PTT’den Bir Yıl Boyunca Başvuran Herkese Aylık 600 TL Ödeme


65
782 Paylaşım, 65 points

Corona virüs ile mücadele kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere birbirinden farklı yardım ödemeleri yapılıyor. Bu ödemelerden birisi de PTT tarafından gerçekleştiriliyor. PTT, ihtiyaç sahibi ailelere aylık 600 TL ödeme yapıyor. Bu yazımızda PTT’den Bir Yıl Boyunca Başvuran Herkese Aylık 600 TL Ödeme başlığının detaylarını anlatacağız.

Corona virüs salgını, ülkemizde binlerce kişinin işsiz kalmasına, birçok işyerinin kısıtlamalar kapsamında kapanmasına neden oldu. Bu zorlu süreçte maddi olarak sıkıntı yaşayan vatandaşların yardımına ise devletten gelen yardım ödemeleri yetişti.PTT’DEN BİR YIL BOYUNCA BAŞVURAN HERKESE AYLIK 600 TL ÖDEME

Devlet tarafından Corona virüs nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlara yönelik verilen yardımlara bir yenisi daha eklendi. PTT üzerinden sağlanan bu yardım ödemesi kapsamında başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara bir yıl boyunca aylık 600 TL ödeme verilecek.

Zorlu süreçten geçtiğimiz şu günlerde PTT üzerinden yapılan 600 TL yardım ödemesi, çocuk sahibi olan ailelere veriliyor. Doğum yardımı adı altında verilen 600 TL devlet yardımı ödemesinden 3 ve daha fazla çocuk sahibi olan aileler faydalanabiliyorlar.

600 TL DOĞUM YARDIMI NEDİR?

600 TL doğum yardımı, 2015 yılı sonrasında dünyaya gelmiş olan 3 ve daha fazla çocuk için yapılan bir devlet yardım ödemesidir. Bu yardımdan faydalanmak için başvuru yapacak olan ailelerin en az 3 çocuk sahibi olması gerekmektedir. 3 çocuktan daha az çocuğu olan ailelere ise çocuk sayısına göre 200 TL ve 400 TL devlet yardım ödemesi yapılmaktadır.

600 TL doğum yardımı ödemesi almak isteyen vatandaşlar, öncelikle devlet tarafından belirlenmiş olan şartlara sahip olmak zorunda kalacak. 600 TL doğum yardım ödemesi şartları şu şekilde sıralanıyor;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında doğum yapmış olmak
  • Yapılan doğumlarda canlı ve sağ çocuk sahibi olmuş olmak
  • Mavi kart sahibi olmak

Şartlara uygun olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, başvurularını kısa sürede gerçekleştirebilirler.

600 TL DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

600 TL doğum yardımı başvurusunda bulunmak için öncelikle şartlara uygun olmak gerekiyor. Şartlara uygun olan ihtiyaç sahibi aileler, hastane tarafından kendilerine verilmiş olan doğum belgesi ile birlikte aile Çalışma ve Sosyal hizmetler İl Müdürlüğü üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

600 TL doğum yardımı ödemesi başvurusu sırasında talep edilen belgelerin sunulması gerekmektedir. İl merkezine giderek başvuru işlemini gerçekleştirecek olan ihtiyaç sahibi aileler, başvuru formunu doldurmanın yanı sıra doğum belgesi ve ikamet belgesini de sunmak zorundadır.

600 TL DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ NE ZAMAN BAŞLAR?

600 TL doğum yardımı ödemesi başvurusunda bulunan ihtiyaç sahibi aileler, başvurularının ardından yapılacak inceleme sonucunda en geç 90 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz bir sonuç alacaklardır. Olumlu sonuç alan ihtiyaç sahibi aileler, kendilerine en yakın PTT şubesi üzerinden kimlik ile giderek 600 TL doğum yardımı ödemesini alabilirler. Ödemeler sadece çocuğun annesinin adına açılmış olan hesap üzerinden verilmektedir.

600 TL DOĞUM YARDIMI BAŞVURU SONUCU NASIL SORGULANIR?

600 TL doğum yardımı başvuru sonuç sorgulama işlemi şu şekilde yapılır; devlet tarafından verilen 600 TL doğum yardımı ödemesini sorgulamak isteyen ihtiyaç sahipleri, e – devlet sistemi üzerinden sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

E – devlet sistemine giren başvuru sahibi, sitenin arama bölümüne “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” yazarak başvurusunun olumlu ya da olumsuz nasıl sonuçlandığını kolaylıkla görüntüleyebilecektir.

600 TL DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ NE ZAMAN ALINIR?

600 TL doğum yardımı ödemesi ne zaman alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; 600 TL doğum yardımı alma hakkı kazanmış olan ihtiyaç sahibi aileler, başvurularının onaylanmasıyla birlikte hemen PTT üzerinden yardım ödemelerini alabilirler.

Yardım ödemesinin alındığı gün her ay aynı şekilde ödemelerin alınabileceği gün olarak belirlenecektir. 600 TL doğum yardımı ödemesi, Corona virüs döneminde bir yıl boyunca her ay düzenli olarak ödenecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
782 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
86
Şaşkın
Başarısız Başarısız
53
Başarısız
Komik Komik
40
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
91
Helal Olsun!
lol lol
123
lol
Aşk Aşk
119
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
88
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
50
Kazandım!
Pinar

5 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kızım 1 buçuk yaşında sigortam gozukdugu icin yardım alamadim eşim calismiyo bende çalışmıyorum çocuk parasına ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim