Radar Tespit Cihazı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yasal mı, Cezası var mı?


90
884 Paylaşım, 90 points

Radar tespit cihazı, ülkemizde bir diğer adı ile radar dedektörü olarak da bilinir. Bu cihaz, radar cihazlarının nerede olduğunu tespit etmek için kullanılır. Ülkemizde satışı ve kullanılması yasaktır. Bu yazımızda radar tespit cihazı nedir, radar tespit cihazı nasıl kullanılır, radar tespit cihazı yasal mıdır, radar tespit cihazı kullanmanın cezası var mı gibi sorulara cevap vereceğiz.

Ülkemizde belirli yollar için belirli hız limitleri uygulanır. Bu limitler, tamamen sürücülerin can ve mal güvenliği göz önünde bulundurularak düzenlenir. Ancak sürücülerin birçoğu bu hız limitlerine uymak istemez. Bu durum da kazalara davetiye çıkartır.RADAR TESPİT CİHAZI NEDİR?

Trafikte belirlenmiş hız sınırının geçilmemesi için Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenmiş gizli noktalara radarlar yerleştirilmiştir. Bu radar sistemi sayesinde araçların hız limitini aşıp aşmadığı tespit edilir. Radar tarafından hız limitini aştığı tespit edilen araçlara ise para cezası verilir.

Özellikle son yıllarda radara takılan ve hız limitini aştığı belirlenen araç sayısının artış göstermesi, sürücülerin radar tespit cihazlarına yönelmesine neden oldu. Radar tespit cihazı, araçlara radarın olduğu yerleri belirleyerek sinyal gönderen özel bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde hız limitini aşan sürücüler, radara yaklaştıklarında kolaylıkla hız limitlerini düşürerek yakalanma riskinden kurtulurlar. Ancak bu sistem ülkemizde yasal olarak kullanılamamaktadır.

RADAR TESPİT CİHAZI NASIL KULLANILIR?

Radar tespit cihazı, araçların hızını ölçen radar cihazlarının yerini tespit eder. Sinyalleri ile radarı tespit eden cihaz, radar cihazının yerini tespit ettiği anda ötmeye başlar ve sürücüyü uyarır. Bu şekilde sürücüler hızlı gitseler bile radara yakalanma endişesi yaşamazlar.

Radar cihazlarının yerini tespit ederek uyarı veren bu cihazlar, genel olarak kural ihlali yapılmasına neden olur. Sürücülerin güvenliği için konulan radar sisteminin işleyişini engelleyen bu radar tespit cihazlarının kullanımına kesinlikle izin verilmemektedir.

RADAR TESPİT CİHAZI KULLANMAK YASAL MI?

Radar tespit cihazı kullanmak ülkemizde yasal değildir. Radarın yerini tespit eden bu cihazlar nedeniyle sürücüler sadece radarın olduğu yerlerde hız limitini düşürmekte, diğer yerlerde istediklerini yapmaktadır. Bu durum, trafiğin güvenliğinin bozulmasın anlamına gelir. Ülkemiz genelinde radar tespit cihazı kullanmak kanunen yasal değildir. Bu cihazı gizli kullananların ise tespit edilmesi oldukça kolaydır. Radar tespit cihazı kullandığı belirlenen araç sahiplerine oldukça yüklü cezalar kesilir. Çünkü bu cihazları yasal olmadığını bilerek kullanmak, yasaları çiğnemek anlamına gelecektir.

RADAR TESPİT CİHAZI İMAL ETMENİN CEZASI NEDİR?

Radar tespit cihazı imal edenler hakkında 2918 sayılı KTK’nın 51 / 5 – A maddesinde belirtildiği üzere, bu tür cihazların imal edilmesinin yasak olduğu açıkça belirtilmiştir. Bu yasağı delerek radar tespit cihazı imal ettiği tespit edilen kişilere 3042 – 5073 TL arası para cezası verilir. Bunun yanı sıra 6 – 8 ay hapis cezası da verilir. Ayrıca kişinin elindeki tüm radar tespit cihazlarına mahkeme tarafından el konulur.

RADAR TESPİT CİHAZI KULLANMANIN CEZASI NEDİR?

Radar tespit cihazı kullanmak, 2918 sayılı kanunun 51 / 5 – B maddesi gereğince yasaklanmıştır. Bir sürücünün yasak olmasına rağmen aracında radar tespit cihazı kullandığı belirlenirse, bu sürücüye 2018 – 3042 TL arasında bir para cezası ile birlikte 4 – 6 ay hapis cezası ve 15 ceza puanı verilir. Radar tespit cihazı kullanımı, kanunlarla belirtilecek şekilde yasaklanmıştır. Bu yasağa uymayan tüm sürücülerin tespit edilmesi oldukça kolay olmakla birlikte söz konusu cezalar da eksiltilmeden verilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

90
884 Paylaşım, 90 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
37
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir