Parmak Çıtlatmak Zararlı Mıdır?


50
484 Paylaşım, 50 points

Parmak çıtlatmak hemen herkesin yaptığı bir iştir. Parmak çıtlatarak rahatlandığı düşünülür. Birçok insan parmaklarını çıtlatmadan duramaz. Peki, parmak çıtlatmak ne kadar doğru bir harekettir? Bu yazımızda Parmak Çıtlatmak Zararlı Mıdır sorusuna cevap vereceğiz.

Parmak çıtlatmak, birçok insan için rahatlatıcı bir his anlamına gelmektedir. Parmak çıtlatmanın rahatlatıcı olduğu düşüncesi hemen herkesin bu eylemi gerçekleştirmesine neden olur. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar, parmak çıtlatmanın rahatlama değil zarar verdiğini ortaya koymaktadır.PARMAKLAR NEDEN ÇITLAR?

Parmak çıtlatma işlemi sırasında bir ses duyulur. Bu ses, eklemlerde bulunan sıvının içerisindeki baloncuğun patlama sesidir. Eklemlerin kemikleri birleştirdiği noktalarda ince bir tabaka halinde sinoviyal adı verilen sıvı yer alır. Bu sıvı parmak çıtlatma esnasında eklem uçlarını birbirinden ayırır. Bu işlem de parmaktan çıtlama sesi gelmesine neden olur.

Parmak çıtlatma sırasında eklemleri saran kapsüller esner ve genişler. Bu sırada eklemde oluşan baskı azalır ve eklem sıvısının içerisinde yer alan gaz baloncukları bir anda patlar. Patlayan gaz baloncukların tekrar eski haline gelmesi için yarım saat gereklidir. Yarım saatlik sürenin sonunda parmaklar yeniden çıtlatılacak kıvama gelmiş olur.

PARMAK ÇITLATMAK ZARARLI MIDIR?

Parmak çıtlatmak rahatlatıcı bir işlem gibi düşünülse de aslında zararlı bir harekettir. Yapılan araştırmalar sonucunda parmak çıtlatmanın yumuşak doku zedelenmesine ve bir nesneyi tutarken zorlanmaya neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Parmak çıtlatma işlemi sonucunda parmak eklemlerinde oluşan deformasyon nedeniyle kasların zayıflamasına neden olmaktadır. Eklemlerde ve kaslarda sadece çıtlatma sonucunda esneme olması, kasların zamanla düzleşmesine ve yıpranmasına zemin hazırlar. Yıpranan ve yorgunluk hissi oluşan parmaklar, çıtlatma sonucunda bir süre de olsa rahatlama hissi verir ve ardından yıpranma biraz daha artar. Bu şekilde kısır döngüye giren kişiler sürekli olarak parmak çıtlatma ihtiyacı duymaya başlarlar.

Parmak çıtlatma işlemi sonucunda kemiklerdeki aşınmayı engelleme görevini üstlenmiş olan sinoviyal sıvısında azalma meydana gelir. Çıtlatma devam ettikçe azalan bu sıvı bir süre sonra görevini yerine getirmemeye başlar. Bu durumda da parmak kemiklerinin aşınması kaçınılmaz olacaktır. Aşınan kemiklerde zaman içerisinde kırılmaların görülmesi normaldir.

PARMAK ÇITLATMAK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Parmak çıtlatmak hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Parmak çıtlatmak eklem sıvısındaki gazın açığa çıkması ile oluşur.
 • Bir kez çıtlatılan parmak bir daha çıtlatılamaz. Tekrar çıtlatılması için en az yarım saat süre geçmesi gerekir.
 • Parmak çıtlatması reseptörlerin uyarılması anlamına gelir.
 • Parmak çıtlatan insanlarda gevşeme ve rahatlama meydana gelir.
 • Parmak çıtlatma parmaklarda kireçlenmeye neden olur.

 • Parmak çıtlatan kişilerde kavrama gücü, çıtlatmayan kişilerden daha düşük olur.
 • Parmak çıtlatma işlemi kişilerde ciddi zararlara neden olur.
 • Parmak çıtlatmak için eklemlerin çok fazla zorlanması, yerinden çıkmasına neden olabilir.
 • Parmak çıtlatmayı sürekli yapan kişilerin %80’inde parmaklarda şişkinlik oluşur.
 • Parmak çıtlatan kişilerde bir süre sonra kavrama yeteneği azalmaya başlar.
 • Parmak çıtlatmak kıkırdaklara zarar verir.
 • 30 yaştan sonra parmak çıtlatma işleminde eklemlerin esnekliğini kaybetmesine neden olur.
 • Parmak çıtlatmayı adet haline getiren kişilerin kaslarını güçlendirmesi ne esneklik kazandıracak egzersizler yapması akıllıca olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

50
484 Paylaşım, 50 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir