Plaka ile İsim Sorgulama, Plakadan Araç Sahibinin İsmi Öğrenilir mi?


88
854 Paylaşım, 88 points

Ülkemizde her gün milyonlarca araç trafikte yer alır. Bu araçların her biri bir kimliğe sahiptir. Araçların kimlikleri, plakalarıdır. Plaka sayesinde, bir araç ile ilgili birçok bilgiye ulaşmak mümkündür. Bu bilgiler arasında araç sahibinin kim olduğunu öğrenmek de yer alır. Bu yazımızda plaka ile isim sorgulama nasıl yapılır, plakadan araç sahibinin ismi nasıl öğrenilir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Her insanın kendisine özel bir kimlik numarası bulunur. Bu numara ile birçok işlemi gerçekleştirmek mümkündür. İnsanlarda olduğu gibi araçlarda da kimlik numarası yer alır. Plaka, araçların kimlik numarasıdır. Plaka bilgileri üzerinden araç değerlendirmesi çok kolay şekilde sağlanabilir. Ancak plaka bilgileri ile aracın sahibinin kişisel bilgilerine ulaşmak mümkün değildir.PLAKA İLE İSİM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Plaka ile isim sorgulama işlemi için birden fazla yol kullanmak mümkündür. Bir aracın plakası üzerinden sorgulama yaparak aracın kime ait olduğu bilgisine ulaşılması ne yazık ki imkansızdır. Araç sahibinin kişisel bilgileri güvenlik nedeni ile hiçbir platform üzerinden öğrenilemez.

Trafik her gün yüzlerce olaya sahne olan bir yerdir. Gün içerisinde çok sayıda kaza, kavga, sorun hatta ölüm bile yaşanabilir. Böyle durumlarda plaka üzerinden soruna neden olan aracın sahibine ait bilgilere erişim istenir. Ancak bu durum ne yazık ki mümkün değildir. araç sahibinin kişisel bilgilerine ulaşmak sıkıntılı durumlara neden olabileceği için hiçbir platform üzerinden plakadan isim öğrenmek mümkün değildir.

PLAKADAN ARAÇ SAHİBİNİN İSMİ ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

Plaka üzerinden birçok bilgiye ulaşılabilir. Aracın durumu, yaptığı kazalar, değişen parçalar, trafik cezaları vs. gibi bilgilere ulaşmak mümkündür. Ancak bu bilgiler arasında araç sahibinin ismi yer almaz. Plakadan araç sahibinin ismi öğrenilebilir mi sorusunun cevabı kesinlikle hayır olacaktır.

Bir araç sahibinin ismini öğrenmek için yapılabilecek tek şeyi, yasal işlemdir. Yasal işlem başlatılan bir araç sahibinin kişisel bilgilerine ulaşmak mümkün olacaktır. Bunun dışında özellikle internet üzerinden plakadan isim öğrenme vaadi veren sayfalara kesinlikle güvenmemek gerekir.

Plakadan araç sahibinin ismini öğrenmek için Emniyet Genel Müdürlüğü çalışanı olmak ya da bir tanıdığın bulunması yolu da kullanılabilir. Ancak bu yol kesinlikle yasal değildir. Kasko şirketleri üzerinden de araç plakasının kime ait olduğu kolaylıkla görülebilir. Plaka bilgileri tüm kasko şirketlerinin sistemlerinde kayıtlıdır. Ancak kasko şirketinin bu bilgiyi paylaşması kesinlikle yasaktır.  Kısaca söylemek gerekirse; plakadan araç sahibinin ismini öğrenmek yasal değildir ve kişilerin bu bilgiye ulaşma şansı yoktur.

SADECE PLAKA ÜZERİNDEN İSİM BULUNABİLİR Mİ?

Aracın plakası üzerinden ismi bulmak, gizlilik ilkeleri gerekçesi ile mümkün değildir. Kişisel bilgilerin korunması kanunu kapsamında plakadan isim öğrenme izni kimseye verilmeyecektir.  Trafikte yaşanan olumsuz bir durumda direkt olarak Emniyet birimleri ile iletişime geçmek yapılacak en doğru işlemdir.

E – DEVLET ÜZERİNDEN PLAKA İLE İSİM ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

E – devlet sistemi üzerinden her türlü bilgiye kolayca ulaşım sağlanabilir. Ancak bu bilgiler arasında plakadan isim öğrenme yer almaz. E – devlet üzerinden plaka ile isim öğrenme işlemi sadece çok önemli durumlarda paylaşılır.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÜZERİNDEN ARAÇ SAHİBİ BULUNABİLİR Mİ?

Plakanın hangi isme ait olduğu bilgisi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kolaylıkla görülebilir. Bir plakanın kime ait olduğunu öğrenmenin tek yolu, Emniyet birimlerine olumsuz bir durumun yansıtılması durumunda plaka üzerinden isim sorgulaması emniyet birimleri tarafından gerçekleştirilebilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

88
854 Paylaşım, 88 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Başarısız Başarısız
100
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir