüksek oranda su içeriğine sahiptir. Sahurda bir kase marul tüketilmesi durumunda susuz kalmak engellenmiş olacaktır.

ŞEFTALİ YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Şeftali yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Şeftali, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Bağırsakları yumuşatma özelliğine sahip olan şeftali, susuzluğu ve ağız kokusunu da engeller.

SİYAH ÜZÜM YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Siyah üzüm yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Siyah üzüm, antioksidan yönünden oldukça zengin bir besindir. Susuzluğu giderme özelliğine de sahip olan siyah üzüm, hem iftarda hem sahurda bol bol tüketilmelidir.

KAVUN VE KARPUZ YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Kavun ve karpuz yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Yaz meyvesi olan kavun ve karpuz, sahurda soğuk olarak tüketildiği için uzun süre su içme ihtiyacı hissettirmez. Kavun ve karpuz tüketerek susuzluğu gidermek mümkündür.

NAR EKŞİSİ TÜKETEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Nar ekşisi tüketerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Nar ekşisi, şeker ve tansiyon gibi hastalıklarla mücadele konusunda oldukça etkilidir. Ramazan aylarında sahurda tüketildiği zaman susuzluğa karşı iyi gelmektedir.

ÇÖREK OTU YİYEREK RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK

Çörek otu yiyerek ramazanda susuzluğu azaltmak mümkündür. Çörek otu, bağışıklığın güçlenmesi ve hastalıklarla mücadele konusunda oldukça etkilidir. Susuzluğa da iyi geldiği bilinen çörek otu, sahurda bir tatlı kaşığı olacak şekilde tüketilmelidir.

RAMAZANDA SUSUZLUĞU AZALTMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Ramazanda susuzluğu azaltmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Çorba ile başlayan iftar yemeğinin devamında ızgara, tavuk, balık ve sebze yemekleri tüketilmelidir. Özellikle Ramazan ayı içerisinde su ihtiyacının en aza indirilmesi konusunda yenilen yemeklerdeki tuz miktarının düşürülmesi gerekmektedir. Ramazan ayında hazır besinlerden özellikle uzak durulmalıdır.
 • Ramazan’da iftarda ve sahurdan kesinlikle baharatlı besinlerden ve soslardan da olabildiğince uzak durulmalıdır. Yemeklere ille de baharat katılacaksa bu en az seviye de olmalıdır.
 • Su ihtiyacını arttıracak besinler yerine daha çok lifli gıdalar tüketilmelidir.
 • Sahurda kesinlikle kızartma türü besinler tüketilmelidir daha çok meyve, sebze ve su tüketilmelidir.
 • Susuzluk kadar açlığı da engelleyen besinlerden olan süt, yumurta ve peynir gibi gıdalar ne kadar çok kıvamında tüketilirse ramazanda susuzluğu engellemek o kadar basitleşecektir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir