Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?


65
646 Paylaşım, 65 points

Konut almak, hemen herkesin talepleri arasında yer alır. Herkes bir ev sahibi olmak isten ancak ne yazık ki herkes bu hayaline kavuşamaz. Banka kredisi ile ev almanın ilk şartlarından birisi peşinat ödemektir. Elinde eve ödeyecek kadar peşinat olmayan kişiler ise kredi çekme şansına sahip olamaz. Bu yazımızda herkesin ev sahibi olabilmesi adına Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

Konut almak isteyen ancak peşinatı olmayan kişiler için birçok banka peşinatsız ev kredileri hazırladı. Bu krediler sayesinde ev almak isteyenler peşinat ödemek zorunda kalmadan kredi kullanma şansına sahip olacak.PEŞİNATSIZ KONUT KREDİSİ NEDİR?

Peşinatsız konut kredisi, ev almak isteyen ancak peşinatı olmayan kişilere yönelik hazırlanmış bir kredi türüdür. Normal şartlarda ev kredisi çekmek isteyen kişilere evin ekspertiz değerinin %80’i oranında kredi verilir ve gerisini peşinat olarak vermek gerekir. ancak peşinatsız ev kredilerinde bankalar evin ekspertiz değerinin tamamı için kredi verirler. Bu sayede ev almak isteyen kişinin peşinat ödemesine gerek kalmaz.

Ev kredisi verirken bankalar ekspertiz ile çalışırlar. Ekspertizin ev incelemesi sonucunda belirlediği değerin üzerinden ev kredisi hazırlanır. Bu nedenle ekspertiz seçimi oldukça önemlidir. Özellikle emlakçılar üzerinden ev kredisi alımlarında ekspertizin evin değerini daha yüksek göstermesi sağlanarak evin tamamına kredi çekme fırsatı sunulur.

PEŞİNATSIZ EV KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar şu şekilde sıralanır;

  • Akbank AŞ
  • QNB Finansbank
  • Odeabank
  • Garanti bankası
  • Şeker bank
  • Türkiye Halk Bankası

Bu bankalar müşterilerine istedikleri evin fiyatının tamamı kadar kredi fırsatı sunarlar. Elbette evin değerinin tamamı kadar kredi vermek için bankaların da bazı şartları bulunur.

PEŞİNATSIZ EV KREDİSİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Bankalar, müşterilerine peşinatsız ev kredisi sunarlar. Ancak bu kredi için bazı şartların uygun olması büyük önem taşır. Peşinatsız ev kredisi alma şartlarının başında krediye karşılık ipotek değeri olan bir evin gösterilmesi gelmektedir. Banka, vereceği ev kredisinin geri ödemesini garantiye almak için bir evin ipotek olarak gösterilmesini talep edebilir. Peşinatsız ev kredisi almak isteyen kişi, çevresinde ev sahibi olan bir yakınına ait evi ipotek olarak göstererek kolaylıkla ev kredisinin tamamını çekebilir.

Bazı bankalar ise kanunlar gereği ev kredisi alınacak olan evin değerinin %75’i oranında kredi verebilirler. Bu bankalar, müşterilerini mağdur etmemek adına %75 oranda verecekleri ev kredisiyle birlikte ipotek edilecek evin üzerinden tüketici kredisi fırsatı da sunabilir. Örneğin; alınmak istenen evin değeri 100 bin TL ise banka bu ev için 75 bin TL ev kredisi sunacaktır. Kalan 25 bin TL’lik kısım ise ipotek gösterilen ev üzerinden tüketici kredisi şeklinde verilerek evin ücretinin tamamı oranında kredi verilmiş olur.

İPOTEK DEĞERİ OLAN EVİ BULUNMAYANLAR NASIL PEŞİNATSIZ EV KREDİSİ ALIR?

İpotek gösterebilecek bir evi bulunmayan ancak peşinatsız ev kredisi çekmek isteyen kişilere ise belirli şartları yerine getirmek koşuluyla yüzde yüz geri ödemeli konut kredisi fırsatı sunulur. Yüzde yüz geri ödemeli konut kredisinde evin değerini belirleyen ekspertiz, evi normal değerinden daha yukarda gösterir. Bankalar, ekspertizin belirlediği ev değeri üzerinden kredi çıkartırlar. Ekspertiz evin değerini yüksek gösterirse, çekilecek kredi oranı da otomatik olarak yükselecektir.

Örneğin; değeri 100 bin TL olan bir evin değeri ekspertiz raporunda 135 bin TL olarak gösterilirse, banka bu ev için 100 bin TL kredi sunacaktır. Bu sayede ev kredisi almak isteyen kişiler, otomatik olarak evin tamamı için kredi çekme şansına sahip olurlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
646 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir