Pitbull Beslemek Yasak mı, Cezası Ne Kadar?


57
577 Paylaşım, 57 points

Hayvan beslemek hem çok eğlenceli bir iştir hem de kişinin sorumluluk sahibi olmasını sağlar. Özellikle köpek beslemek birçok kişinin vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak her köpeğin beslenmesine izin verilmez. Bunların başında Pitbull gelir. Pitbull, saldırgan ve zor kontrol edilecek kadar güçlü bir köpektir. Bu nedenle beslenmesine izin verilmez. Bu yazımızda Pitbull beslemek yasak mı, Pitbull beslemenin cezası ne kadar gibi sorulara cevap vereceğiz.

Pitbull cinsi köpekleri hemen herkes görmüştür. Pitbull cinsi köpekler saldırganlıkları ile ön plana çıkmaktadır. Birçok haberde ya da videoda Pitbull köpeklerin insanlara, çocuklara ya da diğer köpeklere saldırdığı görüntüler yayınlanmıştır.PİTBULL BESLEMEK YASAK MIDIR?

Pitbull köpeklerle ilgili olarak 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu Yasakları 14. Maddesinde şu şekilde bilgi verilir;

“Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.”

Bu ifade hayvan beslemek isteyenlerin kafasını karıştırmaktadır. İfadede Pitbull türü köpeklerin beslenemeyeceği ya da sahiplenilemeyeceği ile ilgili bir ibarenin bulunmaması, Pitbull beslemek isteyenlerin bu konuda yasak olup olmadığını anlamak konusunda soru işaretine neden olmaktadır. bu kafa karışıklığını engellemek için 2006 yılında yayınlanan yönetmeliğin 12. Maddesine bakmak gerekir.

Hayvanların korunması kanunu 12. Maddesinde yer alan “Pitbull Terrier ve Japanese Tosa gibi çevresine tehlike arz eden hayvanlar sahiplenilemez, üretilemez ve satılamaz.” İfadesinde açık bir şekilde Pitbull köpeklerin beslenmesinin yasak olduğu ifade edilmiştir.

PİTBULL BESLEMENİN CEZASI NE KADAR?

Pitbull beslemenin yasak olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman, yasak olmasına rağmen besleyenlere ceza verilir. Hayvanların korunması kanununun 28. Maddesinde Pitbull beslemenin yasak olmasına rağmen bakmaya devam edenlere para cezası verileceği belirtilmiştir. Buna göre; Pitbull ile ilgili yasaklara rağmen beslemeye devam eden kişilere 7,802 TL para cezası verileceği açıklanmıştır.

PİTBULL KÖPEKLERİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Pitbull cinsi köpekler 19. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu köpek cinsi, Bulldog ve Terrier çiftleşmesi sonucunda meydana gelmiştir. Amerika’da yapılan deneyler sonrasında Pitbull köpeği çok daha ağır, daha güçlü, daha kaslı ve daha saldırgan bir hale gelmiştir.

Erkek Pitbull köpeklerin boyları 46 cm olurken dişi Pitbull köpeklerde 42 cm civarındadır. Ağırlıkları ortalama olarak 20 kg’dır. Oldukça çevik bir köpek cinsi olan Pitbull, özellikle çenesinin çok kuvvetli olması ile bilinir. Çenesi öyle güçlüdür ki, yakaladığı bir cismi ağzından almak oldukça güçtür.

Pitbull köpekleri güçlerini genel olarak saldırganlık yönünde kullanırlar. Pitbull saldırısı yüzünden hastanelik olan, yatalak kalan hatta hayatını kaybeden insanlar bile vardır. Bununla birlikte diğer köpeklere de saldırma ihtimalleri sıklıkla görülür.

Güçlü olması nedeniyle kolay kolay zapt edilmeyen bu köpeklerin bakılması oldukça risklidir. Sahibinin kontrolünü kolaylıkla kaybedebileceği bu köpek cinsi, bir saldırı anında durdurulamaz ve hiç istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Pitbull beslemek Türkiye dahil birçok ülkede kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayan ve ısrarla Pitbull beslemeye devam eden kişilere oldukça yüklü miktarda para cezası verilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
577 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
88
Şaşkın
Başarısız Başarısız
55
Başarısız
Komik Komik
42
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
101
Helal Olsun!
lol lol
128
lol
Aşk Aşk
115
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
53
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hiç de saldırmıyo aksine oyun oynamaya bayılıyo ulan kapımdaki köpektrn ceza yiyom bu köpek çocuklara saldırmıyo aksine çocuklar ona saldırıyo bişe yapmıyo neymiş yasakmış elalemin şerefsizi onu kötü eğitti diye ben kapımdaki köpekten men ediliyom haksızlık bu