Peygamberlere Gönderilen İlahi Kitaplar Hangileridir?


68
676 Paylaşım, 68 points

Geçmiş zamanlardan günümüze kadar binlerce Peygamber gelip geçti. Ancak bu peygamberlerden sadece 4 tanesine kitap indirildi. Diğer peygamberlere ise kitap gönderilmedi. Bu yazımızda Peygamberlere gönderilen ilahi kitaplar hakkında bilgi vereceğiz.

İlahi kitap olarak 4 tane kitap bulunur. Bu kitaplar farklı zamanlarda farklı peygamberler için gönderilmiştir.  Bu 4 ilahi kitap günümüze kadar geçmeyi başarmıştır. İlk 3 kitap zaman içerisinde bazı değişikliklere uğrayarak ilk günkü halinden uzaklaşmıştır. Ancak İslam dini için çok önemli olan Kur’an – ı Kerim, hiç değiştirilmeden günümüze kadar gelen tek ilahi kitap olmayı başarmıştır.PEYGAMBERLERE GÖNDERİLEN İLAHİ KİTAPLAR HANGİLERİDİR?

Peygamberlere bu günde kadar 4 ilahi kitap gönderilmiştir. Peygamberlere gönderilen ilahi kitaplar şunlardır;

  • Tevrat
  • Zebur
  • İncil
  • Kur’an – ı Kerim

İLAHİ KİTAPLAR HANGİ PEYGAMBERLERE İNDİRİLMİŞTİR?

İlahi kitapların her biri farklı bir peygambere indirilmiştir. İlahi kitaplar ve indirdikleri peygamberler şu şekilde sıralanır;

TEVRAT – HZ. MUSA

Tevrat, insanoğluna indirilmiş ilk ilahi kitaptır. Bu kitap Hz. Musa peygambere indirilmiştir. Tevrat’ın İsrailoğulları olarak bilinen günümüzde ise Yahudiler olarak tanınan kişilere indirilmiştir. Tevrat’ın İsrailoğullarına indirilen ikinci kitap olduğu bilinir. Hangi tarihte indirildiği ile ilgili net bir bilgi olmamakla birlikte Hz. Musa’nın milattan önce 13. Yüzyılda yaşamış olması, kitabın bu tarihlerde indirildiğini gösterir. Tevrat, İbranice yazılmıştır.

ZEBUR – HZ. DAVUT

Zebur, Tevrat’tan sonra indirilen ikinci ilahi kitaptır. Zebur, Hz. Davut’a indirilmiştir. Hz. Davut, İsrailoğulların’ndan 36 yıl sonra hükümdarlığa gelmiştir. Zebur’un hangi tarihlerde indirildiği tam olarak bilinmemekle birlikte Hz. Davut’un milattan önce 900 – 1000 yılları arasında yaşadığı bilinir. Zebur’un bu tarihlerde indirildiği düşünülür.

 

İNCİL – HZ. İSA

İncil, ilahi dinler içerisinde en fazla mensubu olan Hristiyan dinine gönderilmiş ilahi kitaptır. İncil, Hz. İsa’ya gönderilmiş ilahi kitap olarak bilinir. Hangi tarihte indirildiği tam olarak bilinmemekle birlikte en eski tarihlerden bugüne kadar geldiği bilinir. İncil’in milattan sonra 50. Yüzyılda yazıldığı ifade edilir. Tam olarak tarih bu olmamakla birlikte yakın bir zaman olduğu düşünülür.  Hz. İsa’nın doğum tarihi ‘0’ olarak kabul edilir. İncil, 4 kutsal kitabın üçüncüsü olarak indirilmiştir. İncil’in en büyük özelliği, 4 ayrı kitaptan oluşuyor olmasıdır. Yazan kişilere göre bu dört kitabın farklı isimleri vardır. İncil’in bölümleri şunlardır;

  • Matta
  • Markos
  • Luka
  • Yuhanna

KUR’AN – I KERİM – HZ. MUHAMMED

Kur’an – ı Kerim, indirilmiş son ilahi kitaptır. Müslümanların kutsal kitabı olarak bilinir. Hiç değiştirilmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış tek ilahi kitaptır. Kur’an – ı Kerim, Hz. Muhammed’e indirilmiştir. Kur’an – ı Kerim’in indirilme zamanı milattan sonra 610 yılında başlayıp Hz. Muhammed(SAV)’in ölüm tarihi olan 632 yılına kadar devam etmiştir. Kur’an – ı kerim, Hz. Ebubekir zamanında kitap haline getirilmiştir. Hz. Osman zamanında ise çoğaltılmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
676 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
62
Şaşkın
Başarısız Başarısız
32
Başarısız
Komik Komik
157
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
116
Helal Olsun!
lol lol
107
lol
Aşk Aşk
86
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
56
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
27
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mükemmel değil mükemmel bunun yanında az kalır çok saolun elinize emeğinize sağlık