Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


56
544 Paylaşım, 56 points

Parfüm, kadın erkek herkesin vazgeçilmezleri arasında olan bir kozmetik ürünüdür. Parfümün etkileyici özelliği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Parfüm seçerken bazı ince detaylara dikkat edildiğinde en doğru sonucu almak kaçınılmazdır. Bu yazımızda Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorusuna cevap vereceğiz.

Piyasada farklı esans içeriğine sahip olan yüzlerce parfüm seçeneği var. İster pahalı bir markaya ait olsun ister ucuz ya da doldurma parfüm olsun önemli olan kişi üzerinden nasıl durduğu ve çevresine nasıl bir izlenim yaydığıdır.PARFÜM NEDİR?

Parfüm, çeşitli kimyasallarda üretilmiş ve oldukça hoş bir kokuya sahip olan aromatik karışımdır. Esansların çeşitli inceltici ve çözücü maddeler ile karıştırılması sonucunda oluşmaktadır. Birçok farklı parfüm çeşidi bulunur.

Parfüm, Latince kökenli bir isimdir. Par – füme kökünden üretilmiştir. M.Ö. 4000 yıllarına dayanan bu kozmetik ürünü kokulu bitkilerin ve reçinelerin karıştırılması ile elde edilmeye başlamıştır. Parfümün çıkış noktası Fransa olarak bilinmektedir.

PARFÜM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Parfüm tek bir çeşit olarak piyasada bulunmaz. Parfümün isteğe ve özelliklerine göre bazı çeşitleri bulunmaktadır. Parfüm çeşitleri şu şekilde sıralanır;

  • Eau De Parfüm (EDP): Bu parfüm çeşidi en kalıcı ve yoğun parfümleri içermektedir. Parfüm kullananların en sık tercih ettiği çeşittir. Bunun başlıca nedeni çok uzun süre kalıcı olmasıdır. EDP parfümlerin içerisindeki esans oranı %7 – %15 arasında değişmektedir.
  • Eau De Toilette (EDT): Bu parfüm çeşidi yüksek oranda alkol içermekle birlikte daha az kalıcılık ve yoğunluk özelliğine sahiptir. Parfümün seyreltilmiş hali olarak da gösterilebilen EDT’ nin gün içerisindeki kalıcılığı çok daha düşüktür. EDT parfümlerin içerisindeki esans oranı %5 – %7 arasında değişmektedir.
  • Eau De Cologne (EDC): Bu parfüm çeşidi en hafif parfümleri içermektedir. Kalıcılık olarak oldukça zayıf olan bu türde fiyatlar da kalıcılığın düşük olmasına bağlı olarak oldukça düşüktür. EDC parfümlerin esans oranı %5’in altındadır.

PARFÜM SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Parfüm seçmek basit bir iş gibi görünmesine karşılık aslında oldukça dikkatli olunması gereken bir durumdur. Parfüm seçerken bazı unsurlara dikkat edildiği zaman çok daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Ten uyumuna dikkat etmek
  • Tenin temizliğine dikkat etmek
  • Yaş uyumuna dikkat etmek

PARFÜM SEÇERKEN TEN UYUMUNA DİKKAT ETMEK

Parfüm seçerken ten uyumuna dikkat etmek gerekir. Kullanılan parfüm kişinin teni ile uyumlu değilse asla verimli bir sonuç elde edilemez. Aynı parfüm farklı kişilerde farklı etkiler bırakır. Bu nedenle beğenilen parfümden çok tene uyumlu parfümün satın alınması çok daha akıllıca olacaktır.

Parfümün kokusunu en fazla etkileyen unsurların başında cilt tipi gelmektedir. Parfüm ten ile ne kadar uyumlu olursa kalıcılığı da o kadar fazla olacaktır. Özellikle yağlı cilde sahip kişilerde parfümün daha uzun etkili olduğu bilinmektedir. Buna karşılık kuru cildi olan kişilerde parfüm etkisini daha çabuk kaybeder.

PARFÜM SEÇERKEN TEN TEMİZLİĞİNE DİKKAT ETMEK

Parfüm seçerken ten temizliğine dikkat etmek gerekir. Parfüm alırken mutlaka tenle temas ettirilerek denenmesi gerekir. Denenen bölgenin temiz olması ise doğru seçim yapmak adına oldukça önemlidir. Özellikle banyo sonrasında kullanılan parfümün çok daha etkileyici ve kalıcı olduğu bilinir.

Parfüm satın alınacağı gün ağır yemeklerden kaçınmak gerekir. Çok yağlı, baharatlı ve tuzlu yemek tüketen kişilerin cilt kimyasında değişiklik olur. Bu da parfümün etkilerini olumsuz olarak değiştirecektir.

PARFÜM SEÇERKEN YAŞ UYUMUNA DİKKAT ETMEK

Parfüm seçerken yaş uyumuna dikkat etmek gerekir. Her yaşa uygun parfüm seçeneği bulmak mümkündür. Yanlış yapılan yaş seçimi, parfümün istenilen etkiyi yaratamamasına neden olacaktır. 20 yaşındaki bir kişi ile 40 yaşındaki bir kişi aynı parfümü kullanamaz.

Yaşa göre parfüm seçerken 20’ li yaşlar için daha dinamik ve çiçeksi kokuları tercih etmek, 30 ve üzeri yaşlar için ise sofistike, yoğun ve daha şekerli kokuları tercih etmek akıllıca olacaktır. Çok gençlerin ağır kokulu parfümleri kullanması çevresinde olumsuz etki bırakabilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir