PUK Kodum Kayboldu Nasıl Öğrenirim?


51
504 Paylaşım, 51 points

Telefon açılırken genel olarak PİN kodu girmek gerekmektedir. PİN kodunun yanlış girilmesi sonucunda telefonun açılabilmesi için mutlaka PUK koduna başvurulur. PUK kodunu bilmeyen bir kişi, telefonunu açamaz. Bu yazımızda PUK kodunu bilmeyenler için nasıl öğrenebileceklerinin yollarını anlatacağız.

PUK KODU NEDİR?

PUK kodu, Sim kartın güvenliği için kullanılmaktadır. Her telefonun kendine özel PUK konu bulunur. PUK kodu, PİN kodunun bloke olması durumunda devreye girmektedir. Hat kilitlenme durumlarında blokenin kaldırılması için mutlaka PUK kodunu kullanmak gerekmektedir. PUK kodunun bilinmemesi durumunda hattın açılması mümkün değildir. Blokenin kaldırılması için mutlaka PUK kodunun bilinmesi gereklidir.

PUK KODUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

PUK kodunu öğrenmek için kullanıcıların bağlı oldukları operatör üzerinden ilerlemesi gerekmektedir. PUK bilgisi, her operatör için farklılık göstermektedir. Operatörlere göre PUK kodu belirleme şu şekilde gerçekleştirilir;TURKCELL PUK KODUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Turkcell üzerinden PUK kodunu öğrenmek isteyen bir abonenin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Turkcell hat sahibi, telefonuna ait PUK kodunu öğrenmek için öncelikle internet sitesine giriş yapmak zorundadır. PUK kodunu öğrenmek için kullanılacak adres;

https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama

 • İkinci Adım

Adres üzerinden PUK sorgulaması iki şekilde yapılmaktadır.  Aboneler ister Sim kart numarası ile ister T.C. kimlik numarası ile PUK kodunu öğrenebilirler.

 • Üçüncü Adım

Sim kart numarası ile PUK öğrenme işlemi için; adreste belirlenmiş alanlara cep telefonu numarası ve sim kart numarasının yazılması gerekir. Güvenlik kodunun da girilmesinin ardından ‘Gönder’ butonuna basarak işlem tamamlanır.

 • Dördüncü Adım

T.C. kimlik numarası ile PUK öğrenme işlemi için; adreste belirlenmiş olan alana cep telefonu numarası, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi gün – ay – yıl olarak yazılır. Güvenlik kodunun da girilmesinin ardından ‘Gönder’ butonuna basarak işlem tamamlanır.

 • Beşinci Adım

Turkcell aboneleri, PUK öğrenme işlemi için 532 müşteri hizmetlerini de arayabilirler. Turkcell İletişim Merkezi üzerinden kolaylıkla PUK öğrenme işlemi gerçekleştirilecektir.

VODAFONE PUK KODUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Vodafone abonelerinin PUK kodunu öğrenmek için izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Vodafone PUK öğrenme yöntemi şu şekilde sıralanabilir;

 • Birinci Adım

Vodafone abonesi, hattına ait olan PUK kodunu öğrenmek için öncelikle internet adresine giriş yapabilir. Bunun için adres;

https://www.vodafone.com.tr/yardim/tr/soru.php/bireysel/ayarlar/pin-puk-kodu/9/7

 • İkinci Adım

Bu sayfa üzerinden PUK öğrenme aşamaları takip edilebilir. Vodafone abonelerinin PUK öğrenme işlemi için mutlaka Online Self Servis şifresine sahip olması gerekmektedir.

 • Üçüncü Adım

Vodafone aboneleri Sesli Yanıt sistemi olarak bilinen 7000’i arayarak da PUK kodu öğrenebilirler.

 • Dördüncü Adım

Vodafone hattı üzerinden 542 ya da 444 0 542 numaralı Vodafone Müşteri Hizmetleri aranarak da bilgi almak mümkündür.

TÜRK TELEKOM PUK KODUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Türk Telekom abonelerinin PUK kodunu öğrenebilmesi için izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Türk Telekom PUK kodu öğrenme yöntemi şu şekilde sıralanabilir;

 • Birinci Adım

Türk Telekom aboneleri, PUK kodunu öğrenmek için internet sitesi üzerinden işlem yapabilirler. Bunun için adres;

https://www.turktelekom.com.tr/Sayfalar/Ana-Sayfa.aspx

 • İkinci Adım

Siteye giriş yaptıktan sonra Online İşlemler – Mobil bölümlerine girerek PUK kodu öğrenilebilir. Bu işlem için Türk Telekom abonelerinin Online işlem şifresine sahip olması gerekmektedir.

 • Üçüncü Adım

Türk Telekom aboneleri, Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayarak da PUK kodunu öğrenebilir. Bunun için kullanılabilecek telefon numaraları 500 ya da 444 1 500 olarak bilinmektedir. Müşteri hizmetleri üzerinden kullanıcıya yöneltilen soruları cevaplamak ve ardından işlemleri takip ederek kullanıcının PUK koduna ulaşması oldukça kolay olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
504 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
37
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir